"Efekt OFE" odbija się na PPK. Borys tnie prognozy

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że średni wynik partycypacji pracowników w pierwszym etapie Pracowniczych Planów Kapitałowych na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry. Jednocześnie ściął swoje długoterminowe oczekiwania, co do udziału Polaków w PPK.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

- Będzie duży rozstrzał od 20 proc do 80 proc. Sporo zależy od podejścia pracodawcy. Średni wynik 40-50 proc na pierwszym etapie byłby bardzo dobry. Wszędzie upowszechnienie tego typu programu zajmuje lata, a co dopiero w Polsce po historii OFE - poinformował na Twitterze Borys.

- W MSP będzie mniej. W administracji więcej. Całość może uda się 40-50 proc. na początku. I jeżeli system się zakorzeni, ludzie zobaczą środki z OFE na prywatnych IKE, nie będzie próby zmian w PPK, to po 4-6 latach partycypacja powinna wychodzić w okolice 50-60 proc. - tłumaczył.

Warto dodać, że owe 50-60 proc. to mniej, niż wcześniej zapowiadano. Jeszcze we wrześniu Borys informował: "Liczymy, że w ciągu 4-6 lat partycypacja pracowników w PPK osiągnie 70 proc.". Na nieścisłość zwrócił prezesowi uwagę Kamil Zatoński, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

- Docelowo wierze w 70 proc w PL. Trudno teraz ocenić ścieżkę. Ale rzeczywiście nie sądziłem, że „efekt OFE” tzn. „...znowu mi zabiorą” będzie aż tak negatywnie działał. Trudno ocenić ile czasu potrzeba żeby odbudować zaufanie. Pozytywne, że mało pracowników, źle ocenia samo PPK - odpowiedział Borys pytany o zmianę zdania

Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował w środę, że zarejestrowanych jest 2,3 tys. umów na prowadzenie PPK i jest to 60 proc. firm z pierwszej fali.

AT/PAP Biznes

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sawkaa

Wiadome przecież to było, że ludzie będą porównywali te dwa programy ze sobą. Ale skoro twn nowy program ma być lepszy to przecież dobrze, czas zmienić te wszystkie niskie emerytury na coś zdecydowanie lepszego i wyższego

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 27 barysza51

Czyli duża para w mały gwizdek. A wystarczyła jednozdaniowa ustawa, że środki w OFE są środkami prywatnymi

! Odpowiedz
2 25 forfun

powinien być nakaz realizowania obietnic przedwyborczych i prognoz pod nie robionych i w momencie gdy nagle okazuje sie że kłamali grzywna albo paka w zalezności od kalibru

! Odpowiedz
3 42 jaykob

Ludzie po prostu przestali ufać władzy po tym, jak im rząd znacjonalizował oszczędności na emeryturę.

! Odpowiedz
7 7 linquist

I dlatego tyle 27% zagłosowało za PO - kradną , ale dla nas

! Odpowiedz
13 55 xxpp

Niech rząd realizuje swoje idiotyczne inwestycje za własne pieniądze.
Za 20-30 lat uczestnicy PPK poznają wartość swojej kasy. ;)

! Odpowiedz
12 52 artur17

PPK? Dzięki, NIE!!!

! Odpowiedz
16 70 novvy20

hahahahahahahahahahahahahahaha jest w tym kraju jeszcze jakiś głupek który wierzy w OFE 2.0 pod szyldem PPK ? pffff hahahahahah wątpie.

! Odpowiedz
9 81 jendreka

PANIE BORYS, ŻADEN RZĄD NIE ODZYSKA ZAUFANIA CO DO JAKICHKOLWIEK PROGRAMÓW EMERYTALNYCH. TO POTRWA KILKA POKOLEŃ.

! Odpowiedz
14 73 iluminat

Następne gówno - śmieć po OFE , które piSSiory wprowadzili ! POpaprana hołota NAS OKRADŁA prawie ze wszystkiego. Miały być palmy i bajery - a co jest ? a no SYF. Chyba już nikt nie jest na tyle głupi żeby tym matołom wierzyć i się zapisać. Tylko własne inwetycje są jakimś zabezpieczeniem - reszta to cyrk. Jestem inwestorem na GPW od 1993 roku i dobrego słowa na tą instytucję -SZULERNIĘ dla kombinatorów i złodzieji NIE powiem - BA! NIE mogę powiedzieć !!! Kto kasy nie umoczył niech się od syfu trzyma na odległość. WIEM O CZYM PISZĘ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 62 marianpazdzioch

Sorry, ale trzeba być mocno ograniczonym żeby w to wchodzić. Już nawet pomijam niechęć ze względu na OFE, co jest jak najbardziej uzasadnione, ale w ogóle polecam zapoznać się jak wygląda "polska giełda" i co tam sie dzieje. Tam będa hulać wasze pieniadze. Polska to jest kraj, w którym kradnie się i marnotrawi na potęgę. A nie ma lepszej i bezpieczniejszej ścieżki by tym sie zajmować niż ta pseudogiełda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 xxpp

Tutaj jest okazja do zarobku, bo rząd będzie chciał bardzo mocno udowodnić, że PPK się opłaca i mogą zacząć pompować giełdę.

! Odpowiedz
3 40 kimdzongtusk

To wiedział nawet mój kot. Nie trzeba być prezesem w społce państwowej za ciężkie pieniądze.

! Odpowiedz
4 48 zibi05

Wystarczy się przyjrzeć JSW i zrozumieć że na GPW brak jest nadzoru .Spekuła z kursem akcji może zrobić co zechce i nawet dobrze prosperujacą spółkę doprowadzić na dno a KNF milczy .

! Odpowiedz
1 81 knf

Panie Borys,

Ludzie, którzy słyszeli o przekrętach typu GetBack i jak łatwo było oszukać OFE, KNF, Audytora, GPW i okraść ich z pieniędzy masowo rezygnują z PPK i MAJĄ RACJĘ.

Skoro nie ma realnej kontroli nad GPW to każda złotówka zainwestowana w ten rynek jest złotówką straconą! Zaufanie na rynku kapitałowym to podstawa a w Polsce cały rynek finansowy jest zgniły, przestępczy i nastawiony na oszustwa inwestorów,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 33 marianpazdzioch

Żeby tylko to. Masz akcje spółki, i pewnego pięknego dnia rząd wprowadza tzw. podatek sektorowy. Podatek zabiera większość zysków, działalność staje się ledwo opłacalna i kurs szybko dąży do zera. To nie jest wyjatek, a codzienność w tym przybytku.

! Odpowiedz
66 51 adrian76

Najpierw nie chcą PPK, bo rząd zabrał połowę OFE, a potem ochoczo głosują na PO, które wtedy rządziło... Nie jestem w stanie pojąć logiki Lemingów.

! Odpowiedz
63 48 jasiek2017

Pierwsze slysze, ze PO zabralo polowe z OFE. Chyba za duzo propagandy PiS

! Odpowiedz
15 40 joska odpowiada jasiek2017

Jeśli jesteś w mimimalnym stopniu inteligientny to skorzystasz z google i znajdziesz potwierdzenie no tak ale to zajmuje więcej czasu niż parę słów komentarza.

! Odpowiedz
11 20 jkl777 odpowiada joska

PO nie moglo zabrac pieniedzy, ktore juz posiadala (tzn. budzet panstwa). PO-PSL umorzylo obligacje, ktore obowiazkowo OFE kupowalo, i zapisalo na kontach ZUS. Jedyna zmiana to brak placenia odsetek przez Skarb Panstwa oraz mozliwosc dalszego zadluzania POLSKI... niestety.

! Odpowiedz
16 21 jag63 odpowiada joska

Jeśli jesteś w minimalnym stopniu inteligentny to spójrz w swoje wyciągi ZUS-u i OFE (jeśli byleś lub jesteś w OFE) i sprawdź, czy ci coś zginęło po przeksięgowaniu środków w 2014 roku z OFE do ZUS-u.

Jeśli coś ci ubyło z konta, idź do sądu.
Jeśli ci nie ubyło - nie jesteś nawet w minimalnym stopniu inteligentny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 25 r4k

To co powiedzieć o tych którzy głosują na PIS.
Np. przykład Banasia szefa Skarbówki który sam oszukuje na podatkach, czy Marka Ch. szefa KNF który rząda łapówki od właściciela banku.

Czy głosujący na PIS są wogóle w stanie logicznie myśleć?
! Odpowiedz
9 17 r4k odpowiada jag63

Jeśli jesteś inteligentny, to powineneś wiedzieć że to nie było przeksięgowanie środków.
W ZUS po prostu nie ma żadnych środków.
Jeśli masz wątpliwości to zadzwoń do ZUSu i spytaj.

! Odpowiedz
6 9 jag63 odpowiada r4k

Tu akurat ci się troszkę pop...

ZUS to cudotwórca.
Co miesiąc z próżnego przelewa emerytom pieniążki, których nie ma w ZUS-ie, a emeryci pieniążki dostają na konta.

To się nazywa dysonans poznawczy.

! Odpowiedz
0 4 r4k odpowiada jag63

Przelewa z tego co wpływa na bieżąco.

Naprawdę, należało by się zapoznać z tym jak działa system emerytalny w Polsce.

! Odpowiedz
10 45 dwam

A za kilka lat tak bedzie: Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z PPk w kwocie 999mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników PPK. Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone - powie Morawiecki podczas konferencji prasowej.

- Po pierwsze, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć je do ZUS - to nie jest decyzja rządu i państwa. Domyślnie zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach - dodał.

Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce, żeby jego pieniądze zostały na jego prywatnym IKE, czy też woli, żeby trafiły na jego subkonto w ZUS. Tak czy inaczej po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone, powiększą emeryturę. Będą też podlegały dziedziczeniu.

Od pieniędzy przekazanych do IKE pobierana będzie opłata przekształceniowa w wysokości 95 proc. - Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane - tłumaczyc bedzie Morawiecki....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 45 piwic

Dzisiaj kiedy akcje tanie jak barszcz większosć będzie czekać z założeniem PPK. Ludzie rzucą się dopiero wtedy, gdy akcje znacznie podrożeją. Tak działa psychologia tłumu.

