REKLAMA

Borys: Utworzeniem PPK będzie zainteresowanych około 20 podmiotów

2018-12-03 12:26
publikacja
2018-12-03 12:26

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenia, że w pierwszym etapie zainteresowanych utworzeniem funduszy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie około 20 instytucji finansowych.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

"Szacujemy na bazie wstępnych rozmów, że aktywnych instytucji finansowych, w tym zakładów ubezpieczeń, PTE czy TFI, zainteresowanych udziałem w PPK, będzie w pierwszym etapie około 20. Łącznie instytucji dopuszczonych jest około 50, ale dużo z nich działa w ramach grup kapitałowych" - powiedział w poniedziałek Borys podczas debaty poświęconej uruchomieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

"Zakładamy, że w ramach jednej grupy kapitałowej tylko jeden podmiot będzie się zajmować PPK" - dodał.

Na początku listopada wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że zgodnie z informacjami przekazanymi Ministerstwu Finansów przez Komisję Nadzoru Finansowego na dzień 30 września 2018 r. warunki umieszczenia w ewidencji PPK spełniało łącznie 45 instytucji, z tego: 14 towarzystw funduszy inwestycyjnych, 10 powszechnych towarzystw emerytalnych oraz 21 zakładów ubezpieczeń.

PPK czy IKZE – co wybrać, skoro masz wybór

Od połowy 2019 roku kilka milionów zatrudnionych Polaków zostanie automatycznie zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. O PPK powiedziano i napisano już wiele. Ale niewiele uwagi poświęca się alternatywie – czyli wehikułowi podatkowemu IKZE.

Na początku października Sejm przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które zakładają utworzenie dobrowolnego, powszechnego i prywatnego systemu oszczędności emerytalnych. Według szacunków rządu, projekt ma objąć 11,5 mln pracowników.

Paweł Borys zakłada, że sukcesem będzie, jeśli w programie docelowo pozostanie 50-60 proc. uprawnionych.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Rząd założył, że za rok na rynek kapitałowy od PPK wpłynie 6 mld zł, za dwa lata 12 mld zł, a od 2021 r. będzie dopływało 15 mld zł rocznie. To przy założeniu, że do PPK przystąpi trzy czwarte uprawnionych.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

Wynagrodzenie za zarządzanie funduszem inwestycyjnym, funduszem emerytalnym lub subfunduszem, będącymi funduszami zdefiniowanej daty, w których lokowane będą środki gromadzone w PPK, nie będzie mogło być większe niż 0,5 proc. wartości aktywów netto w skali roku.

Całkowity limit opłat pobieranych przez instytucje finansowe określono na poziomie do 0,6 proc. wartości aktywów netto takiej instytucji (z czego nie więcej niż 0,1 proc. będzie stanowiła tzw. opłata za osiągnięcie określonego wyniku inwestycyjnego). (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kosiaczkaa
ciągle się przewija temat tego ppk i aż sama w końcu postanowiłam się zainteresować tym tematem. Poczytałam o tym i tak muszę powiedzieć że to są zupełnie proste zasady, nic ukrytego i czy jakiś kruczków nie znalazłam. I radzę właśnie poczytać o ppk wszystkim którzy źle piszą o tym systemie, bo robią to tak ciągle się przewija temat tego ppk i aż sama w końcu postanowiłam się zainteresować tym tematem. Poczytałam o tym i tak muszę powiedzieć że to są zupełnie proste zasady, nic ukrytego i czy jakiś kruczków nie znalazłam. I radzę właśnie poczytać o ppk wszystkim którzy źle piszą o tym systemie, bo robią to tak naprawdę tylko i wyłącznie z niewiedzy

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki