Brytyjska Partia Brexitu na kursie do zwycięstwa w wyborach do PE

2019-05-20 16:30
publikacja
2019-05-20 16:30
fot. Scott Heppell / Reuters

Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a jest zdecydowanym liderem sondaży przed czwartkowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie może liczyć nawet na 34 proc. głosów i 32 mandaty. Rządząca Partia Konserwatywna może być dopiero piąta.

Nowo powstały ruch, którego głównym punktem programu jest zapowiedź realizacji podjętej w referendum z 2016 roku decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej, od wielu tygodni plasuje się na czele sondaży.

Badania te uwypuklają kryzys trawiący dwie największe partie polityczne: rządząca Partia Konserwatywna zajęła dopiero piąte miejsce z zaledwie 9 proc. poparcia, a opozycyjna Partia Pracy jest zaledwie trzecia (15 proc.).

Podkreśleniem skali podziałów politycznych w kwestii Unii Europejskiej jest drugie miejsce zajmowane przez proeuropejskich Liberalnych Demokratów, na których głos chce oddać 17 proc. wyborców, a na wysokie poparcie może liczyć także Partia Zielonych (11 proc.).

Jeśli wyniki sondażu znajdą odzwierciedlenie w czwartkowych wyborach, to Partia Brexitu wprowadzi do PE aż 32 europosłów. To więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, którą Farage poprowadził do niespodziewanego zwycięstwa w poprzednich wyborach do PE w 2014 roku, uzyskując wówczas 24 mandaty.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę YouGov na zlecenie proeuropejskiej grupy Best for Britain na próbie ponad 9,2 tys. osób w Anglii, Walii i Szkocji.

Według medialnych spekulacji Partia Brexitu prawdopodobnie zasiądzie w PE w ramach nowej frakcji politycznej, w skład której wejdzie m.in. włoska Liga Północna Matteo Salviniego.

Dzięki specyficznej ordynacji wyborczej na drugim miejscu znajdzie się Partia Pracy (należąca w PE do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów), która uzyskałaby 12 mandatów, wyprzedzając dzięki organizacji okręgów Liberalnych Demokratów (10).

Partia Zielonych uzyskałaby osiem miejsc w Parlamencie Europejskim, a rządząca w kraju Partia Konserwatywna ledwie cztery (o 19 mniej niż obecnie).

Trzy mandaty uzyskałaby Szkocka Partia Narodowa, a jeden - Walijska Partia Narodowa (Plaid Cymru).

Na stanowiska nie może jednak liczyć proeuropejska Partia Zmiana (Change UK), z której list startuje m.in. były wicepremier Polski Jan Vincent Rostowski.

Sondaż nie objął trzech mandatów przypadających Irlandii Północnej.

Brytyjczycy pójdą do urn jako jedni z pierwszych w Europie, w czwartek 23 maja. Prawo głosu ma także blisko milion Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, jeśli wpisali się na czas na listę wyborców i wypełnili deklarację, że nie wezmą udziału w głosowaniu w Polsce.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wektorwg
To kiedy brexit..... przedłużanie tego kabaretu jest bez sensu

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki