Borys: Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach w PPK

Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach wpłacanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie - mówił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Borys, pytany w sobotę w TVP Info, czy jest gwarancja wpłaconego do PPK kapitału, odparł: "Jeżeli chodzi o nasze oszczędności, czyli te nasze 2 proc., to przy dopłacie pracodawcy jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-proc. stopę zwrotu".

Podkreślił, że uczestnicy PPK będą mieli do czynienia z "bardzo nowoczesną, dopasowaną do wieku polityką inwestycyjną i dopłatą pracodawcy". "Nie można też obiecywać gruszek na wierzbie, my nie chcemy popełnić błędy tych +wczasów pod palmami+, bo PPK są czym innym niż OFE w zasadniczym elemencie: takim, że OFE nie tworzyły dodatkowego kapitału emerytalnego - bo tylko podzielono składkę - w PPK mówimy o dodatkowych oszczędnościach emerytalnych" - powiedział.

Prezes PFR mówił także o poziomie partycypacji w programie. Ocenił, że "być może poziom partycypacji" ok. 40-50 proc. na początek będzie osiągnięty. Zauważył także, iż pierwsze dane wskazują na duży rozstrzał, jeśli chodzi o udział pracowników w programie w poszczególnych firmach, gdyż w niektórych dochodzi on do 70 proc., a w innych osiąga 5-10 proc.

"Będziemy chcieli zdiagnozować, co się dzieje, że są tak duże dysproporcje" - zapowiedział, zaznaczając, iż doświadczenia Wielkiej Brytanii pokazują, że najniższy poziom uczestnictwa występował w małych i średnich firmach.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system jest wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. 

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 38 staryznajomy

Słowa "prawie" słowo klucz i polityka PiS :-)

! Odpowiedz
2 40 dlu05234

na GPW tylko się traci i to sporo

! Odpowiedz
4 66 search

niemozliwe to jest otwozyc paraol w d... a mozliwe ze dostaniesz gwarancje na 3 lata na telewizor ktory kupisz. Ten wasz PPK to sciema i wyciaganie kasy od ludzi i pracodawcow. Niech wasz elektorat podkarpacia do niego wplaca i zarabia jak mowia w TVP

! Odpowiedz
3 45 rekin1986

Słowo klucz PRAWIE robi wielką różnicę trzeba ostrzyc kolejne pokolenie młodych baranów ;)

Czemu mnie to nie dziwi , że w tym kraju ludzi na kasie robi się w balona na każdym kroku ;)

Brak edukacji finansowej w szkole powoduje , że obywateli łatwo się robi w bambuko na sianie to nie Szwajcaria , że obywatel wie , że o emeryturze trzeba myśleć od pierwszej wypłaty a nie czekać na ostatnią wtedy to o 45 lat za późno

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 29 silvio_qesell

Skoro nie można stracić to nie można. To "prawie" po prostu tonuje nastroje, ale spokojnie można się zapisywać.

! Odpowiedz
1 52 maryjanek

PRAWIE zupełnie jak kiedyś w reklamie piwa, PRAWIE robi róznicę

! Odpowiedz
5 24 maryjanek

akurat utworzą PPK jak giełda zacznie spadać ze szczytów

! Odpowiedz
8 64 gerth

I nikt nam nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne - że zacytuję prezesa (ta jedna wypowiedź mu wyszła).
Oczywiście, jest niemal niemożliwe żeby NIE STRACIĆ na PPK
1) inwestycje w chore neogierkowskie bzdety typu Przekop Mierzei, Megalotnisko i pewnie zara kolejne
2) Jeśli jakimś cudem forsa zostanie to ją otrzymasz, jest Twoja, sam towarzysz Morawiecki to powiedział
3) Otrzymasz ją niezwłocznie po uiszczeniu prostego, sprawiedliwego 90% podatku od wypłat z PPK (spokojnie, nie musisz nic robić, podatek zostanie pobrany automatycznie)
4) Za resztę środków możesz żyć. Jak król.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 106 jag63

Panie Borys.

Dobry towar nie potrzebuje reklamy !

A wy ciągle zachwalacie to ppk.
Czyli, coś tu jednak śmierdzi.

! Odpowiedz
2 91 salad77

Dajcie mi kasę, ja wam zainwestuję. Jak się uda to zarobicie jak nie to niestety trudno.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: