REKLAMA

Bronisze: Ożywienie w handlu, droższe niż przed rokiem jabłka i ziemniaki

2019-09-21 09:03
publikacja
2019-09-21 09:03

W trzecim tygodniu września br. na rynku hurtowym w Broniszach można było zaobserwować wzmożony popyt na warzywa i owoce. Podaż jest spora, ale ceny, zwłaszcza ziemniaków i jabłek wyższe niż przed rokiem - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.

/ fot. Sławomir Olzacki / FORUM

W minionym tygodniu obserwowaliśmy wzmożony popyt, po kilku tygodniach zastoju w handlu. Dużych zakupów dokonywali hurtownicy z Polski, a także sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni, restauratorzy z Warszawy i okolic - poinformował ekspert.

W tym roku znacznie wzrosły ceny ziemniaków i jabłek w stosunku do notowań z tego samego okresu ubiegłego roku. Jabłka są droższe z powodu niskiej podaży wywołanej stratami przymrozkami. Wysoka cena ziemniaków również jest spowodowana niską podażą, na którą nałożyły się dwa czynniki tzn. tegoroczna susza i ogólny spadek areałów upraw ziemniaków – rolnicy indywidualni ograniczali od kilku lat produkcję zrażeni bardzo niskimi cenami, jakie uzyskiwali w ostatnich dwóch latach.

Natomiast znacznie spadły ceny pietruszki. Zdaniem eksperta, można to wytłumaczyć wzrostem podaży. Rolnicy zachęceni bardzo wysokimi cenami pietruszki w ubiegłym sezonie znacząco zwiększyli areał uprawy i ponieśli wysokie koszty nawadniania i uprawy gleby dla tego "chimerycznego" warzywa - tłumaczył. Obecnie pietruszka kosztuje w hurcie 2 -2,5 zł/kg, podczas, gdy w ubiegłym roku było to 4,5 zł/kg, a ceny detaliczne tego warzywa w zimie dochodziły nawet do 20 zł/kg.

Duża podaż ziemniaków z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg za belgijskie, 1,85 zł/kg za angielskie i do 2,66 zł/kg za francuskie. Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się te angielskie za względu na biały smaczny miąższ - zaznaczył ekspert.

Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg.

Sporo jest na rynku ofert warzyw z importu. Pojawił się pierwszy w tegorocznym jesiennym sezonie import bakłażanów z Holandii w cenie 5-5,5 zł/kg; dla porównania w 2018 roku pierwszy raz importowane bakłażany można było kupić 2 października w zbliżonej cenie.

W końcu tygodnia podrożały kalafiory do 4,66 zł/szt. i kapusta biała do 4,5 zł/szt.

Jest ich dużo i są tanie warzywa spod osłon: cukinie po 2 zł/kg, papryka czerwona 3-4 zł/kg, fasolka szparagowa 3-4 zł/kg. Według eksperta, mogą to być ostatnie dni tak niskich cen z powodu chłodnych nocy, które skutecznie opóźniają dojrzewania a przez to podaż.

Utrzymały się ceny cebuli krajowej 1,2-1,33 zł/kg, jest też duża oferta cebuli z Holandii i Austrii w zbliżonej cenie 1,15-1,33 zł/kg. Spadają ceny marchwi - nawet do 0,7 zł/kg, jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić 1 zł/kg.

Rośnie podaż jabłek odmian zimowych, a ich ceny powoli spadają. Przeciętnie jabłka kosztują 1,66-2 zł/kg. Natomiast drożeją odmiany letnie: Celesta, Paula Red i Delikates do 3-3,33 zł/kg.

Nieznacznie podrożały śliwki i kosztują od 1,75 do 3,5 zł/kg.

Ustabilizowała się podaż malin i kosztują 12-18 zł/kg. Będą one oferowane do pierwszych przymrozków. Powoli spada podaż borówek amerykańskich, które są coraz drobniejsze. Za grubsze sorty trzeba już zapłacić 20-28 zł/kg. 

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
cowabunga
do czego to doszło, żeby w spożywczaku za kartofle z Izraela były tańsze i lepsze niż polskie. No słuszną linię ma nasza partia...
wizytator
Chwila, czegoś nie rozumiem.
Powiedzmy, że Polak pojedzie do Holandii na ziemniaki. Zarobi te 1200EU i Holender zadowolony że ma taniego pracownika. A ten sam Polak pojedzie do polskiego bauera na zimnioki i zarobi ile, 500EU? I teraz Holender sprzeda nam te ziemniaczki pięknie zapakowane i czyściutkie za 1,55zł, a biedny
Chwila, czegoś nie rozumiem.
Powiedzmy, że Polak pojedzie do Holandii na ziemniaki. Zarobi te 1200EU i Holender zadowolony że ma taniego pracownika. A ten sam Polak pojedzie do polskiego bauera na zimnioki i zarobi ile, 500EU? I teraz Holender sprzeda nam te ziemniaczki pięknie zapakowane i czyściutkie za 1,55zł, a biedny Polak będzie narzekał, że musi sprzedać plony za 2zł/kg. No co jest grane?
matpoz1
W Holandii jest większa automatyzacja i gospodarstwa są znacznie większe niż w Polsce, do tego dochodzi wyższa dopłata do hektara z UE.
bha
Niestety.....Prawie wszystko podrożało ,a przecież wzrost cen prądu jeszcze tak naprawdę nie nastąpił.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
np.
kiedy rusofrernicy PISy wala nudna mantre
UE nie chce PL kierowców,
Rosjanie i Polacy
""Przewozy towarowe między Polską i Rosją wzrosną""

dla bandy kompradorów CIA, Mi6 Magdalenki szok
i OK

Przewozy towarowe między Polską i Rosją wzrosną
ajwaj
To niech AGRO-UNIA dolaczy (jesli nie jest)
do KONFEDERACJI
bedzie cacy
Kasa dla Polaków w Polsce
mniam-mniam tanie, a kompradorzy POPISu & Co patrza w rure (kanalizacyjna na moscie)

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki