REKLAMA

Borys: Ponad 600 firm w PPK

2019-08-19 19:37
publikacja
2019-08-19 19:37

Liczba firm w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przekroczyła właśnie 600 - poinformował w poniedziałek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM
Szef PFR dodał, że od września, w telewizji, w prasie i w internecie startuje szeroka kampania informacyjna o PPK. "Trzeba zadbać o wiedzę" - napisał Borys.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z ustawą, od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł.

Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
serina
Dla mnie sa dobrowolne bo jestem pracownikiem a dla pracodawcy muszą być obowiązkowe, bo jak to w naszym kraju 80% pracodawców by do tego nie przystąpiła bo są zapatrzeni tylko w swoje interesy a pracowników mają gdzieś. A tak nie maja wyjścia.I bardzo dobrze przynajmniej Ci co nigdy swoim pracownikom grosza nie dali więcej Dla mnie sa dobrowolne bo jestem pracownikiem a dla pracodawcy muszą być obowiązkowe, bo jak to w naszym kraju 80% pracodawców by do tego nie przystąpiła bo są zapatrzeni tylko w swoje interesy a pracowników mają gdzieś. A tak nie maja wyjścia.I bardzo dobrze przynajmniej Ci co nigdy swoim pracownikom grosza nie dali więcej teraz będa musieli im wpłacac na PPK.
richie12
Rozumiem, że Twój post jest w nawiązaniu do mojego (poprzedniego).
Może jeszcze raz: skomentowałem tylko radosną informację Pawła Borysa, że już 600 firm przystąpiło do PPK. Nie miałem zamiaru odnosić się do hojności lub sknerstwa 80% (?) pracodawców. To jest inny temat, który nadaje się może na nowy wątek,
Rozumiem, że Twój post jest w nawiązaniu do mojego (poprzedniego).
Może jeszcze raz: skomentowałem tylko radosną informację Pawła Borysa, że już 600 firm przystąpiło do PPK. Nie miałem zamiaru odnosić się do hojności lub sknerstwa 80% (?) pracodawców. To jest inny temat, który nadaje się może na nowy wątek, ale nie w tej sprawie był mój komentarz.
richie12
Proponuję tzw. czytanie ze zrozumieniem. Przecież dla firm PPK są obowiązkowe, dobrowolne są tylko dla pracowników. Firma ma obowiązek podpisania umowy o zarządzanie PPK bez względu na to jaka część pracowników do tego przystąpi. Firmy przystąpiły bo musiały, więc ani to sukces ani porażka. Informacja o 600 firmach Proponuję tzw. czytanie ze zrozumieniem. Przecież dla firm PPK są obowiązkowe, dobrowolne są tylko dla pracowników. Firma ma obowiązek podpisania umowy o zarządzanie PPK bez względu na to jaka część pracowników do tego przystąpi. Firmy przystąpiły bo musiały, więc ani to sukces ani porażka. Informacja o 600 firmach nic nie wnosi. Istota sprawy tkwi w liczbie pracowników, którzy zdecydowali się uczestniczyć w programie, a właściwie nie sama liczba, tylko odsetek uprawnionych pracowników. Z oceną popularności PPK poczekajmy na właściwą informację.
kosiaczkaa
No to trzeba przyznać że sporo jest tych firm, no ale z czasem będzie ich coraz więcej, w końcu chyba wiekszości z nas podoba mi się program oparty na takich zasadach do odkładania na przyszłość
barnabka
Ja bym tak nie skreślałą do końca tego PPK. Dla większości osób to szansa na dodatkowe oszczędzanie. Ludzie mają różne dochody a te 2% wpłacone na PPK nie zrujnuje budżetu a na przyszłość może bardzo pomóc.
search
PPK to jest walek morawieckiego, dzieki temu 15% zniknie ci z OFE a z kumplami przy podazy akcji stanie sie olygarcha
znawca_inwestor
Nigdy w życiu ja się nie zapiszę do PPK.
molenda333
PPK jest dobrym pomysłem na dodatkowe oszczędzanie.W wielu krajach taki system funkcjonuje i to z powodzeniem.
silvio_gesell
PPK to niewypał. Lepiej przeznaczyć oszczędności na otwarcie lodziarni lub cukierni.
search
600 firm na dziesiatki tysiecy to juz mozna nazawac to sukcesem, zwlaszcza ze 15% z ofe sie poprostu zabiera na cele spoleczne. Pislamisci nawet sie z tego ciesza

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki