Brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę o przesunięciu terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę rządu Theresy May, która zakłada, że Wielka Brytania będzie wnioskować do Unii Europejskiej o wydłużenie czasu opuszczenia Wspólnoty przez Londyn. Za uchwałą głosowało 412 posłów, przeciw było 202 parlamentarzystów. 

(Reuters)

Uchwała została przyjęta większością 210 głosów. Wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami analityków, którzy wskazywali na wysokie prawdopodobieństwo odrzucenia brexitu bez umowy.

Rządowy wniosek zakłada, że rząd wniesie do UE o przesunięcie daty brexitu do 30 czerwca, jeśli umowa ws. brexitu zostanie zawarta do 20 marca. Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier May będzie wnosić o dłuższe przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Tuż po czwartkowym głosowaniu minister zdrowia Matt Hancock zastrzegł jednak, że przyjęcie uchwały nie powstrzymuje Wielkiej Brytanii od wyjścia ze Wspólnoty przed końcem ewentualnego przedłużenia, w tym potencjalnie nawet w oryginalnym terminie 29 marca, jeśli byłoby to możliwe.

Tekst uchwały ostrzegł także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu", a także odnotowuje, że "opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

W wyniku przyjętej uchwały premier Theresa May prawdopodobnie zdecyduje się na doprowadzenie do trzeciego głosowania nad rządowym projektem porozumienia ws. warunków wyjścia z UE przed 20 marca, najprawdopodobniej we wtorek, 19 marca.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednak tę propozycję, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów w minioną środę.

Jakiekolwiek opóźnienie procesu wyjścia z UE jest warunkowe wobec konieczności uzyskania jednomyślnej zgody pozostałych 27 państw członkowskich Wspólnoty. Dopiero wówczas parlament mógłby wrócić do tej propozycji, zapisując ją w sposób wiążący prawnie.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Przed głosowaniem nad uchwałą o wydłużeniu okresu wyjścia z UE Izba Gmin głosowała nad poprawkami do uchwały:

- Izba Gmin odrzuciła wniosek o zorganizowanie drugiego referendum, zgłoszony przez Sarah Wollaston z Independent Group (wcześnie Partia Konserwatywna). Uchwała zakładała też wydłużenie okresu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, by zorganizować referendum. 85 posłów było za przyjęciem poprawki, a 334 przeciw.

- Posłowie odrzucili stosunkiem głosów 314 do 312 wniosek wniesiony przez Hilary’ego Benna z Partii Pracy oraz podpisany przez wielu posłów z różnych ugrupowań, który miała umożliwić Izbie Gmin znalezienie rozwiązania, które znajdzie poparcie większości parlamentarnej przez zorganizowanie debaty nad kolejnymi krokami ws. brexitu w środę, 20 marca.

- Parlament odrzucił poprawkę przewodniczącego Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna, który wnosił o „czas na wypracowanie rozwiązania, które znajdzie poparcie w Izbie Gmin”, odrzucając umowę premier May i brexit bez umowy. Za wnioskiem głosowało 302 posłów, przeciw było 318.

Wniosek o opóźnienie brexitu będzie wymagał jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik KE, komentując wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

"Przyjmujemy do wiadomości wynik dzisiejszego głosowania. Wniosek o przedłużenie (procesu opisanego w) art. 50 wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich. Do Rady Europejskiej (art. 50) należy rozpatrzenie takiego wniosku, z przyznaniem priorytetu potrzebie zapewnienia funkcjonowania instytucji UE i przy wzięciu pod uwagę przyczyn i czasu trwania ewentualnego przedłużenia. Przewodniczący (KE Jean-Claude) Juncker pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi przywódcami" - poinformował rzecznik KE.

jakr/ mobr/ mc/ kkr/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 40 pluto85md

Chca wyjsc i pozostac jednoczesnie?

! Odpowiedz
3 14 aggressive

Wyjście nic nie zmieni. UK po opuszczeniu UE pozostanie na podobnych warunkach jak Norwegią czy Szwajcaria. Wiec problem imigrantów dalej zostaje nierozwiązany.

! Odpowiedz
0 0 prs

Dawaj Teresa!
https://youtu.be/L9uj2GY1MHQ

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil