Brazylia wyprzedziła Hiszpanię pod względem liczby zgonów na koronawirusa

2020-05-30 02:04
publikacja
2020-05-30 02:04

W piątek Brazylia wyprzedziła Hiszpanię pod względem łącznej liczby zgonów na koronawirusa zajmując w tym tragicznym rankingu 5 miejsce na świecie - poinformowąło ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zgonów wzrosła do 27 878.

/ fot. AMANDA PEROBELLI / Reuters

Ministerstwo podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 1124 Brazylijczyków w porównaniu z 1156 w czwartek. Była to w tym kraju największa dotąd liczba zgonów w ciągu 24 godzin i druga na świecie.

Łącznie zmarło do tego dnia 27 878 mieszkańców największego kraju Ameryki Południowej, który zamieszkuje 211 milionów ludzi.

Dziennik "Correio Brasiliense", cytując prognozę sporządzoną przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, zapowiada, że szczyt pandemii Covid-19 przypadnie w Brazylii w lipcu tego roku.

Dziennik ocenia, powołując się na oficjalne prognozy, że w okresie największego nasilenia potrzeba będzie sześciokrotnie więcej stanowisk intensywnej terapii w szpitalach, niż istnieje obecnie.

Według modelu sporządzonego w oparciu o dane ministerstwa zdrowia, zainfekowanych zostanie ok. 22 proc. Brazylijczyków, ale tylko 53 proc. z nich będzie miało widoczne symptomy choroby. 150 na każdych 100 000 mieszkańców Brazylii umrze bez uzyskania należytej pomocy.

Pandemia Covid-19 w Brazylii wykazała w dramatyczny sposób, że chorzy umierają m.in. z braku właściwej pomocy lekarskiej i to nie tylko w tych spośród 26 brazylijskich stanów, które nie mają wystarczającej liczby łóżek szpitalnych i stanowisk intensywnej terapii. Nie wszyscy mogą bowiem z nich skorzystać m.in. ze względu na duże odległości, jakie należy pokonać w brazylijskim interiorze, albo z innych przyczyn, również ekonomicznych.

Jak napisał cytowany stołeczny dziennik, "zarówno w bogatym stanie Sao Paulo i ubogim Amazonas pacjenci umierali poza szpitalami mimo, iż pozostawało w nich ponad 20 proc. wolnych łóżek". (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wektorwg
Korwin twierdzi że eoidemi nie m
marxs
brazylijski kartofel naobiecywał ludziom głupot i durnot podobnie jak polskojęzyczny kartofel a finał i tu i tam będzie jeden najpierw bankructwo a potem całkowity upadek
distefano
Jestem prostym człowiekiem - widzę komentarz Karla Marxa - daję łapę w dół
fakpejsy
Kupa smiechu i jeszcze to zdjecie...!
Dajcie spokoj juz z ta sciema!
darius19
faktycznie smieszne. 28tys smierci. Na razie.
trollmaster
daliby chociaż nowe zdjęcie, przeciez bez problemu znajdą masowe groby, skoro tylu umiera?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki