REKLAMA
PIT 2023

Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania

2022-07-01 16:34
publikacja
2022-07-01 16:34

Silny spadek rentowności polskich obligacji po piątkowych danych o inflacji i PMI w przemyśle wskazuje na bliski szczyt inflacji i stóp procentowych w Polsce, a gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania
Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Silny wzrost cen polskich obligacji (spadek rentowności) po danych o inflacji i przemyśle wskazuje na bliski szczyt inflacji i stóp procentowych w Polsce oraz stopniowe przesunięcie akcentów z obaw o wzrost cen na ryzyko spowolnienia gospodarki. Idziemy w kierunku miękkiego lądowania" - napisał Borys.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc. (najwyższy odczyt od 25 lat), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w czerwcu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 1,4 proc. mdm.

Reklama

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju - podała S&P Global. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes zakładał poziom 48,0 pkt. Czerwcowy odczyt był najniższy od 25 miesięcy.

W piątek rentowności polskich obligacji mocno zniżkują na całej długości krzywej, od 30 pb. w segmencie 2 lat, przez ok. 37 pb. dla 3 i 4 letnich tenorów, po ok. 43 pb. dla 5-10-letnich papierów. Dochodowość 10-letnich SPW ok. 16.30 wynosi 6,50 proc. W ciągu tygodnia papiery te umocniły się o ponad 50 pb. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (18)

dodaj komentarz
kw84
Propagandą partyjną inflacji nie zahamujecie. Gospodarka staje zaraz kurs pln się załamie i stopy będziecie podnosić o 300pb .Ale co tam euro przecież można kupić po 3 zł.
endes
Co on bredzi?… piernicza banialuki „uspokajające” mało rozgarniętych zaraz po tym jak pojawia się kolejna pesymistyczna wiadomość o gospodarce
podatnik-
Przypominam sobie powiedzenie mojej babci na takie banialuki, mawiała:gdyby na doooopie rosły grzyby to dooopa z czasem stałaby się lasem! funkcjonariuszu Borys!
bha
Kolejny jasnowidż ??? kolejny prorok ??? ,a życie sobie.
jacek-19
Jezeli pan Borys jest tak mondry jak pierwszy jaszczomb polski, to Houston mamy problemy !
langdon25
Nie dziwi was że w szeregach pisiorowych jest tylu ruskich?:

- Moskwa
- Borys
- Ziobro
- Sasin
- Suski
jan888
A co innego może mówić PISowski aparatczyk? Może powie prawdę, że PIS doprowadził gospodarkę do skraju przepaści?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki