REKLAMA

Broniarz: decyzja o strajku zapadnie we wtorek, w środę ją ogłosimy

2019-09-30 09:45
publikacja
2019-09-30 09:45

Decyzja o tym, czy ponownie odbędzie się strajk nauczycieli, zapadnie najprawdopodobniej jutro - powiedział w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że o decyzji tej ZNP poinformuje w środę.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Sławomir Broniarz powiedział w Radiu Zet, że jeśli odbędzie się ponowny strajk nauczycieli, to na pewno stanie się to po wyborach parlamentarnych. O tym, jaką przybierze formę - dodał - zadecyduje wynik sondażu, który przeprowadzany jest od 1 do 30 września wśród nauczycieli.

Szef ZNP poinformował, że sondaż zawierał trzy pytania. Dotyczyły one tego, co nauczyciele sądzą o polityce edukacyjnej, jaka jest ich ocena systemu edukacyjnego oraz pytanie o formę protestu. "Ocena (polityki edukacyjnej) wypadła bardzo negatywnie. Jeśli chodzi o to, co chcielibyśmy zmienić, to w pierwszej kolejności jest jednak to, co dotyczy zasad finansowania - w tym płace, zmiana podstawy programowej czy też więcej autonomii w szkole" - powiedział Broniarz. Dodał, że "jeżeli chodzi o formy protestu, to oczywiście pojawia się strajk".

"Dominuje jednak taka forma protestu, która jest odzwierciedleniem tego, co mówi prawo oświatowe, czyli tylko czynności, które nauczyciel ma wykonywać, byłyby domeną naszych zadań" - podkreślił Broniarz. Dodał, że ten rodzaj strajku wykluczałby wszelkie inne zajęcia, jak np. zajęcia dodatkowe czy wycieczki. "Żadnych innych dodatkowych czynności, które nie są zapisane w ustawie karty nauczyciela, a spadają na barki nauczycieli" - zaznaczył.

Dodał również, że "jest także mowa o demonstracjach, pikietach, okupacjach budynków. To jednak cała kolorystyka różnego rodzaju propozycji, które się pojawiają".

Sławomir Broniarz powiedział, że do ZNP na razie dotarły informacje zwrotne z sondaży w czterech województwach. "Jeśli mielibyśmy opierać się o te cztery województwa, to ten strajk włoski, przyjmując umowną formę, jest rzeczą dominującą" - podkreślił. Jak jednak dodał, sondaż trwa do dzisiaj.

"Decyzja (o strajku) zapadnie najprawdopodobniej jutro, zakomunikujemy ją w środę" - powiedział szef ZNP.

8 kwietnia rozpoczął się strajk w oświacie, zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Trwał do 27 kwietnia, kiedy został zawieszony do września.

autor: Dorota Stelmaszczyk

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
platformers
Skompromitowany STARCZE ODEJDŹ !!!!!
1a2b
Panie Broniarz sposobem na zwiększenie zarobków nauczycieli jest wprowadzenie 40 godzinnego tygodnia pracy w oświacie. A jak się panu wydaje, że inni ludzie, tzn tacy którzy już pracują 40 godzin tygodniowo, nie poświęcają prywatnego czasu pracy zawodowej to jesteś pan w błędzie.
1a2b
Ja też chcę mieć 3 miesiące wakacji i przywileje branżowe (karta nauczyciela) w tym niezwalnialność z pracy i wcześniejszą emeryturę..
antek10
Panie Broniarz robisz pan krecią robotę dla PISu
eagleeye
Znowu Sławek to już jest nudne a wręcz męczące

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki