REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Borys: O stagflacji w Polsce nie ma mowy. Gospodarka ma silne fundamenty

2021-12-07 06:59
publikacja
2021-12-07 06:59
Borys: O stagflacji w Polsce nie ma mowy. Gospodarka ma silne fundamenty
Borys: O stagflacji w Polsce nie ma mowy. Gospodarka ma silne fundamenty
/ PFR

Złoty jest fundamentalnie niedowartościowany, w 2022 r. powinien się wzmacniać - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Borys pytany przez "Rz", czy obawia się ryzyka stagflacji w Polsce, czyli niższego wzrostu gospodarczego przy wyższej inflacji, odparł, że "nie", bo Polska gospodarka ma silne fundamenty.

"Mamy do czynienia z bardzo istotnym ograniczeniem deficytu budżetowego, który powinien spaść poniżej 2 proc. w 2022 r. Dług publiczny będzie się szybko zbliżał z powrotem do 50 proc. Deficyt na rachunku obrotów bieżących jest przejściowy, wynika ze wzrostu cen surowców i osłabienia złotego. Silny wzrost gospodarczy, stabilny sektor finansowy, dobra kondycja rynku pracy to są dobre parametry gospodarcze, które powinny powodować, że w 2022 i 2023 r. powinniśmy rozwijać się w tempie powyżej 4,5 proc. O ryzyku stagflacji nie ma mowy. Trzeba uważać na inflację" - podkreślił szef PFR.

Pytany o prognozę dla złotego, zaznaczył, że "prognozowanie walut jest ryzykowne, zwłaszcza w krótkim terminie".

"Jeżeli uznamy, że polska gospodarka ma silne fundamenty i popatrzymy, jak wygląda realny kurs walutowy (jak wyglądają ceny polskich produktów i usług względem zagranicznych ważonych wymianą handlową), to widać, że złoty jest na minimach powyżej 10 lat. Złoty jest fundamentalnie niedowartościowany, w 2022 r. powinien się wzmacniać" - ocenił Borys.

"Spodziewam się, że trend osłabiania złotego się odwróci. Jednak czynniki zewnętrzne (jak zacieśnianie polityki pieniężnej w USA) będą powodowały, że kapitał będzie przypływał z powrotem do obligacji amerykańskich. To może powodować odpływ kapitału z gospodarek wschodzących. Jednak złoty ma szansę powrócić do formy" - dodał prezes PFR.

kkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
barysza51
Czyżby to było zgłoszenie kandydatury na prezesa NBP !?
friedens
Bredzenie kolejnego spec od rozdawania pustej gotówki. Na czym on się zna? Jakie ma osiągnięcia zawodowe? Czym on się zajmuje poza produkcją śmieciowych papierów dłużnych, gwarantowanych przez reżim PiS i skupowanych przez NBP, co jest obejściem zapisów Konstytucji.Niech przypomni, co NIK pisze o tym Bredzenie kolejnego spec od rozdawania pustej gotówki. Na czym on się zna? Jakie ma osiągnięcia zawodowe? Czym on się zajmuje poza produkcją śmieciowych papierów dłużnych, gwarantowanych przez reżim PiS i skupowanych przez NBP, co jest obejściem zapisów Konstytucji.Niech przypomni, co NIK pisze o tym procederze.
ddaamm
Potrafi uzasadniać motłochowi, ze ma płacić coraz większe podatki na swoich wybrańców. Już z 80%naszych dochodów jest nam zabierane, a większość myśli, ze coś dostaje xD
daniel_1
Buraki, ziemniaki jabłka będą na topie w 2022?
Bo to podstawa polskiej gospodarki.
samsza
Nawet dziecko w szkole podstawowej wie, że dla kraju, który sprowadza surowce, niczym nie ograniczone podnoszenie ich cen, musi zaowocować spadkiem tempa rozwoju.
Czyli będzie stagflacja.
itso_naturatobzdura
gość nie jest wstanie nawet tego zaobserwować bo nie rozgląda się po ulicy nie rozmawia z ludźmi tylko patrzy w te gusowskie % i powtarza zakłamaną głupotę byle tylko zaistnieć w mediach
no i nie polska gospodarka bo polska gospodarki juz nie ma a to co jest tylko utrzymuje byt zagranicznych korporacji
loool
Czy mi sie wydaje czy tam na zdjeciu w szybie odbija sie lufa pistoletu skierowana w strone prezesa PFR aby przypadkiem nie powiedzial czegos czego nie powinien ?
daniel_1
Zdjęcie jest tak przerobione, że lewa strona czoła jest zupełnie płaska. Pewnie przyoszczędził na obróbce graficznej i na fotografie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki