Borys-Szopa: Latem, u szczytu prac sezonowych, stopa bezrobocia może spaść nawet do 5,1 proc.

Z naszych szacunków wynika, że w okresie letnim, czyli u szczytu prac sezonowych, stopa bezrobocia może spaść nawet do 5,1 proc. Byłby to absolutny rekord w historii polskiej gospodarki rynkowej – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec maja br. 5,4 proc. – to o 0,2 pkt. proc. mniej niż w kwietniu br. "Potwierdzenie tych danych oznaczałoby, że stopa bezrobocia była w maju o 0,7 pkt. proc. niższa niż przed rokiem" – wskazała minister Bożena Borys-Szopa.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu maja 2019 r. wyniosła 907,1 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia br. spadła o 31,2 tys.

"Spodziewamy się dalszego spadku stopy bezrobocia w najbliższych miesiącach. Wynika to ze wzrostu aktywności gospodarczej podmiotów w branżach zależnych od pogody, przede wszystkim w budownictwie i rolnictwie. Z naszych szacunków wynika, że w okresie letnim, czyli u szczytu prac sezonowych, stopa bezrobocia może spaść nawet do 5,1 proc. Byłby to absolutny rekord w historii gospodarki rynkowej" – powiedziała szefowa MRPiPS.

"Przewidujemy, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 5,3 proc., co oznacza, że byłaby niższa o 0,2 pkt. proc. od wskaźnika prognozowanego przez ministra finansów" – podkreśliła minister Borys-Szopa.

Spadek liczby bezrobotnych w maju zanotowano we wszystkich województwach, jednak największy (procentowy) w województwach: warmińsko-mazurskim (5,8 proc.), zachodniopomorskim (4 proc.), podlaskim (3,7 proc.) oraz śląskim (3,7 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju 2019 r., wyniosła według wstępnych danych 122,3 tys. i w porównaniu do kwietnia 2019 r. wzrosła o 3,5 tys., czyli o 2,9 proc.

Z najnowszego badania Eurostatu wynika, że w kwietniu br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,7 proc. – o 0,1 pkt. proc. mniej niż w miesiącu poprzednim. To znacznie poniżej średniej europejskiej, która w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w strefie euro 7,6 proc., a w całej UE – 6,4 proc. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 18 bt5

Nie byłym taki pewien prognozy tej pani bo jest kilka czynników które będą odkręcać wzwyż stopę bezrobocia mimo rzeczywistego braku zasiłków od bezrobocia w Polsce. Otóż coroczny odpływ absolwentów za granicę po odebraniu świadectw już w tym roku nie nastąpi , Anglia się skończyła a inne kierunki to nikła chłonność i tylko fachowcy z praktyką. Część absolwentów jednak mimo braku zasiłku się rejestruje . A kolejna rzecz to będzie maleć ilość nowotworzonych miejsc pracy o czym mówi zresztą inny artykuł z bankiera . Ilość nowych ofert pracy w ogłoszeniach jest istotnie niższa niż 2 lata temu. No i punkt 3 , nie ma najmniejszych szans żeby niemieckie spowolnienie nie odbiło się w końcu na polskim przemyśle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 kris105

A na emeryturę nikt nie będzie przechodził ?

! Odpowiedz
2 18 zenonka

Tradycyjnie poproszę statystyki dotyczące aktywności zawodowej. Najlepiej wg płci i z podziałem na poszczególne kraje UE.

! Odpowiedz
5 9 dmarch1

No prosze. I juz pierwszy sukce.

! Odpowiedz
17 17 grzegorzkubik

To będzie plus dla partii rządzącej. Zaprocentuje dla niej w czasie wyborów. Faktycznie tak niskiego bezrobocie nie mieliśmy od 1989 roku. Ja twierdzę jednak, że gdyby udało się zlikwidować podatek PIT to byłoby in jeszcze mniejsze a wpływy do budżetu wyższe z tytuły VAT. Polska może osiągnąć poziom bezrobocia ok 2% tak jak Czechy a wtedy zarobki szybko dogonią niemieckie a gospodarka będzie jak niegdyś bitcoin szła w górę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 _jasko

Najprostszy sposoby na trwałe obniżenie bezrobocia to obniżanie kosztów pracy - znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku, systematyczna rewaloryzacja progów podatkowych, uzależnienie (przynajmniej częściowe) transferów socjalnych od płacenia podatków.

! Odpowiedz
1 19 bt5

Do Kris 105. Osoby na atrakcyjnych stanowiskach pracy po przejściu na emeryturę pracują dalej. Wolne są tylko stanowiska bardzo ciezkie , małopłatne i na dodatek fachowe gdzie absolwenci i tak nie obsadzą.

! Odpowiedz
1 13 ferdynantkiepski

mnie interesuje proporcja ile osob miesiecznie przechodzi na emerytury, ilu emerytów umiera miesiecznie oraz ilu bezrobotnych znajduje miejsce pracy w ciągu tego miesiąca ??, bo coś mi się tu nie zgadza, wiecej osob przechodzi na emeryture niz emerytów umiera, zwalniają się miejsca pracy które są stosunkowo mało zajmowane, jaki wniosek?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 biniu89

Jeszcze dochodzi 500+ na pierwsze dziecko, część kobiet nie pracowało z powodu obawy utraty tych pieniędzy, w lipcu zobaczymy czy chce im się pracować

! Odpowiedz
6 17 ajwaj

To widac na "zachodzie"
Polacy nie tylko wiecej emigruja, ale chetnie biora obywatelstwa
Tragedia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil