Borys: PPK to dla pracodawców nowy instrument do zwiększania lojalności

Dla pracodawców pracownicze plany kapitałowe (PPK) to nowy instrument do zwiększania lojalności, co jest nie bez znaczenia, biorąc pod uwagę obecną sytuacją na rynku pracy - mówi w wywiadzie z wtorkową "Rzeczpospolitą" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Prezes PFR wyjaśnia, że "celem PPK nie jest rozwiązanie wszystkich bolączek systemu emerytalnego, ale różnorodność rozwiązań emerytalnych dla Polaków". "Priorytetem jest stworzenie taniego, efektywnego, powszechnego i przyjaznego oszczędzającym systemu gromadzenia kapitału na cele emerytalne tzw. planu Morawieckiego" - zaznacza.

Jak dodaje, system emerytalny składa się z kilku filarów, a pierwszy z nich - publiczny i powszechny - "zgodnie z konstytucją ma dawać gwarancje podstawowego bezpieczeństwa finansowego". "PPK nie są konkurencją dla I filaru, są propozycją dodatkowego zabezpieczenia na przyszłość" - podkreśla Borys.

"Osoby, które mają dziś mniej niż 40 lat i nie miały wyliczonego kapitału początkowego w ZUS po reformie z 1999 roku, będą miały niskie emerytury - ich świadczenia spadną z 55 proc. do średnio około 30 proc. ostatnich wynagrodzeń" - wskazuje prezes PFR. W jego ocenie polski system emerytalny po zmianach w OFE z 2013 r. "stoi na jednej nodze: emeryturach systemu powszechnego".

"PPK mają zbudować drugą nogę" - podkreśla. Dodaje, że celem PPK nie jest "wzrost emerytur per se", bo - jak wyjaśnia - "emerytury to świadczenia z publicznego systemu". "W III filarze gromadzimy pieniądze, które budują nam bufor finansowy na jesień życia" - mówi Borys.(PAP)

agzi/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 janusz26904029

Dość zabawne, bo z wikipedii nie wynika, że sam był lojalnym pracownikiem. Kto by pomyślał, że tak sobie ceni tę wartość?

! Odpowiedz
2 16 pluto85md

PPK to w zalozeniu dokladnie to samo co OFE, tylko ze PPK beda z nowych skladek, OFE bylo/jeszcze jest w ramach skladki obowiazujacej od lat. Dlatego OFE dla przecietnego Kowalskiego bylo lepszym rozwiazaniem. Jednak domyslna rezygnacja z OFE i domyslny zapis do PPK to zabiegi ktore wypacza popularnosc owych rozwiazan. 90% Polakow nie ma bowiem podstawowej wiedzy ekonomicznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz