Breather ONE: nowa jakość życia w chorobie

2022-08-22 10:21
publikacja
2022-08-22 10:21
Breather ONE: nowa jakość życia w chorobie
Breather ONE: nowa jakość życia w chorobie
/ Materiały prasowe

 Według WHO na astmę choruje ok. 339 mln osób na świecie, a liczba ta zwiększa się z roku na rok. Główną metodą leczenia – oprócz farmakoterapii – jest rehabilitacja oddechowa. Innowacyjny system Breather ONE daje szansę na poprawę jakości życia osób z chorobami układu oddechowego.

Breather ONE to innowacyjny system do rehabilitacji oddechowej, umożliwiający leczenie astmy i POChP, oparty na grach sterowanych oddechem i pozwalający monitorować postępy ćwiczącego. Rozwiązanie oferowane przez Respmedical zdobyło szereg nagród, w tym laury w plebiscycie Liderzy Spójności za innowację pomocną w czasach pandemii.

Innowacja zrodzona z obserwacji

Za Breather ONE stoi dwóch lekarzy – dr Piotr Kozłowski i Rafał Agatowski, którzy w 2018 r. zauważyli problem z rehabilitacją oddechową chorych na astmę i POChP.

– W tych chorobach, oprócz stosowania farmakoterapii, powinno się wykonywać regularnie ćwiczenia oddechowe. Niestety obecne na rynku urządzenia do takiej rehabilitacji pozwalały na bardzo ograniczoną liczbę ćwiczeń, nie kontrolowały sposobu ich wykonywania, a także nie motywowały pacjentów do regularnych treningów. Problem był najbardziej widoczny wśród dzieci chorujących na astmę, które szybko się nudziły i nie chciały wykonywać monotonnych ćwiczeń oddechowych – opowiada w rozmowie z „Pulsem Medycyny” dr Rafał Agatowski.

Tak powstał pomysł na połączenie rehabilitacji z zabawą. Jak tłumaczą twórcy rozwiązania na swojej stronie internetowej, system Breather ONE składa się z urządzenia do rehabilitacji oraz oprogramowania. Przenośny spirometr wyposażony jest w układ elektro-mechaniczny pozwalający na wykonywanie kilkudziesięciu rodzajów ćwiczeń oddechowych. Oprogramowanie składa się z kolei z gier sterowanych oddechem oraz aplikacji monitorującej. Breather ONE umożliwia także diagnostykę i monitorowanie chorób płuc.

Zaprojektowane, by motywować

Urządzenie polepsza jakość rehabilitacji, wpływa na dokładność i powtarzalność wykonywanych oddechów. Zwiększa też zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń oddechowych i pozytywnie wpływa na wzrost systematyczności wykonywanej rehabilitacji.

Autorzy Breather ONE tłumaczą, że gry są tak zaprojektowane, aby zmotywować chorego do regularnych ćwiczeń, ale też nagradzać prawidłowe wykonywanie wszystkich sekwencji oddechowych. Wbudowany kontroler pozwala sterować postacią w grze za pomocą oddechu. Twórcy Respmedical podkreślają też, że tylko regularnie stosowana rehabilitacja oddechowa pozwala na polepszenie stanu ogólnego chorego, a u dzieci nawet na wyleczenie choroby.

Szczeble na drabinie sukcesów

Breather ONE zadebiutował w 2018 r. podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji organizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2019 r. spółka zapisała się do Platformy Startowej - Wschodniego Akceleratora Biznesu, zyskując tym samym dostęp do funduszy europejskich w ramach programu „Rozwój start-upów” w Polsce Wschodniej.

- W ramach poddziałania 1.1.2 pozyskaliśmy prawie 900 tys. zł. Rzecz jasna wymagało to nakładu pracy z naszej strony, bo w głównej mierze to my zajmowaliśmy się pozyskaniem dotacji – napisaniem wniosku, opracowaniem biznes planu. Warto jednak zaznaczyć, że stopień ubiegania się o tego typu środki nie jest bardzo skomplikowany, procedury są transparentne i przy odrobinie chęci każdy może się starać o dofinansowanie innowacyjnego pomysłu – zaznacza w rozmowie z „Pulsem medycyny” dr Rafał Agatowski.

Celem projektu dofinansowanego ze środków unijnych było uzyskanie wsparcia doradczego w początkowej fazie rozwoju firmy, a konkretnie przy opracowaniu i wprowadzeniu na rynki, także zagraniczne, Breather ONE przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działalności.

Kolejnym krokiem milowym było pozyskanie w 2019 r. inwestora - Netrix Ventures. W tym samym roku Breather ONE uzyskał tytuł TOP Startup Polski Wschodniej, został finalistą Global Impact Challenge pod patronatem Sebastiana Kulczyka, a także zwyciężył w konkursie, w którym główną nagrodą był wyjazd na międzynarodowe targi DLD Tel Aviv Innovation Festival.

Rok 2020 przyniósł spółce m.in. tytuł jednego z 12 najlepszych produktów IoMT 2020 (MEDICA), w ciągu kolejnych miesięcy pojawiły się jednak liczne wyzwania związane z wybuchem pandemii SARS-CoV-2. Piotr Kozłowski w artykule dla platformy Mamstartup.pl mówił wówczas tak:

- Dostrzegamy olbrzymią potrzebę społeczną związaną ze zdalną rehabilitacją osób, które przeszły śródmiąższowe zapalenie płuc wywołane SARS-CoV-2. Według statystyk nawet 20 proc. osób zakażonych wymaga interwencji medycznej, związanej najczęściej z niewydolnością oddechową w wyniku zapalenia płuc. Bardzo często ta niewydolność pozostaje jeszcze przez długi okres po ustąpieniu choroby i to właśnie ten stan jest wskazaniem do rehabilitacji oddechowej.

fot. Materiał Partnera / 

To właśnie za rozwiązanie pomocne w czasach pandemii Breather ONE zostało nagrodzone w plebiscycie „Liderzy spójności” organizowanym wiosną 2022 r. przez Bankier.pl w ramach projektu "Fundusze Europejskie bez tajemnic”, współfinansowanego przez Komisję Europejską.

Źródło:
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki