Borys: Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach w PPK

Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach wpłacanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie - mówił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Borys, pytany w sobotę w TVP Info, czy jest gwarancja wpłaconego do PPK kapitału, odparł: "Jeżeli chodzi o nasze oszczędności, czyli te nasze 2 proc., to przy dopłacie pracodawcy jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-proc. stopę zwrotu".

Podkreślił, że uczestnicy PPK będą mieli do czynienia z "bardzo nowoczesną, dopasowaną do wieku polityką inwestycyjną i dopłatą pracodawcy". "Nie można też obiecywać gruszek na wierzbie, my nie chcemy popełnić błędy tych +wczasów pod palmami+, bo PPK są czym innym niż OFE w zasadniczym elemencie: takim, że OFE nie tworzyły dodatkowego kapitału emerytalnego - bo tylko podzielono składkę - w PPK mówimy o dodatkowych oszczędnościach emerytalnych" - powiedział.

Prezes PFR mówił także o poziomie partycypacji w programie. Ocenił, że "być może poziom partycypacji" ok. 40-50 proc. na początek będzie osiągnięty. Zauważył także, iż pierwsze dane wskazują na duży rozstrzał, jeśli chodzi o udział pracowników w programie w poszczególnych firmach, gdyż w niektórych dochodzi on do 70 proc., a w innych osiąga 5-10 proc.

"Będziemy chcieli zdiagnozować, co się dzieje, że są tak duże dysproporcje" - zapowiedział, zaznaczając, iż doświadczenia Wielkiej Brytanii pokazują, że najniższy poziom uczestnictwa występował w małych i średnich firmach.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system jest wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. 

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 luster

serio? podobno niemożliwe to otworzyć w d.. parasol ale kibicuje ppk i czas pokaże jak to się na naszym gruncie sprawdzi ;)

! Odpowiedz
0 1 sawkaa

Przekonamy się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat tak naprawdę jak to będzie. Ale stracić to raczej można jeśli się nic nie będzie odkładać, bo się wszystko wyda i zostaniemy z niczym tak naprawdę

! Odpowiedz
0 4 1kazek1

Prawie wszystkie środki z PPK będą inwestowane na lokalnej szulerni GPW- to iemal pewna strata w długim terminie..Wystarczy spojrześć na długoterminowe wyniki OFE...Nie opowiadaj pan bajek panie Borys i nie oszukuj ludzi...

! Odpowiedz
7 40 jarekzbyszek

Jest prawie niemożliwe, żeby PIS nie ograbił znowu ludzi odkładających na emeryturę z kasy. Im mniej kasy dostaną, tym szybciej skończy się rozdawnictwo.

! Odpowiedz
29 8 ryszard-taryfiarz

z tego co wiem to PO ograbiło a nie PIS.

! Odpowiedz
5 10 search odpowiada ryszard-taryfiarz

Jasne, donald dzieki przepisaniu 50% do ZUS ( czy sluszne czy nie ale daniny nie bylo) uchronil duzo oszczednosci , fakt ze wirtualne ale uchronil. Moraiwcki zabriera 15% jako oplata danina czy hgw, nie ma znika. A jak bedziesz chcial wyplacic to z tego co zostanie Morawiecki i spolka zabierze ci 60%

! Odpowiedz
5 48 andybrandy

Nie chę tutaj nikogo obrażać.
Ale na PiS zagłosowała większość Polaków, to chęć partycypacji w ich projektach powinna też być więsza. Co to może oznaczać? Że ludzie głosują na nich a jednoczesnie im nie ufają ?

! Odpowiedz
2 23 infinum

tak

! Odpowiedz
7 20 search

Elektorat PIS to przede wszystkim wies, male miasteczka , gdzie ludzie zyja z zasilkow, rent , emerytur , oni nie potzrebuja PPK bo i po. Kazdy kto ma choc odrobine w glowie wiedzy , wezmie kalkulator i policzy i le z tego bedzie.

! Odpowiedz
6 51 leonidass

1) złoto (kupić raz w roku monetę i coś tam się zawsze uzbiera); 2) kupić kawałek bitcoina czy akcji i niech leżą, jeść nie woła; 3) fajnie mieć jakąś działkę, ziemi więcej nie będzie, więc się raczej nie straci; 4) INWESTOWAĆ W SIEBIE, W SWOJĄ EDUKACJĘ; 5) inwestować w rozwój swoich dzieci i być dla nich dobrym, wtedy przysłowiowa kromka chleba z masłem zawsze się znajdzie.
I dorzucę jeszcze, jak jest finansowa możliwość to nie balować tylko spłacać kredyty jeżeli są.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 43 emeryt_giełdowy

I ty ................. mówisz, że "jest prawie niemożliwe" stracić.
Szybko spowiadaj się jaka była Twoja rola w uchyleniu w 2017 r. art. 72 o ofercie publicznej.
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,42,42,4116,,,ustawa-z-dnia-26012017-r-o-zmianie-ustawy-o-ofercie.html

Tak realizujesz "Strategię Rozwoju Rynku Finansowego oraz odzyskiwania zaufania inwestorów indywidualnych do rynku" !!!!!!
Przeoczyłem ten fakt, ale teraz rozumiem dlaczego zamiast formalnych wezwań na skup akcji na podstawie ww. art. mamy nieformalne przejmowanie spółek za pieniądze spółek mamy do czynienia z nacjonalizacją straty i prywatyzacją zysków oraz wyprowadzaniem spółek z rynku.
W ramach opracowania projektu ustawy o Prywatnym Kapitale Emerytalnym przywrócimy ten art.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 48 kyd

Banda nieudaczników o morale w głębokiej komunie, będzie się zajmować moimi pieniędzmi? Nigdy!!!
Morale z komuny charakteryzuje się tym, że jak coś ukradniesz, to jesteś "zorgowny", jak uda ci się zajumać w większej skali to masz szansę zostać nawet "oligarchą". I takie to pobudki drzemią w zarządzających.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
122 16 ziombojmadafaka

Maly konkursik?
Kto jest bardziej wiarygodny:
A) Borys - lapka w gore
B)Reklama tabletek na powiekszanie penisa na PornHubie - lapka w dol

! Odpowiedz
1 68 bankier_david

Zwrot prawie niemożliwe oznacza jest możliwe lub istnieje taka możliwość.

! Odpowiedz
1 74 r4k

Największe ryzyko jest związane z Polskim państwiem i tym co może zrobić w przyszłości.
A może wszystko.

! Odpowiedz
28 3 nonnn

dokladie tylko inwestycje oparte na czystej Matematyce - bo ta jesli nawet zniszcza swiat przetrwa.. aktualnie najbardziej trafiona inwestycja wtym stylu moze okazac sie BITCOIN.
bo BTC = logika w czystej niezmaconej abstrakcja formie :D

! Odpowiedz
3 116 psokal

Polityk zachęcający mnie żebym powierzył mu swoje oszczędności. Obiecujący wysoki zysk, niemal niemożliwą stratę, zapewniający o bezpieczeństwie inwestycji pomimo że w ostatnich latach dwukrotnie okradł mnie na OFE. Co może pójść źle?

! Odpowiedz
0 39 emeryt_giełdowy

"jest prawie niemożliwe" - słowo klucz "PRAWIE", aby zamiast realizować interes prywatny i partyjny
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Borys-jest-prawie-niemozliwe-zeby-stracic-na-oszczednosciach-w-PPK-7782065.html
działać pro publico bono w interesie 60-70% większości uczciwych katolików i przyzwoitych obywateli, zamiast wykonać to co było do przewidzenia, wyciągnąć wnioski, skorygować popełnione błędy
https://www.bankier.pl/forum/temat_jakby-jeszcze-skasowali-zapis-ksh-omozliwosci-skupu-akcji-wlasnych,13771523.html
przygotować i zrealizować w ramach "DOBREJ ZMIANY" to co powinno być NORMĄ i nazywa się "NORMALNOŚCIĄ"
https://www.bankier.pl/forum/temat_wigometr-inwestorow-indywidualnych-2-12-6-12-2019r,34195943.html

projekt Ustawa o Prywatnym Kapitale Emerytalnym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 54 eresan

Dysproporcje to bardzo prosta sprawa.

- 70% jest w spółkach skarbu państwa - bo MIMO nacisku przełożonych część i tak zrezygnowała
- 10% w spółkach prywatnych - bo nie wszyscy zdążyli już złożyć rezygnację.


Oddawanie swoich pieniędzy do zarządzania państwu to po prostu głupota - Polacy nie są aż tak głupi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=ISO_A02eSrc
.

! Odpowiedz
3 1 blesso

Propagujesz faszyzm ~!

! Odpowiedz
3 68 33karol33

Oprócz ryzyka związanego z inwestowaniem na rynkach mamy doczynienia z ryzykiem systemowym. Dziękuję, to jednak dużo większe ryzyko niż ryzyko moich własnych złych decyzji

! Odpowiedz
3 50 hatlik1

Ha ha ha kasa przepadnie na 100% i po co taki wychodzi i gada takie śmieszne rzeczy każde fundusze tracą nasze pieniądze ja miałem taki fundusz w nordei potem przejął ja PKO. BP jak od 2010 wszystko szło w góre to ja w 2019 wpłaciłem 250zl więcej odszedł podatek belki i kochana inflacja. DLA MNIE JEST JUŻ PEWNE NIE DAWAJ NIKOMU SWOJEJ KASY JEŚLI NIE ZAGWARANTUJE ILE ZYSKASZ PO ZAKOŃCZENIU TAK JAK LOKATA I OBLGACJE SKARBOWE BO JAK SIĘ NIEZNASZ TO CIE OKRADNA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 6 nonnn

jesli nie chcecie by wam Panstwo ukradlo to tylko kupowac BTC (bitcoin)

!!!nie kupowac nieruchomosci bo te sa okradane przez podatki czynsze remonty i to nie sa tanie rzeczy ....

! Odpowiedz
2 51 trybuch

PRAWIE czyni wielka różnice!!!!!

! Odpowiedz
5 54 samsza

Jak ktoś straci to frajer, ale jak ktoś "prawie niemożliwie straci" to faktycznie moralnie wygrał! Jak z Powstaniem Warszawskim i innymi moralnymi zwycięstwami.

! Odpowiedz
6 67 eagleeye

Cóż najpierw okradła nas POKOmuna z Misiem Fazim z TK z kasy w OFE.

Teraz wmawiają że PPK to cud program emerytalny który to będzie "przewalany" na giełdzie bo tak samo jak OFE tak samo PPK będzie służyło zabawie na GPW pewnej grupce osób.

Ja się nie skuszę bo czy to PISokracja czy POKOmuna nie wie co będzie za 30 czy 40 lat bo jakoś nie słyszę nigdzie w mediach jakie to kokosy emerytury wypłaca OFE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 21 silvio_gesell

To zależy od przekroczenia masy krytycznej.

! Odpowiedz
5 95 andybrandy

Mój pracodawca zapowiedział, że podywższy praconikom o 2% wypłaty pod warunkiem dżentelmeńskim ,że zrezygnują z PPK. Pracodawca zapowiedział, że firma zrobi prelekcje na temat inwestycji, a tak aby każdy mógł sobie zainwestować w co chce te 2% plus swoje ile chce. Myślę ,że to jest lepsze rozwiązanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 19 blind-oln

Platforma Obywatelska jest przeciwna wpisaniu do konstytucji prywatności środków w PPK co dla mnie oznacza, że ukradną te pieniądze, tak jak ukradli pieniądze z OFE, gdy tylko dojdą do władzy. Niestety ale w takiej sytuacji nie mogę zaufać PPK.

! Odpowiedz
1 34 jag63 odpowiada blind-oln

Pis jakoś nie nalegał, żeby OFE wpisać do Konstytucji.

Dziwne.

A to uchroniłoby przed grabieżą 15% z OFE.

! Odpowiedz
5 18 blind-oln odpowiada jag63

Ale co wpisywać, jak za rządów Platformy Obywatelskiej Sąd Najwyższy uznał, że środki w OFE nie są środkami prywatnymi. Że przypomnę słowa Tuska "to nie są pieniądze Polaków".

! Odpowiedz
1 100 marianpazdzioch

To państwo nie ma żadnej wiarygodności. No może poza tym, że na pewno cię złupi. Tu jest sprawdzone i wiarygodne.

! Odpowiedz
2 82 pc1974

Nikt sie na to nie da nabrać. Wole kupić mieszkanie i wynajmować albo nawet to przechlać niż dać wam. Już raz via OFE żeście mnie okradli wy zło dzieje !

! Odpowiedz
26 12 pioorek

Taaa... a jak Ukraińcy wyjadą, to kto wynajmie?

! Odpowiedz
4 72 wgc

Pytanie dziennikarza: Czy w przyszłości politycy nie ukradną pieniędzy z PPK ?
Pan Paweł: Pracodawcy do tej puli dolewają jeszcze swoje drugie tyle więc z tego powodu ludzie nie powinni się tego obawiać.

Całe szczęście że na czele instytucji finansowych stoją tak godni zaufania ludzie będący wybitnymi intelektualistami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 66 antybolszewik

Bardzo pozytywny program. Po wygaszeniu OFE brakuje środków, które płynęłyby na GPW. Widzę, że sporo jeszcze Polaków chce przekazać część swojej pensji w ręce finansjery. Kto nie wpłacił ten przegrał życie.

! Odpowiedz
1 75 skaurus

Tak sobie myślę, lekko zbaczając z utartych scieżek: wprawdzie nasz rynek kapitałowy jest mały ale czy po planowanym rozmontowaniu OFE, Morgany i inne szuje co sterują naszą bananową nie zażądały programu w którym kasa znowu popłynie w akcje żeby interes się kręcił?
Bo jaka by nie była partycypacja coś giełdę zasili i znowu fundusze obkupią się według widełek bez oceny czy akcje są na górce, czy jest recesja itd. A prowizje za zarządzanie kap kap kap.

Tak tylko sobie fantazjuję ale osobiście nawet stopa zwrotu 1000% mnie nie skusi, bo wystarczy jedna nocna sesja Sejmu i moja stopa zwrotu będzie warta dokładnie tyle ile podpis pod ustawą nacjonalizującą PPK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 1as

A jak się ma 2-3 pracowników, to też trzeba będzie w to wejść?

! Odpowiedz
1 66 stankos

Na wszyskich tych "nowoczesnych" narzędziach polityki ekonomicznej można tylko stracić. Tak są zaprogramowane. Utrata nastąpi w sile nabywczej kapitału, który się zgromadziło. Posłuszni politycy zrobią wszystko żeby "obatel" miał więcej cyfr o mniejszej wartości rzeczywistej.

Jedyne czego muszą pilnować to edukacja. Kolejne młode pokolenia nie moga się zorientować czym jest współczesny pieniądz, który ma poparcie w "obietnicach polityków"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 91 salad77

Dajcie mi kasę, ja wam zainwestuję. Jak się uda to zarobicie jak nie to niestety trudno.

! Odpowiedz
2 106 jag63

Panie Borys.

Dobry towar nie potrzebuje reklamy !

A wy ciągle zachwalacie to ppk.
Czyli, coś tu jednak śmierdzi.

! Odpowiedz
8 64 gerth

I nikt nam nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne - że zacytuję prezesa (ta jedna wypowiedź mu wyszła).
Oczywiście, jest niemal niemożliwe żeby NIE STRACIĆ na PPK
1) inwestycje w chore neogierkowskie bzdety typu Przekop Mierzei, Megalotnisko i pewnie zara kolejne
2) Jeśli jakimś cudem forsa zostanie to ją otrzymasz, jest Twoja, sam towarzysz Morawiecki to powiedział
3) Otrzymasz ją niezwłocznie po uiszczeniu prostego, sprawiedliwego 90% podatku od wypłat z PPK (spokojnie, nie musisz nic robić, podatek zostanie pobrany automatycznie)
4) Za resztę środków możesz żyć. Jak król.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 24 maryjanek

akurat utworzą PPK jak giełda zacznie spadać ze szczytów

! Odpowiedz
4 29 silvio_qesell

Skoro nie można stracić to nie można. To "prawie" po prostu tonuje nastroje, ale spokojnie można się zapisywać.

! Odpowiedz
1 52 maryjanek

PRAWIE zupełnie jak kiedyś w reklamie piwa, PRAWIE robi róznicę

! Odpowiedz
3 45 rekin1986

Słowo klucz PRAWIE robi wielką różnicę trzeba ostrzyc kolejne pokolenie młodych baranów ;)

Czemu mnie to nie dziwi , że w tym kraju ludzi na kasie robi się w balona na każdym kroku ;)

Brak edukacji finansowej w szkole powoduje , że obywateli łatwo się robi w bambuko na sianie to nie Szwajcaria , że obywatel wie , że o emeryturze trzeba myśleć od pierwszej wypłaty a nie czekać na ostatnią wtedy to o 45 lat za późno

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 66 search

niemozliwe to jest otwozyc paraol w d... a mozliwe ze dostaniesz gwarancje na 3 lata na telewizor ktory kupisz. Ten wasz PPK to sciema i wyciaganie kasy od ludzi i pracodawcow. Niech wasz elektorat podkarpacia do niego wplaca i zarabia jak mowia w TVP

! Odpowiedz
2 40 dlu05234

na GPW tylko się traci i to sporo

! Odpowiedz
4 38 staryznajomy

Słowa "prawie" słowo klucz i polityka PiS :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: