Brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę o przesunięciu terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

2019-03-14 19:40, akt.2019-03-15 07:20
publikacja
2019-03-14 19:40
aktualizacja
2019-03-15 07:20

Brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę rządu Theresy May, która zakłada, że Wielka Brytania będzie wnioskować do Unii Europejskiej o wydłużenie czasu opuszczenia Wspólnoty przez Londyn. Za uchwałą głosowało 412 posłów, przeciw było 202 parlamentarzystów. 

/ Reuters

Uchwała została przyjęta większością 210 głosów. Wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami analityków, którzy wskazywali na wysokie prawdopodobieństwo odrzucenia brexitu bez umowy.

Rządowy wniosek zakłada, że rząd wniesie do UE o przesunięcie daty brexitu do 30 czerwca, jeśli umowa ws. brexitu zostanie zawarta do 20 marca. Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier May będzie wnosić o dłuższe przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Tuż po czwartkowym głosowaniu minister zdrowia Matt Hancock zastrzegł jednak, że przyjęcie uchwały nie powstrzymuje Wielkiej Brytanii od wyjścia ze Wspólnoty przed końcem ewentualnego przedłużenia, w tym potencjalnie nawet w oryginalnym terminie 29 marca, jeśli byłoby to możliwe.

Tekst uchwały ostrzegł także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu", a także odnotowuje, że "opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

W wyniku przyjętej uchwały premier Theresa May prawdopodobnie zdecyduje się na doprowadzenie do trzeciego głosowania nad rządowym projektem porozumienia ws. warunków wyjścia z UE przed 20 marca, najprawdopodobniej we wtorek, 19 marca.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednak tę propozycję, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów w minioną środę.

Jakiekolwiek opóźnienie procesu wyjścia z UE jest warunkowe wobec konieczności uzyskania jednomyślnej zgody pozostałych 27 państw członkowskich Wspólnoty. Dopiero wówczas parlament mógłby wrócić do tej propozycji, zapisując ją w sposób wiążący prawnie.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Przed głosowaniem nad uchwałą o wydłużeniu okresu wyjścia z UE Izba Gmin głosowała nad poprawkami do uchwały:

- Izba Gmin odrzuciła wniosek o zorganizowanie drugiego referendum, zgłoszony przez Sarah Wollaston z Independent Group (wcześnie Partia Konserwatywna). Uchwała zakładała też wydłużenie okresu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, by zorganizować referendum. 85 posłów było za przyjęciem poprawki, a 334 przeciw.

- Posłowie odrzucili stosunkiem głosów 314 do 312 wniosek wniesiony przez Hilary’ego Benna z Partii Pracy oraz podpisany przez wielu posłów z różnych ugrupowań, który miała umożliwić Izbie Gmin znalezienie rozwiązania, które znajdzie poparcie większości parlamentarnej przez zorganizowanie debaty nad kolejnymi krokami ws. brexitu w środę, 20 marca.

- Parlament odrzucił poprawkę przewodniczącego Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna, który wnosił o „czas na wypracowanie rozwiązania, które znajdzie poparcie w Izbie Gmin”, odrzucając umowę premier May i brexit bez umowy. Za wnioskiem głosowało 302 posłów, przeciw było 318.

Wniosek o opóźnienie brexitu będzie wymagał jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik KE, komentując wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

"Przyjmujemy do wiadomości wynik dzisiejszego głosowania. Wniosek o przedłużenie (procesu opisanego w) art. 50 wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich. Do Rady Europejskiej (art. 50) należy rozpatrzenie takiego wniosku, z przyznaniem priorytetu potrzebie zapewnienia funkcjonowania instytucji UE i przy wzięciu pod uwagę przyczyn i czasu trwania ewentualnego przedłużenia. Przewodniczący (KE Jean-Claude) Juncker pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi przywódcami" - poinformował rzecznik KE.

jakr/ mobr/ mc/ kkr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
Dawaj Teresa!
https://youtu.be/L9uj2GY1MHQ
aggressive
Wyjście nic nie zmieni. UK po opuszczeniu UE pozostanie na podobnych warunkach jak Norwegią czy Szwajcaria. Wiec problem imigrantów dalej zostaje nierozwiązany.
pluto85md
Chca wyjsc i pozostac jednoczesnie?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki