REKLAMA

Brytyjska komisja śledcza: szefowa rządu Szkocji wprowadziła w błąd posłów

2021-03-18 22:29
publikacja
2021-03-18 22:29
Brytyjska komisja śledcza: szefowa rządu Szkocji wprowadziła w błąd posłów
Brytyjska komisja śledcza: szefowa rządu Szkocji wprowadziła w błąd posłów
fot. Andrew Milligan / / PA Images

Komisja śledcza szkockiego parlamentu uznała, że szefowa rządu Nicola Sturgeon wprowadziła parlament w błąd, informując o okolicznościach śledztwa przeciwko jej poprzednikowi, co oznacza potencjalne złamanie kodeksu ministerialnego - podały w czwartek brytyjskie media.

Konkluzja taka, która ma zostać opublikowana we wtorek w końcowym raporcie z dochodzenia parlamentarnego, znacząco zwiększy presję na Sturgeon, by podała się do dymisji. Zgodnie z przyjętym obyczajem, od członka rządu, któremu zostanie udowodnione świadome złamanie kodeksu, oczekuje się rezygnacji.

Ewentualna rezygnacja Sturgeon postawiłaby w trudnej sytuacji kierowaną przez nią Szkocką Partię Narodową (SNP), bo za półtora miesiąca w Szkocji odbędą się wybory do tamtejszego parlamentu. Trwające dochodzenie mające wyjaśnić, czy Sturgeon wpływała na śledztwo w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne wobec jej poprzednika Alexa Salmonda oraz ich wzajemne oskarżenia już się odbijają na notowaniach SNP, a zwłaszcza na poparciu dla niepodległości Szkocji. Według kilku ostatnich sondaży, trend się odwrócił i obecnie nieznaczną przewagę mają przeciwnicy secesji.

Raport komisji śledczej opublikowany zostanie we wtorek, ale jak ujawniły w czwartek wieczorem brytyjskie media, komisja śledcza szkockiego parlamentu stosunkiem głosów 5:4 doszła do wniosku, że Sturgeon wprowadziła w błąd parlament, gdy informowała o tym, kiedy i w jakich okolicznościach dowiedziała się o śledztwie przeciwko Salmondowi. Salmond, który był jej poprzednikiem zarówno w roli szefa rządu, jak i lidera SNP, został oczyszczony z zarzutów i twierdzi, że były one spiskiem mającym na celu usunięcie go z polityki. Jednak jak podaje stacja Sky News, w uzgodnionym przez członków komisji śledczej raporcie stwierdzono, że Sturgeon wprowadziła w błąd parlament, ale nie napisano, że zrobiła to świadomie.

Równolegle z dochodzeniem komisji parlamentu, prowadzone jest jeszcze jedno - niezależne, którego celem jest wyjaśnienie tylko tego, czy Sturgeon dopuściła się złamania kodeksu ministerialnego. Raport z tego śledztwa również jest spodziewany w najbliższym czasie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Polityka na świecie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki