REKLAMA

Borys: PFR liczy na zgodę KE ws. tarczy finansowej 2.0 dla dużych firm w styczniu

2021-01-14 13:26, akt.2021-01-14 14:38
publikacja
2021-01-14 13:26
aktualizacja
2021-01-14 14:38
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Polski Fundusz Rozwoju liczy, że Komisja Europejska jeszcze w styczniu wyda zgodę na wsparcie dla dużych firm, które zanotowały straty w okresie zimowym - poinformował w czwartek na telekonferencji prezes PFR Paweł Borys.

"Czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na zmienione zasady wsparcia dla dużych firm, które umożliwiłyby również pokrywanie nam strat tych dużych przedsiębiorstw w okresie zimowym. Mamy nadzieję, że w styczniu ta zgoda będzie udzielona" - powiedział Borys.

"Tutaj mamy dostępną cały czas kwotę do 20 mld zł" - dodał.

KE udzieliła wcześniej zgody na uruchomienie Tarczy 2.0 PFR dla firm z sektora mikro i MŚP, które ucierpiały w trakcie II fali pandemii.

Wartość tarczy PFR 2.0 dla MŚP to około 13 mld zł

"Dzisiaj po południu na stronach Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie opublikowany regulamin programu, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków od 24:00" - powiedział. Nabór ma potrwać do 28 lutego.

Dodał, że wartość programu to około 13 mld zł.

"Subwencje dla mikroprzedsiębiorców, tutaj mamy budżet 6,5 mld zł, subwencje dla małych i średnich firm z budżetem również 6,5 mld - to daje kwotę 13 mld zł" - powiedział Borys. "Innymi słowy branże objęte dzisiaj obostrzeniami łącznie mogą liczyć na wsparcie w postaci nowego finansowania na kwotę 13 mld zł oraz w formie umorzeń blisko 7 mld zł" - dodał.

Rozszerzenie grona beneficjentów

Borys mówił, że z informacji, które ma PFR, w przyszłym tygodniu Rada Ministrów może zdecydować o rozszerzeniu grona beneficjentów tzw. tarczy branżowej i tym samym Tarczy Finansowej PFR.

"Taka decyzja może być podjęta w przyszłym tygodniu i najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu do tej listy 45 branż może dołączyć kilka kolejnych w związku z tymi dodatkowymi konsultacjami KPRM, ministerstwa rozwoju z branżami, które dzisiaj przeżywają trudności w związku ze skutkami pandemii" - powiedział Borys.

W czwartek rano wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin mówił, że przyszłym tygodniu zostanie ogłoszona dodatkowa lista kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tarczą. (

Firmy łamiące obostrzenia nie otrzymają pomocy

"Jeśli chodzi o kwestię możliwości korzystania z subwencji finansowych PFR przez firmy, które nie przestrzegają reżimów sanitarnych, to mówię bardzo jasno - takiej możliwości nie będzie" - zapowiedział w czwartek na konferencji Borys.

Prezes PFR dodał, że regulamin programu wsparcia dla mikro, małych i średnich firm jasno przewiduje, że wymogiem otrzymania pomocy finansowej jest przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

"Nie może być tak, że z jednej strony firmy otrzymują bezzwrotną pomoc, bądź w istotnej części bezzwrotną, a z drugiej strony stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia nie przestrzegając wymogów związanych z restrykcjami sanitarnymi" - zaznaczył.

Prezes poinformował ponadto, że w przypadku jeśli dany przedsiębiorca otrzyma wsparcie, a następnie do PFR dotrze informacja z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, iż łamie on reżim sanitarny, to Fundusz będzie występował do tych firm o zwrot przyznanych wcześniej środków.

W tarczy 2.0 uczestniczy 17 banków komercyjnych

Jak podkreślił szef PFR podczas konferencji poświęconej programowi Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro-, małych i średnich firm, weryfikacja podstawowego kryterium wejścia do programu, tzn. spadku przychodów, będzie się odbywała w dwóch okresach. "Patrzymy czy przychody firmy spadły w IV kw. ub. roku w stosunku do 2019 r. lub patrzymy, czy spadek ten nastąpił między kwietniem a grudniem ubiegłego roku" - wskazał. Wyjaśnił, że jeśli w którymś w tych okresów następuje spadek przychodów względem 2019 r. o co najmniej 30 proc., taka firma kwalifikuje się do programu.

Borys wyjaśnił, że wniosek o subwencje jest składany w kanałach elektronicznych banków. "Tam zawierana jest umowa, przez ten kanał dokonywane są dopłaty, również poprzez banki można od decyzji PFR się odwołać" - mówił. Dodał, że w kanałach bankowości elektronicznej nastąpi ostateczne rozliczenie tych subwencji.

"Łącznie w programie uczestniczy podobna liczba banków, jak to było wiosną: 17 banków komercyjnych, większość banków spółdzielczych, więc jest zapewnione to, że program jest dostępny praktycznie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy (...) spełniają kryteria kwalifikacji" - wskazał.

Jak mówił Borys, tak jak to było podczas pierwszej tarczy, PFR przygotował system, który umożliwia rozpatrywanie wniosków składanych przez przedsiębiorców w sposób zautomatyzowany w ciągu maksymalnie 24 godzin. "Te środki będą trafiały na rachunki przedsiębiorców w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych" - zapewnił.

Aby było to możliwe, przedsiębiorcy powinni złożyć swoje deklaracje podatkowe do Urzędów Skarbowych. "To też jest jedna z przyczyn, dla których program startuje w połowie stycznia" - dodał. Przypomniał, że wymogiem KE było to, aby małe i średnie firmy, które kwalifikują się do rekompensaty strat, "przedstawiały nam swoje wstępne, księgowe straty na bazie rzeczywistych wyników finansowych za listopad i grudzień".

tus/ gor/ pif/ je/ mick/ amac/ maja/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki