Brudziński: Dzięki nowelizacji szef MSWiA będzie miał narzędzie, by zablokować zbiórkę publiczną

Przygotowaliśmy nowelizację ustawy, dzięki której szef MSWiA będzie miał narzędzie, by zablokować zbiórkę publiczną, jeśli jej cel jest m.in. sprzeczny z zasadami życia społecznego - podkreślił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

W Sejmie rozpoczęło się w czwartek przedstawianie przez MSWiA informacji na temat osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu i innych totalitaryzmów oraz o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym i rasowym. Wniosek o informację złożył PiS.

"Mój resort przygotował krótką nowelę o zbiórkach, w efekcie której minister spraw wewnętrznych i administracji będzie miał narzędzie, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny" - zapowiedział Brudziński.

Powiedział, że za rządów PO wprowadzono "rewolucyjne zmiany w zbiórkach publicznych". "To Michał Boni, jako minister, zafundował nam takie przepisy. Zgodnie z nimi organizacja zbiórki wymaga jedynie jej rejestracji na portalu +zbiorkigov.pl+" - mówił szef MSWiA.

Podkreślił, że obecnie MSWiA nie wydaje żadnej zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej. "Przepisy wymyślone przez pana Boniego złagodziły wymagania stawiane organizatorom" - oświadczył. Dodał, że przed zmianami można było weryfikować zgłoszenia zbiórek.

Obecnie minister administracji publicznej może odmówić, w drodze decyzji administracyjnej, zamieszczenia informacji o zgłoszeniu zbiórki publicznej na portalu zbiórek publicznych m.in. w sytuacji, gdy wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Karolina Kropiwiec, Paweł Żebrowski, Olga Zakolska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil