Brak pomocy dla Birmy może doprowadzić do większej liczby ofiar

Birmie grozi druga fala zgonów spowodowanych cyklonem Nargis - uważają birmańscy emigranci skupieni w organizacjach opozycyjnych. Tym samym potwierdzają się obawy ekspertów ONZ, którzy twierdzą, że brak pomocy lub opóźnienia w jej dostarczaniu tym, którzy przeżyli cyklon, doprowadzi do jeszcze większej liczby ofiar.

Działacze emigracji birmańskiej z rejonu pogranicza birmańsko-tajlandzkiego winą za spóźnioną pomoc obarczają rządzącą juntę wojskową. Sądzą oni, że brak pełnej zgody na działanie w Birmie zagranicznych organizacji humanitarnych oraz ograniczanie i kontrolowanie działań wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych powoduje, iż z każdym dniem maleje szansa na uratowanie tych, którzy przeżyli cyklon, ale pomoc ciągle do nich nie dotarła. Brakuje im przede wszystkim lekarstw, które zapobiegają zakażeniom układu pokarmowego, tabletek do oczyszczania wody pitnej, a także prowizorycznych stacji uzdatniania wody. Ponadto nie mają oni co jeść i gdzie mieszkać.

Według ciągle rosnących szacunków, bez dachu nad głową pozostaje ponad milion ludzi. Większość z nich narażona jest na mogącą wybuchnąć w każdej chwili epidemię cholery. Władze wojskowe w obawie przed kontaktem Birmańczyków z cudzoziemcami ciągle jednak nie dają organizacjom międzynarodowym zielonego światła dla rozpoczęcia zmasowanej operacji ratowniczej.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil