REKLAMA

Brygada polsko-litewsko-ukraińska wreszcie powstanie?

2014-03-19 12:06
publikacja
2014-03-19 12:06

Litewski minister obrony Juozas Oleksas wybiera się do Warszawy, aby dyskutować o utworzeniu polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

- Po tym jak projekt stracił na znaczeniu na skutek braku zainteresowania ze strony władz Ukrainy oraz ochłodzenia stosunków polsko-litewskich, LITPOLUKRBRIG może wreszcie stać się rzeczywistością – pisze dziś litewski dziennik „Lietuvos Żinios”.

Po zmianie władz na Ukrainie oraz aneksji Krymu przez Rosję, projekt powołania wspólnej brygady ponownie zyskał poparcie wszystkich trzech stolic. Pierwsze trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisano już w 2009 r., a brygada miała powstać do 2011 r.

Jak czytamy na archiwalnej stronie MON, „wśród najważniejszych celów, przyświecających idei stworzenia brygady, są m.in.: wspieranie wysiłków Ukrainy w jej dążeniu do integracji ze strukturami Euroatlantyckimi, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej oraz stworzenie podstaw do powołania na jej bazie Grupy Bojowej UE”.

Zgodnie z założeniami dowództwo i sztab brygady, wraz z elementami wsparcia dowodzenia i ochrony, będą zlokalizowane w Lublinie i finansowane ze wspólnego budżetu.

Brygada ma liczyć 4500 żołnierzy i powinna utrzymywać zdolność do uczestniczenia w operacji jako całość lub wydzielając wymagane elementy, zgodnie z otrzymanym mandatem. Jako podstawę planistyczną przyjęto, że jej siły będą samowystarczalne we wszystkich klasach zaopatrzenia w rejonie operacji, w dowolnych warunkach klimatycznych (poza arktycznymi) przez 30 dni, a państwa wydzielające zapewniają ciągłość wsparcia brygady w okresie do 6 miesięcy. Obowiązującym językiem brygady będzie język angielski.

/mz, mon.gov.pl

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki