REKLAMA

Bruksela chce włączyć rosyjską armię i trzy banki do dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy

2022-12-07 20:08
publikacja
2022-12-07 20:08

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała w środę dodanie prawie 200 osób i podmiotów gospodarczych do unijnej listy sankcji wobec Moskwy. W dziewiątym pakiecie restrykcji miałyby znaleźć się rosyjskie siły zbrojne i trzy banki w Rosji.

Bruksela chce włączyć rosyjską armię i trzy banki do dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy
Bruksela chce włączyć rosyjską armię i trzy banki do dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

"Osiem przyjętych do tej pory pakietów sankcji już boli (Rosję). Ale dzisiaj zwiększamy presję w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie" - powiedziała von der Leyen, cytowana przez agencję AFP.

Wyjaśniła, że zaproponowała dodanie do sankcyjnej listy "rosyjskich sił zbrojnych, a także oficerów i firm rosyjskiego przemysłu obronnego".

Na liście znaleźliby się też "członkowie Dumy i Rady Federacji, ministrowie, gubernatorzy i partie polityczne". Według von der Leyen są to osoby odgrywające kluczową rolę w "rosyjskich atakach rakietowych" na ludność cywilną, "porwaniach ukraińskich dzieci wywożonych do Rosji" czy "kradzieży ukraińskich produktów rolnych".

Jak pisze AFP, do tej pory UE objęła sankcjami 1241 osób w Rosji i 118 rosyjskich podmiotów gospodarczych.

Przewodnicząca KE zaleca też nałożenie "nowych kontroli i nowych ograniczeń eksportowych" na towary podwójnego zastosowania, cywilne i wojskowe, które mogłyby być używane przez rosyjską armię. Chodzi m.in. o kilka substancji chemicznych i komponenty elektroniczne oraz komputerowe.

Ponadto KE, zdaniem AFP, zamierza zakazać Rosji dostępu do wszelkiego rodzaju bezzałogowych statków powietrznych. "Proponujemy zakazanie bezpośredniego eksportu dronów do Rosji, a także eksportu do jakiegokolwiek kraju trzeciego, takiego jak Iran, który może dostarczać drony do Rosji" – wyjaśniła von der Leyen.

Szefowa KE zaproponowała również zawieszenie działalności czterech nowych rosyjskich mediów, które, jak powiedziała, są zaangażowane w propagandę Kremla, a także wprowadzenie "dodatkowych środków gospodarczych przeciwko rosyjskiemu sektorowi energetycznemu i wydobywczemu, w tym zakazu nowych inwestycji wydobywczych w Rosji".

Według AFP Bruksela zaproponowała również wdrożenie sankcji na "trzy nowe rosyjskie banki", w szczególności nałożenie całkowitego zakazu transakcji z Rosyjskim Bankiem Rozwoju Regionalnego, "w celu dalszego sparaliżowania machiny finansowej" prezydenta Rosji Władimira Putina.

W poniedziałek w życie weszło embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską i uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji transportowanej drogą morską. Ograniczenia te mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie. (PAP)

zm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (16)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
katzpodola
Jaka tam u was pogoda w Moskwie dzisiaj?
minekminka134
Sankcje zaczęły wreszcie przynosić efekty ,jeszczeze dwa pakiety i Europa upadnie.
abcx
Może tak na znak protestu niech jeden komisarz UE dziennie będzie się wieszał i będziemy to robić tak długo aż ruskie się opamiętają ;)
od_redakcji
Głos z USA: Te Abramsy to będą działać jak czołgista zamontuje sobie apkę i wykupi strzały. Ale was Polacy USA tarmosi.
Dodatkowo:
Jak się jednak okazuje, amerykańskie HIMARS-y operujące w Ukrainie są do pewnego stopnia wybrakowane. Takie rewelacje przynosi serwis "The Wall Street Journal", który, powołując się na
Głos z USA: Te Abramsy to będą działać jak czołgista zamontuje sobie apkę i wykupi strzały. Ale was Polacy USA tarmosi.
Dodatkowo:
Jak się jednak okazuje, amerykańskie HIMARS-y operujące w Ukrainie są do pewnego stopnia wybrakowane. Takie rewelacje przynosi serwis "The Wall Street Journal", który, powołując się na źródła w administracji Joego Bidena, informuje, że Pentagon w tajemnicy zmodyfikował wyrzutnie, aby te nie były w stanie wystrzeliwać pocisków ATACMS.
Pytany o zamiary Kijowa dotyczące odzyskania Krymu, Blinken powiedział, że Ukraińcy "sami podejmują decyzje, gdzie chcą iść, kiedy i jak chcą to zrobić." Przypomniał jednak, że konflikt "w pewnym momencie zakończy się dyplomacją, negocjacjami", a USA "chciałyby długoterminowego pokoju, a nie pozornego rozejmu".
zene
Pytanko techniczne, dotyczy wielu,
glowa do góry czy do dolu
endes odpowiada od_redakcji
A co się dziwisz?… myślisz, że jankesi nie wiedza jaki jest ukraiński rzad?… nie daje się niebezpiecznych zabawek nieobliczalnym ludziom… do odpalenia atomówki bawywali jeszcze kilkanaście tyg temu!
od_redakcji
Co by tu jeszcze zrobić, aby szybciej rozwalić Europę a żeby wyglądało na Rosję! Macie jakieś pomysły. Bo wygląda, że dojdą do 99 pakietu i Rosja tylko się umocni, a Europa będzie ledwo charczeć. A dlaczego? Bo Rosja jest podparta prawdziwymi walorami a Europa fantazją, hura optymizmem i dodrukiem bez pokrycia.
od_redakcji
Dodatkowo: „Rosja nie ma taktycznej broni jądrowej w innych krajach, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych. ... "Rosja jeszcze nie oszalała”.
od_redakcji odpowiada od_redakcji
Glos z USA: Rosnąca liczba Amerykanów chce, aby Waszyngton naciskał na pokój na Ukrainie.

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki