"Sytuacja kierowców pogarsza się z każdym kolejnym rokiem"

2020-06-05 20:02
publikacja
2020-06-05 20:02

Tanie paliwo, wprowadzenie winiet zamiast bramek na autostradach, zniesienie podatku od sprzedaży samochodu, wprowadzenie ubezpieczenia OC kierowcy lub pojazdu oraz obniżenie opłat za parkowanie to propozycje, które przedstawił w piątek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

"Sytuacja kierowców pogarsza się z każdym kolejnym rokiem – rosną podatki i opłaty, ulice stają się coraz bardziej zatłoczone. Komfort i bezpieczeństwo jazdy spada, pomimo ogromnych nakładów na inwestycje drogowe. Jako rozwiązanie chcemy zaproponować pakiet polskiego kierowcy" – ogłosił Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Łodzi zorganizowanej wieczorem na pl. Wolności przed otwartym spotkaniem ze zwolennikami Konfederacji.

Bosak zacytował wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, w której miał on stwierdzić, że ponad połowa ceny benzyny to podatki, które może zmniejszyć rząd. "Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny. Ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności" – zacytował Kaczyńskiego Bosak.

Zdaniem kandydata Konfederacji na prezydenta słowa Kaczyńskiego mają się nijak do obecnej sytuacji, w której – mimo że rządzi jego formacja Prawo i Sprawiedliwość – podatki tylko rosną.

"W związku z tym, że ta doktryna nie jest realizowana, przedstawiamy pięć punktów pakietu polskiego kierowcy. Najważniejszy z nich to zmniejszenie opodatkowania paliwa. W tej chwili zwykły Polak nie zdaje sobie sprawy, jak wiele w cenie paliwa płaci podatków – to VAT, stale rosnący podatek akcyzowy, opłata paliwowa i najnowszy wynalazek – wprowadzona przez obecny rząd opłata emisyjna" – wyjaśnił Bosak.

Kolejna propozycja dotyczy zastąpienia systemu bramek do poboru opłat na autostradach winietami. Zdaniem kandydata Konfederacji polski system poboru opłat za podróżowanie jest jednym z najdroższych w Europie. "Za te same pieniądze, za które w Polsce można wjechać na jeden odcinek autostrady, w innych, znacznie bogatszych państwach, jak Austria czy Szwajcaria, można jeździć 10 dni" – dodał.

Poza tym w pakiecie znalazł się postulat zmniejszenia podatku PCC od sprzedaży samochodu. W opinii Bosaka, podatek ten utrudnia wymianę jeżdżących po polskich drogach aut na nowsze i bardziej ekologiczne. Kandydat Konfederacji chciałby też, by kierowcy mogli wybrać, czy chcą wykupić ubezpieczenie OC na siebie i jeździć różnymi samochodami, nie ponosząc dodatkowych opłat, czy chcą, aby dotyczyło ono tylko konkretnego auta.

"Piąty punkt to mniejsze opłaty za parkowanie. W wielu dużych polskich miastach lewica wyobraża sobie, że poprawi jakość powietrza, zwiększając opłaty za parkowanie. To nie nastąpi. (...) Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że więcej osób w zatłoczonych miastach jak Warszawa czy Łódź nie przesiądzie się do komunikacji miejskiej, jeśli nie zwiększy się jej przepustowość. Postulujemy wprowadzenie górnego limitu opłat za parkowanie, który byłby niższy niż obecnie" – zaznaczył Bosak.

Podczas konferencji prasowej kandydat Konfederacji skomentował najnowsze wyniki sondaży wyborczych. Podkreślił, że najważniejszy jest dla niego ten przeprowadzony wśród kibiców.

"Wygrywam w nim wybory. Jedyna prawdziwa satysfakcja to zwycięstwo. Walczymy o wejście do drugiej tury. Moim celem jest w tej chwili pokonanie Rafała Trzaskowskiego i potwierdzenie, że będę miał lepszy wynik od Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jeśli chodzi o Roberta Biedronia to jasne, że kandydat Lewicy definitywnie został pokonany przez kandydata ideowej prawicy. Teraz czas na połknięcie kandydatów centrowych i centrowo-lewicowych, a na deser zostawiamy sobie zwycięstwo z prezydentem Andrzejem Dudą" – podkreślił Bosak.

Po krótkiej konferencji prasowej kandydat Konfederacji spotkał się ze swoimi zwolennikami. Mimo intensywnego deszczu na pl. Wolności zjawiło się ich kilkuset.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
avers
Nie żebym się czepiał ale:
''postulat zmniejszenia podatku PCC od sprzedaży samochodu''

- dla ścisłości podatek PCC (domyślnie ) płacą nabywcy wszelakich dóbr w kwocie większej niż 1k.
Więc jest to (PCC) podatek od kupna.
rob1111
pieniadze z opodatkowania paliwa pewnie sobie ida gdzies tam... nie do budzetu panstwa ... gdyby to zniesiono to by sie okazalo ze wszyscy z sasiednich panstw by przyjezdzali tankowac , tlok by byl o wiele wiekszy na ulicach , jezdzilo by sie najwiekszymi zlomami paliwozernymi ...ale chodzi o wygranie wyborow i wzorowanie sie pieniadze z opodatkowania paliwa pewnie sobie ida gdzies tam... nie do budzetu panstwa ... gdyby to zniesiono to by sie okazalo ze wszyscy z sasiednich panstw by przyjezdzali tankowac , tlok by byl o wiele wiekszy na ulicach , jezdzilo by sie najwiekszymi zlomami paliwozernymi ...ale chodzi o wygranie wyborow i wzorowanie sie na najwiekszym emigrancie..on tez smecil cos o paliwie ,a jak wygral ..to wiadomo co powiedzial..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mixer2001
Tak to jest jak bosak do polityki się pcha. On obniży ceny ropy XDXDXDXD. Buty niech sobie najpierw kupi....
frank_deleos
Mnie ciekawi tylko jedno na co są wydawane opłaty za parkowanie ?. Wg mnie powinno to być tylko na utrzymanie obecnej infrastruktury i budowę kolejnych miejsc parkingowych ( podziemnych naziemnych ) Natomiast z czyich pieniędzy jest budowana i utrzymywana infrastruktura rowerowa? . Kupując paliwo płaci się nim podatek drogowy,Mnie ciekawi tylko jedno na co są wydawane opłaty za parkowanie ?. Wg mnie powinno to być tylko na utrzymanie obecnej infrastruktury i budowę kolejnych miejsc parkingowych ( podziemnych naziemnych ) Natomiast z czyich pieniędzy jest budowana i utrzymywana infrastruktura rowerowa? . Kupując paliwo płaci się nim podatek drogowy, parkując płaci się na utrzymanie tych miejsc. Jeżdżac komunikacją płaci się za bilety . Także powiedzcie mi jak posiadacze rowerów składają się na infrastrukturę która jest skierowana tylko dla nich? Płacą właściciele samochodów, motocykli, osoby jeżdżące komuinkacją i chodzące na nogach. Trzeba z tym skończyć
jes
A Boska to w jakiej dziedzinie jest takim fachowcem, że wie wszystko najlepiej? Matura daje takie prawa?
shadow_xx
Oj, jes, uważałem Cię za mądrego gościa. Prezydent czy kandydat na prezydenta nie musi znać się na wszystkim. Od tego ma swoich doradców, żeby mu podpowiadali.

Rolą prezydenta jest bycie niezależnym, ma przede wszystkim strzec Konstytucji. Dlatego prezydent powinien być niezależny, bezpartyjny albo chociaż z
Oj, jes, uważałem Cię za mądrego gościa. Prezydent czy kandydat na prezydenta nie musi znać się na wszystkim. Od tego ma swoich doradców, żeby mu podpowiadali.

Rolą prezydenta jest bycie niezależnym, ma przede wszystkim strzec Konstytucji. Dlatego prezydent powinien być niezależny, bezpartyjny albo chociaż z opozycji. Władza nie może być w rękach jednej partii. Obecnie mamy doskonały przykład co się dzieje kiedy państwem rządzi jedno ugrupowanie.
wektorwg
Bosak nie jest fachowcem on jest słupem
wektorwg odpowiada shadow_xx
Rozumiem że ci doradcy będą doradzać za darmo?
Czy po prostu poziom wiedzy Bosaka będzie powodował erozję etatów doradców z Konfederacji? Chyba ot to chodzi jego starszym kolegom, którzy są doradcami podatkowymi?
shadow_xx odpowiada wektorwg
No oczywiście, że nie za darmo. A czy obecny prezydent zna się na wszystkim? Ile głupot palnęła Kidawa-Błońska albo były prezydent Komorowski? Ile kasy idzie na sztab prezydenta?

Konfederacja ma tę przewagę, że potrafi merytorycznie odpowiedzieć na zadane im pytania. Janusz Korwin-Mikke już się nie nadaje do
No oczywiście, że nie za darmo. A czy obecny prezydent zna się na wszystkim? Ile głupot palnęła Kidawa-Błońska albo były prezydent Komorowski? Ile kasy idzie na sztab prezydenta?

Konfederacja ma tę przewagę, że potrafi merytorycznie odpowiedzieć na zadane im pytania. Janusz Korwin-Mikke już się nie nadaje do polityki, bo psuje opinię o Konfederacji, ale są tam osoby, które mają coś konkretnego do powiedzenia.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki