Brak wykazów nieruchomości ze 177 starostw blokuje rozwój "Mieszkania Plus"

Do Krajowego Zasobu Nieruchomości nie wpłynęły wykazy nieruchomości ze 177 starostw - dowiedziała się PAP. Mimo tego, że zgodnie z ustawą samorządom za każdy dzień zwłoki grozi 500 zł kary. Brak tych wykazów blokuje rozwój programu "Mieszkanie Plus".

(YAY Foto)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w środę: "nam bardzo zależy na rozpędzeniu programu +Mieszkanie Plus+, a bez tych nieruchomości ze starostw nie ma na to szans". "To jest kapitał, w oparciu o który ten program będzie realizowany. Brak wiedzy o tych nieruchomościach nie pozwoli rozpędzić tego programu, tak jak to sobie wyobrażamy" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę.

Adamczyk przypomniał, że kary zostały zapisane w ustawie. "Jeżeli część samorządów zdążyła z wykazami, to oznacza, że pozostałe też mogły zdążyć. Samorządy mogły podesłać nawet informacje częściowe, a nie ma żadnych" - powiedział w środę. Zaznaczył, że takie postępowanie oznacza, że "podejście do tego obowiązku nie charakteryzowało się dużym zainteresowaniem".

Minister infrastruktury dodał, że "informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa każdy podmiot powinien posiadać i mieć ją usystematyzowaną".

Zgodnie z przepisami ustawy o KZN z 11 września 2017 roku, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa w granicach administracyjnych miast są zobowiązane przekazać informację o nieruchomościach. Termin ten minął w połowie grudnia.

W przypadku terenów wiejskich termin weryfikacji i przekazania do KZN minie w połowie kwietnia br.

Jak dowiedziała się PAP, Krajowy Zasób Nieruchomości otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw, a także wykazy dotyczące wybranych zasobów PGL Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.

"Zweryfikowane przez wojewodów wykazy nadal napływają do KZN, więc należy się spodziewać, że dane te będą uzupełnione do końca pierwszego kwartału 2018 roku" - poinformowano.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września 2017 r. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus". Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

autor: Mariusz Polit, Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Skrobisz

mp/ pif/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 13 erdwa

Jak można było przewidywać skończy się na tym że działki budowlane zamiast trafić do deweloperów trafią do rejestru - po wsze czasy bo nic na nich nigdy nie powstanie. Efekt? Ceny mieszkań w górę. No pewnie o to chodziło tym którzy głosowali za taką zmianą

! Odpowiedz
4 25 niepelnosprawny_org

"prywatni deweloperzy", czyli znajomi starostw...

! Odpowiedz