! Odpowiedz
8 20 tomwak

Co tu ludzie mają do kupna akcji na GPW. To fundusze będą decydować.

! Odpowiedz
2 52 specjalnie_zarejestrowany2

Na niepokornych 100% opłaty bolszewizacyjnej.

! Odpowiedz
27 93 django

Sądząc po wyborach przygłupów w Polsce nie brakuje. Więc jest spora szansa że większość z nich wejdzie w PPK.

! Odpowiedz
4 109 momotaro

Ja wiem ile potrzeba czasu na wymazanie z ludzkiej pamięci oszustwa zwanego OFE... jedno pokolonie.

! Odpowiedz
3 73 pluto85md

Pytan jest wiecej. Po przekazaniu pieniedzy z OFE na IKE placimy 15% podatku. A co jesli od razu zlikwidujemy IKE. IKE jest opodatkowane podatkiem Belki, ale liczonym od zyskow po transferze - od zalozenia IKE, czy przed tez -od zalozenia OFE? Polskie Panstwo to dzis jeden wielki burdel.

! Odpowiedz
4 74 jkl777

"Panstwo to dzis jeden wielki burdel."... ale TYLKO na godziny...

! Odpowiedz
12 13 piwic

Oczywiscie, że podatek Belki będzie dotyczył jedynie zysków uzyskanych po transferze na IKE. A po osiągnięciu wieku emerytalnego podatku Belki nie będzie wcale. Tę informację akurat nietrudno uzyskać. Nietrudno dla wyborcy PiS - dodam na wszelki wypadek.

! Odpowiedz
1 5 1as

Nie można zlikwidować IKE utworzonego w celu przeniesienia do niego środków z OFE.
Jest zastrzeżenie, że te środki są nasze, ale dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub śmierci (dziedziczone).
Można zlikwidować swoje własne, prywatne i dobrowolne IKE, ale też tylko raz w życiu. Później nie można ponownie przystąpić do IKE. To chyba po to, żeby bałaganu ludzie niezdecdydowani nie robili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 69 majakas

"Ale rzeczywiście nie sądziłem, że „efekt OFE” tzn. „...znowu mi zabiorą” będzie aż tak negatywnie działał." - a czemu on się dziwi, nie tak dawno sam Morawiecki pokazał co władza myśli co myśli o własności środków w OFE, tyle że zabranie 15% nazwał "opłatą przekształceniową".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 4 piwic

Transfer OFE na IKE jest niczym innym jak przedwczesną wypłątą emerytury OFE i to od razu w całosci. Jak wiadomo z emerytur też płąci się podatki, a nawet ZUS. Żeby nie było uprzywilejowania srodków z OFE, stąd ta tzw. opłata przekształceniowa.

! Odpowiedz
0 49 jag63

Nie wiem co lepsze PPK czy nie-PPK.
Nie wiem tego ja i chyba nikt nie wie, jak potoczą się losy tej loterii.

Ale wiem na pewno, że na 15% moich pieniędzy nie mają co liczyć.

! Odpowiedz
1 28 zzibi2

długoterminowo będzie lipa, bo PPK chyba ponad 80% musi pakować w WIG20 - spółki głównie kontrolowane przez specjalistów partyjnych z zakresu "mierny ale wierny", dodatkowo zadłużenie będzie się przerzucać z SP do spółek SP, obłoży się specjalnymi podatkami jak "miedziowy" wypłacając sobie dywidendę (SP) i olewając akcjonariuszy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 1as

I tak je zapłacisz, ze starego systemu (bez PPK) jako podatek.
Akurat te 15% to nic nadzwyczajnego, choć każdy kojarzy to z jakimś 'zaborem mienia". Już czuję minusy, ale tak po prostu musi być, żeby był jednakowy skutek podatkowy.

! Odpowiedz
3 11 jag63 odpowiada 1as

Jeśli będę musiał zapłacić, to dopiero przejściu na emeryturę.
A wtedy, to pisi smród dawno już wywietrzeje

! Odpowiedz
1 149 jasiek2017

Kazde przekazanie pieniedzy Polsce konczy sie zle. Na koncu i tak okradna oszczedzajacych. Jak ktos chce cos w zyciu osiagnac to MUSI SAM inwestowac jak najdalej od ingerencji Panstwa.

! Odpowiedz
3 30 dlu05234

najlepsze w tym przypadku jest PKP!

! Odpowiedz
1 10 wizytator

Zgoda. Tylko co przynosi chodzby te 5% rocznie? Mając wolne powiedzmy 100tys. zł ja nie widzę pewnej lokaty kapitału która da wspomniane min.5%. Wynajem przy obecnych prawach wynajmującego uważam za ryzykowny, metale na powitanie masz taki spread, że trzeba sobie dłuugo poczekać żeby wyjść na zero. Może waluty by coś dały, ostatecznie lepiej zostać z dularami niż z akcjami .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: