"Efekt OFE" odbija się na PPK. Borys tnie prognozy

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że średni wynik partycypacji pracowników w pierwszym etapie Pracowniczych Planów Kapitałowych na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry. Jednocześnie ściął swoje długoterminowe oczekiwania, co do udziału Polaków w PPK.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

- Będzie duży rozstrzał od 20 proc do 80 proc. Sporo zależy od podejścia pracodawcy. Średni wynik 40-50 proc na pierwszym etapie byłby bardzo dobry. Wszędzie upowszechnienie tego typu programu zajmuje lata, a co dopiero w Polsce po historii OFE - poinformował na Twitterze Borys.

- W MSP będzie mniej. W administracji więcej. Całość może uda się 40-50 proc. na początku. I jeżeli system się zakorzeni, ludzie zobaczą środki z OFE na prywatnych IKE, nie będzie próby zmian w PPK, to po 4-6 latach partycypacja powinna wychodzić w okolice 50-60 proc. - tłumaczył.

Warto dodać, że owe 50-60 proc. to mniej, niż wcześniej zapowiadano. Jeszcze we wrześniu Borys informował: "Liczymy, że w ciągu 4-6 lat partycypacja pracowników w PPK osiągnie 70 proc.". Na nieścisłość zwrócił prezesowi uwagę Kamil Zatoński, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

- Docelowo wierze w 70 proc w PL. Trudno teraz ocenić ścieżkę. Ale rzeczywiście nie sądziłem, że „efekt OFE” tzn. „...znowu mi zabiorą” będzie aż tak negatywnie działał. Trudno ocenić ile czasu potrzeba żeby odbudować zaufanie. Pozytywne, że mało pracowników, źle ocenia samo PPK - odpowiedział Borys pytany o zmianę zdania

Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował w środę, że zarejestrowanych jest 2,3 tys. umów na prowadzenie PPK i jest to 60 proc. firm z pierwszej fali.

AT/PAP Biznes

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 149 jasiek2017

Kazde przekazanie pieniedzy Polsce konczy sie zle. Na koncu i tak okradna oszczedzajacych. Jak ktos chce cos w zyciu osiagnac to MUSI SAM inwestowac jak najdalej od ingerencji Panstwa.

! Odpowiedz
3 30 dlu05234

najlepsze w tym przypadku jest PKP!

! Odpowiedz
1 10 wizytator

Zgoda. Tylko co przynosi chodzby te 5% rocznie? Mając wolne powiedzmy 100tys. zł ja nie widzę pewnej lokaty kapitału która da wspomniane min.5%. Wynajem przy obecnych prawach wynajmującego uważam za ryzykowny, metale na powitanie masz taki spread, że trzeba sobie dłuugo poczekać żeby wyjść na zero. Może waluty by coś dały, ostatecznie lepiej zostać z dularami niż z akcjami .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 49 jag63

Nie wiem co lepsze PPK czy nie-PPK.
Nie wiem tego ja i chyba nikt nie wie, jak potoczą się losy tej loterii.

Ale wiem na pewno, że na 15% moich pieniędzy nie mają co liczyć.

! Odpowiedz
1 28 zzibi2

długoterminowo będzie lipa, bo PPK chyba ponad 80% musi pakować w WIG20 - spółki głównie kontrolowane przez specjalistów partyjnych z zakresu "mierny ale wierny", dodatkowo zadłużenie będzie się przerzucać z SP do spółek SP, obłoży się specjalnymi podatkami jak "miedziowy" wypłacając sobie dywidendę (SP) i olewając akcjonariuszy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 1as

I tak je zapłacisz, ze starego systemu (bez PPK) jako podatek.
Akurat te 15% to nic nadzwyczajnego, choć każdy kojarzy to z jakimś 'zaborem mienia". Już czuję minusy, ale tak po prostu musi być, żeby był jednakowy skutek podatkowy.

! Odpowiedz
3 11 jag63 odpowiada 1as

Jeśli będę musiał zapłacić, to dopiero przejściu na emeryturę.
A wtedy, to pisi smród dawno już wywietrzeje

! Odpowiedz
2 69 majakas

"Ale rzeczywiście nie sądziłem, że „efekt OFE” tzn. „...znowu mi zabiorą” będzie aż tak negatywnie działał." - a czemu on się dziwi, nie tak dawno sam Morawiecki pokazał co władza myśli co myśli o własności środków w OFE, tyle że zabranie 15% nazwał "opłatą przekształceniową".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 4 piwic

Transfer OFE na IKE jest niczym innym jak przedwczesną wypłątą emerytury OFE i to od razu w całosci. Jak wiadomo z emerytur też płąci się podatki, a nawet ZUS. Żeby nie było uprzywilejowania srodków z OFE, stąd ta tzw. opłata przekształceniowa.

! Odpowiedz
3 73 pluto85md

Pytan jest wiecej. Po przekazaniu pieniedzy z OFE na IKE placimy 15% podatku. A co jesli od razu zlikwidujemy IKE. IKE jest opodatkowane podatkiem Belki, ale liczonym od zyskow po transferze - od zalozenia IKE, czy przed tez -od zalozenia OFE? Polskie Panstwo to dzis jeden wielki burdel.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: