Brak prawników czy zła wola: Wyroki TK nie są wykonywane

"Gazeta Prawna" pisze, że liczba niewykonanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego jest zaskakująco duża. Orzeczeń nie wykonują ani posłowie, ani rząd.

Prezes Trybunału Marek Safjan w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że utrzymywanie sytuacji, w której wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie są wykonywane, stanowi samo w sobie naruszenie konstytucji.

Dziennik wyjaśnia, że sędziowie Trybunału mogą tylko wskazać, który przepis jest niezgodny z Konstytucją, nie mogą jednak go zmienić czy usunąć. Muszą to zrobić posłowie i rząd, który ma inicjatywę ustawodawczą. Może to także uczynić prezydent.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS tłumaczy, że kłopoty z realizacją na czas wyroków Trybunału wynika z faktu, iż w parlamencie nie ma zbyt wielu prawników.

Innego zdania jest jednak opozycja. Posłanka PO Julia Pitera uważa, że opóźnienia nie wynikają z czynników obiektywnych. Zwraca uwagę, że jeśli rządzącym na czymś zależy, jak na przykład na ustawie medialnej, to w Sejmie potrafią ją błyskawicznie "przepchnąć".

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Ewa Łętowska podkreśla, że jego wyroki nie zapadają przeciw komuś, ani za kimś - lecz z uwagi na zasady konstytucyjne.

"Gazeta Prawna"/kry/jędras
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil