Borys-Szopa: Środki na rozszerzony program 500+ są gotowe

2019-06-24 18:30
publikacja
2019-06-24 18:30

Środki na realizację rozszerzonego programu "Rodzina 500+" są gotowe i będą uruchomione 1 lipca. Pierwsze wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego, powinny nastąpić w lipcu – oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

/ fot. Piotr Mecik / FORUM

"Środki są gotowe, uruchomione zostaną 1 lipca. Jestem spokojna o zabezpieczenie finansowe tych potrzeb naszych mieszkańców, Polek i Polaków" – mówiła minister w poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP Katowice.

Wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS) będą przyjmowane od 1 lipca, a papierową – od 1 sierpnia.

Minister apelowała, by nie czekać ze składaniem wniosków. "Im wcześniej złożymy wniosek, tym wcześniej będą pieniądze" – mówiła Borys-Szopa, wskazując, że obecnie procedura dotycząca wniosków została uproszczona. Wyraziła nadzieję, że choć samorządy mają trzy miesiące na realizację wniosku, pierwsze wypłaty nastąpią szybko.

"Jestem przekonana, że samorządy sprostają temu zadaniu i pierwsze pieniądze do rodzin trafią już w lipcu" – powiedziała minister. Przypomniała, że obecnie nie będzie potrzeby wydawania decyzji administracyjnej o wypłacie świadczenia – wystarczy informacja o jego przyznaniu.

Jak mówiła Borys-Szopa, dzięki rozszerzonemu programowi "Rodzina 500+" do polskich rodzin trafi "olbrzymi strumień pieniędzy". W tym roku koszt świadczenia to blisko 10 mld zł, w przyszłym ok. 20 mld zł – poinformowała minister. „Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku stawia na rodziny i jest zdeterminowany na poprawę ich życia" – podkreśliła Borys-Szopa.

"Ekonomiści są zgodni, że część tych środków niewątpliwie trafi bezpośrednio na zabezpieczenie podstawowych potrzeb rodzin, przede wszystkim dzieci, co spowoduje większą konsumpcję, ale część środków zostanie niewątpliwie zainwestowane, być może w jakieś dalsze plany związane z rozwojem dzieci" – oceniła szefowa resortu rodziny i pracy.

Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że "Rodzina 500+" nie jest programem socjalnym. "Nie jest to jakaś zapomoga, nie jest to pomoc socjalna – jest to dodatek wychowawczy. Chcemy po prostu, żeby naszym dzieciom, w miarę naszych możliwości, żyło się jak najlepiej i żeby nie było problemów z załatwianiem ich podstawowych potrzeb, z zapewnieniem nawet spełniania ich marzeń, bo dzieciństwo szybko mija" – mówiła minister w TVP Katowice.

Przypomniała, że w tym roku ponownie wypłacone zostanie także 300-złotowe świadczenie "Dobry start", należne dzieciom uczącym się. "Środki na ten cel również są zabezpieczone" – zapewniła minister, wskazując, że wiele rodzin zapewne równolegle otrzyma świadczenie z programu "Rodzina 500+" oraz pieniądze na wyprawkę szkolną.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a uzyskanie ich na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie. Teraz otrzyma je dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fbi_survelliance_van
Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.
jes
Pewnie że gotowe, dług już zwiększony. Ważne by wygrać wybory i by Nieinternowany uniknął głupich dochodzeń w sprawie Srebrnej czy SKOKów.
antek10
Znowu orżneli Polaków na 700 zeta i rozdają po 500 ogłaszając że to sukces.
mb-1
To dobra, jemy, bo się ściemnia.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki