Borys: Ponad 600 firm w PPK

Liczba firm w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przekroczyła właśnie 600 - poinformował w poniedziałek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)
Szef PFR dodał, że od września, w telewizji, w prasie i w internecie startuje szeroka kampania informacyjna o PPK. "Trzeba zadbać o wiedzę" - napisał Borys.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z ustawą, od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł.

Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 serina

Dla mnie sa dobrowolne bo jestem pracownikiem a dla pracodawcy muszą być obowiązkowe, bo jak to w naszym kraju 80% pracodawców by do tego nie przystąpiła bo są zapatrzeni tylko w swoje interesy a pracowników mają gdzieś. A tak nie maja wyjścia.I bardzo dobrze przynajmniej Ci co nigdy swoim pracownikom grosza nie dali więcej teraz będa musieli im wpłacac na PPK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 richie12

Rozumiem, że Twój post jest w nawiązaniu do mojego (poprzedniego).
Może jeszcze raz: skomentowałem tylko radosną informację Pawła Borysa, że już 600 firm przystąpiło do PPK. Nie miałem zamiaru odnosić się do hojności lub sknerstwa 80% (?) pracodawców. To jest inny temat, który nadaje się może na nowy wątek, ale nie w tej sprawie był mój komentarz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 richie12

Proponuję tzw. czytanie ze zrozumieniem. Przecież dla firm PPK są obowiązkowe, dobrowolne są tylko dla pracowników. Firma ma obowiązek podpisania umowy o zarządzanie PPK bez względu na to jaka część pracowników do tego przystąpi. Firmy przystąpiły bo musiały, więc ani to sukces ani porażka. Informacja o 600 firmach nic nie wnosi. Istota sprawy tkwi w liczbie pracowników, którzy zdecydowali się uczestniczyć w programie, a właściwie nie sama liczba, tylko odsetek uprawnionych pracowników. Z oceną popularności PPK poczekajmy na właściwą informację.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 kosiaczkaa

No to trzeba przyznać że sporo jest tych firm, no ale z czasem będzie ich coraz więcej, w końcu chyba wiekszości z nas podoba mi się program oparty na takich zasadach do odkładania na przyszłość

! Odpowiedz
1 1 barnabka

Ja bym tak nie skreślałą do końca tego PPK. Dla większości osób to szansa na dodatkowe oszczędzanie. Ludzie mają różne dochody a te 2% wpłacone na PPK nie zrujnuje budżetu a na przyszłość może bardzo pomóc.

! Odpowiedz
4 5 search

PPK to jest walek morawieckiego, dzieki temu 15% zniknie ci z OFE a z kumplami przy podazy akcji stanie sie olygarcha

! Odpowiedz
9 22 znawca_inwestor

Nigdy w życiu ja się nie zapiszę do PPK.

! Odpowiedz
20 10 molenda333

PPK jest dobrym pomysłem na dodatkowe oszczędzanie.W wielu krajach taki system funkcjonuje i to z powodzeniem.

! Odpowiedz
11 18 silvio_gesell

PPK to niewypał. Lepiej przeznaczyć oszczędności na otwarcie lodziarni lub cukierni.

! Odpowiedz
11 24 search

600 firm na dziesiatki tysiecy to juz mozna nazawac to sukcesem, zwlaszcza ze 15% z ofe sie poprostu zabiera na cele spoleczne. Pislamisci nawet sie z tego ciesza

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil