REKLAMA

Brytyjczycy mają 10 dni na uratowanie Bożego Narodzenia

2021-09-24 18:29
publikacja
2021-09-24 18:29
Brytyjczycy mają 10 dni na uratowanie Bożego Narodzenia
Brytyjczycy mają 10 dni na uratowanie Bożego Narodzenia
fot. SAKhanPhotography / / Shutterstock

Przedstawiciele brytyjskiej branży sprzedaży detalicznej ostrzegli w piątek rząd, że jeżeli nie podejmie działań, by zmniejszyć braki kadrowe wśród kierowców ciężarówek w ciągu kolejnych 10 dni, nieuniknione staną się zakłócenia w dostawach towarów w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia.


„Kierowcy ciężarówek są spoiwem, które łączy nasze łańcuchy dostaw. Bez nich nie jesteśmy w stanie dostarczać towarów z gospodarstw do magazynów i sklepów” – powiedział Andrew Opie, dyrektor ds. żywności i zrównoważonego rozwoju w British Retail Consortium.

"Jeżeli w ciągu najbliższych 10 dni nie uda się znaleźć nowych kierowców, nieuniknione jest, że w okresie przedświątecznym dojdzie do znacznych zakłóceń" - dodał.

Według przedstawicieli brytyjskiej branży transportowej w kraju brakuje ok. 90 tys. kierowców ciężarówek. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE z Wysp wyjechało ok. 25 tys. kierowców, a pandemia COVID-19 wstrzymała proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych pracowników branży transportowej.

BP tymczasowo zamknęła niektóre ze swoich 1200 stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii z powodu braku zarówno benzyny bezołowiowej, jak i oleju napędowego, za co obwiniła niedobory kadrowe po stronie przewoźników. Problemy z dostawami odnotowało już też Tesco Alliance.

Firmy logistyczne przestrzegają, że nie istnieją szybkie, awaryjne rozwiązania w branży transportowej. Sprzedawcy detaliczni gromadzą zapasy na kilka miesięcy. Zmiany w regulacjach okołocovidowych, dotyczące np. obowiązkowych testów, czy długotrwałe procedury wizowe mogą sprawić, że będzie za późno na zrealizowanie świątecznych dostaw.

Rząd premiera Borisa Johnsona przekonuje, że nie ma obaw, iż mogłoby dojść do powtórki z lat 70. XX w., kiedy Wielka Brytania, jako „chory człowiek Europy”, została sama z niedoborami energii i szalejącą inflacją.

Organizacja z branży transportu ciężarowego Road Haulage Association (RHA) wezwała brytyjski rząd do zezwolenia na wjazd kierowcom międzynarodowym do Wielkiej Brytanii na podstawie krótkoterminowych wiz. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na tymczasowe wypełnienie luki na rynku pracy i zyskanie czasu na wyszkolenie kierowców posiadających brytyjski paszport.

„Poruszymy niebo i ziemię, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprawić, że niedobory kierowców samochodów ciężarowych zostaną złagodzone” – obiecał brytyjski minister transportu Grant Shapps w rozmowie ze Sky News. (PAP)

mnw/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny
Rząd na ratunek. To tak jakby dać ślepemu prowadzić autobus.
mroova
Serwis bankier.pl coraz mniej się różni od albicla.com... A pomyśleć że kiedyś zaglądało się tu w poszukiwaniu ważnych rzeczy
jenak
Do nas sprowadzili 2 mln. Narrrrracja mówi, że nie ma komu pracować. A chcą sprowadzić z 10 mln. Dlaczego? Bo nie ma komu pracować.

Zachód wywróci się przez własne media. Te są w stanie wszystko wykreować.
jenak
Walczą z Johnsonem jak z PISem. Ani dnia przerwy. Ma chłop nerwy. Ta fryza wskazuje, że to mocny gość. Niejednego musiał się nasłuchać w życiu z jej powodu, to lewackie zagrywki to dla niego bułka z masłem.
janiejacek
:) Niedługo nie będą mieli co do gara włożyć, ale martwią o przedświąteczne zakupy...
daniel_1
Pamiętajcie.
Chrystus bez zakupów nie istnieje i nie można go wielbić bez zakupów.
bha
Trzeba godnie płacić,na pewnych umowach, a nie tylko gadać o gruszkach na wierzbie od wielu już lat.
qwertas
Czyli żyło im się bardziej stabilnie w ramach UE.
po_co
Jakie jest związek braku pracowników z wyjściem z Unii Europejskiej?
Do otwarcia granic i zatrudnienia pracowników nie potrzebna jest żadna Unia.
300_pala odpowiada po_co
Buhahahaahahq… jakoś dziwnie pracownicy wyjechali…. A Brytole robić nie chocą

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki