WAŻNE

Brytyjczycy chcą drugiego referendum ws. brexitu

2018-01-27 08:26
publikacja
2018-01-27 08:26

Zdecydowana większość Brytyjczyków chciałaby drugiego referendum ws. brexitu. Zagłosowaliby w nim za cofnięciem decyzji o wyjściu ze Wspólnoty. Tak wynika z sondażu publikowanego dziś przez dziennik "Guardian".

/ fot. Tolga Akmen / Reuters

Ideę drugiego referendum popiera 47% badanych. 34% jest przeciwnego zdania, uważają tę kwestię za zamkniętą. Reszta się waha.

Gdyby referendum numer dwa się odbyło i gdyby wyniki sondażu się sprawdziły, rząd musiałby zlikwidować ministerstwo ds. brexitu, bo Brytyjczycy powiedzieliby, że chcą jednak, by Zjednoczone Królestwo pozostało częścią Wspólnoty. To opcja preferowana przez 51% badanych, 49% jest za utrzymaniem decyzji o wyjściu z UE.

Według sondażu przygotowanego przez pracownię ICM najbardziej euroentuzjastyczni okazują się Szkoci. 63% pytanych chce pozostać w Unii. Anglicy stanowią tylko 51%. Największe poparcie dla Unii jest wśród studentów (65%), najmniejsze (34%) - pośród emerytów. Wyborcy lewicy są bardziej prounijni niż wyborcy konserwatywni. Za pozostaniem w Unii głosowałoby niemal 2/3 sympatyków Partii Pracy i niespełna 1/3 zwolenników Konserwatystów.

"Guardian" przypomina, że podobne wyniki przyniosła większość badań przed pierwszym głosowaniem. Wtedy pracownie sondażowe źle dobrały próbki. W rzeczywistości poziom eurosceptyzmu okazał się wyższy, a kraj wstąpił na drogę brexitu. Obecnie rząd wyklucza ideę drugiego referendum, choć część polityków opozycji argumentuje, że Brytyjczycy powinni dostać szansę przyjrzenia się ostatecznej umowie z Unią ws. "rozwodu" i kształtu przyszłych stosunków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/zr

Źródło:IAR
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
cest_la_vie
"Gdyby" referendum numer dwa się odbyło i "gdyby" wyniki sondażu się sprawdziły...

Gdybym znal numery na jutro w lotto to bym byl jutro milionerem.
camaroooo
Stalin bylby z Guardiana dumny
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
Nie bedzie tam - "glosowac tyle razy, az bedzie po naszemu" :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
m34
Od kiedy 47% to zdecydowana większość?
I od kiedy sondaż dający 2% przewagi 1 z dwóch opcji jest rozstrzygający?
I kto jeszcze nie wie, że wyniki sondażu zależą od tego kto go zleca i jaki ma w tym cel? Guardian to zadeklarowana lewica i sondażu niezgodnego z linią redakcji by nie
Od kiedy 47% to zdecydowana większość?
I od kiedy sondaż dający 2% przewagi 1 z dwóch opcji jest rozstrzygający?
I kto jeszcze nie wie, że wyniki sondażu zależą od tego kto go zleca i jaki ma w tym cel? Guardian to zadeklarowana lewica i sondażu niezgodnego z linią redakcji by nie opublikowali.
3bet
Co ciekawe, w oryginalnym artykule z Guardiana nie ma takich sformułowań jak "zdecydowana większość", są tylko suche dane. Na szczęście nasz polskojęzyczny korespondent wykazuje się większą gorliwością w "obiektywnym" informowaniu opinii publicznej i mówi nam co mamy myśleć.
samsza
Procedura wyjścia z EU przewiduje po 2 latach decyzję potwierdzającą, więc 2 referendum nie psuje demokracji. A rozkład preferencji konsekwencją powierzenia negocjacji przeciwnikom wyjścia z EU i okazywania przez nich "profesjonalizmu".

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki