REKLAMA

Brak przełomu w UE

2020-11-27 08:22
publikacja
2020-11-27 08:22
Brak przełomu w UE

Pod nieobecność Amerykanów zgodnie z przewidywaniami sesja europejska nie dostarczyła wczoraj wielu emocji. Główne indeksy zamknęły się bez wyjątku na niewielkich minusach, najsłabszy IBEX stracił 0,7%, a najsilniejszy DAX symboliczne 0,02%. Rozmowy Polski i Węgier z resztą UE nie przyniosły przełomu, oba kraje podtrzymują sprzeciw wobec wprowadzenia reguły praworządności i grożą zawetowaniem budżetu oraz Programu Odbudowy. W niewielkim stopniu było to równoważone sygnałami, że pierwsze kontakty unijnych przedstawicieli z administracją nowego prezydenta USA przynoszą nadzieję na dwustronne cięcia ceł i poprawę relacji handlowych. W weekend negocjatorzy z Brukseli powrócą do rozmów z gabinetem B. Johnsona w sprawie porozumienia handlowego, pewnym obciążeniem dla strony brytyjskiej pozostaje pogarszający się szybko obraz ekonomiczny Królestwa i ostre stanowisko szefa BoE, A. Bailey'a, który twierdzi, że brak umowy może wywołać skutki porównywalne z pandemią.

WIG20 spadł o 0,6%, sWIG80 o 0,3%, a mWIG40 wzrósł o 0,1%. Wyniki za 3Q2020 zatrzymały odbicie na Allegro, które notowało stratę na poziomie 6,5%, będąc zdecydowanie najsłabszym komponentem głównego indeksu. W stronę 350 zł grawitują notowania CD Projekt. Na drugim biegunie znalazły się spółki wydobywcze, KGHM zyskał 2,3%, a JSW 6,4%. Pod silną presją w mWIG-u znajdowali się producenci gier, Playway stracił 3,7%, a Ten Square Games 3,9%. Tabelę mWIG zamykał Biomed spadkiem o 9,4%. PFR przedstawił wczoraj założenia programu Tarcza Finansowa 2.0., którego wartość ma wynieść około 35 mld PLN (z czego do małych i średnich firm trafi 10 mld zł). Środki będą pochodziły w większości z emisji obligacji.

Rynki azjatyckie dziś rosną, ale wskazania kontraktów futures są raczej neutralne. Ostatnia hossa w energetyce napotyka na pierwszą barierę, czyli ryzyko braku porozumienia na przyszłotygodniowym posiedzeniu OPEC+. Obecne ceny ropy w dużej mierze wydają się dyskontować, że ewentualne zwiększenie produkcji w styczniu będzie wyraźnie mniejsze niż wcześniej planowano.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki