Borys: Obecnie nie jest właściwy moment na reformę OFE

Obecnie nie jest właściwy moment na reformę OFE, decyzje zostaną podjęte w najbliższych tygodniach - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM prezes PFR Paweł Borys.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Być może tak duże turbulencje to nie jest właściwy moment na podejmowanie tych decyzji (likwidacji OFE - PAP), ale tę decyzję będzie musiał podjąć ostatecznie rząd i parlament na przestrzeni najbliższych tygodni" - powiedział.

Zgodnie z projektem ustawy znajdującej się na etapie prac parlamentarnych ustawy (dziś ma nad nią głosować Senat) OFE przekształcą się w Specjalistyczne Otwarte Fundusze Inwestycyjne, a aktywa zostaną zapisane na Indywidulanych Kontach Emerytalnych, w dniu 27 listopada 2020 roku.

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku członkowie OFE mają zdecydować czy chcą przejść do IKE (opcja domyślna) czy wolą, żeby ich aktywa zostały przeniesione do ZUS (wymaga złożenia deklaracji).

W Ocenie Skutków Regulacji ustawy przekształcającej OFE napisano, że w 2020 roku operacja ta poprawi saldo finansów publicznych o 18,3 mld zł.

Nowelizacja budżetu niezbędna, choć niezbyt pilna

W Polsce potrzeba stymulacji fiskalnej, a nowelizacja budżetu niezbędna, choć niezbyt pilna, bo sytuacja budżetowa jest dobra - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM prezes PFR, Paweł Borys.

"Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja budżetu będzie niezbędna (...) myślę, że nie jest to temat aż tak pilny. Środki w budżecie są, mamy dobrą sytuację budżetową" - powiedział.

tus/ pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne