Borys: Likwidacja OFE ograniczy podaż akcji o ok. 600 mln zł

Mechanizm ograniczania udziału akcji w portfelach funduszy, które powstaną po przeniesieniu aktywów z OFE do IKE, oznacza podaż akcji rzędu 3 mld zł rocznie - poinformował PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Oznacza to, że likwidacja OFE ograniczy podaż akcji ze strony tej grupy podmiotów o ok. 600 mln zł rocznie.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia projektu likwidacji OFE. Zgodnie z nimi uczestnicy OFE będą mieli wybór: albo mogą zdecydować się na przekazanie środków OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne, albo jego oszczędności zostaną przekazane z OFE do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zapisane na podstawowym koncie emerytalnym FUS w I filarze.

W pierwszej - domyślnej opcji, którą z dużym prawdopodobieństwem wybierze większość z 15,8 mln uczestników OFE - od zgromadzonych oszczędności pobrana zostanie 15-proc. opłata przekształceniowa. Złożą się na nią środki pieniężne znajdujące się w aktywach OFE oraz akcje notowane na rynkach zagranicznych. Jak szacuje Paweł Borys, na konta IKE trafią fundusze, w których ok. 87 - proc. udział będą miał akcje notowane na GPW. Żeby ograniczyć ryzyko gwałtownej wyprzedaży akcji, w związku z dostosowywanie struktury portfeli do typowej dla produktów emerytalnych, fundusze zarządzające środkami z OFE będą miały wyznaczone minimalne progi zaangażowania w polskie akcji. Będą mogły ograniczać ich udział w portfelu o ok. 2,5 pkt. proc. rocznie.

"Szacujemy, że z tego tytułu podaż akcji wynosić będzie ok. 3 mld zł rocznie" - powiedział PAP Biznes prezes PFR Paweł Borys.

Obecnie do OFE z jednej strony płyną składki z ZUS (niemal 2 mln uczestników OFE zdecydowało się w dalszym ciągu przelewać do funduszy 2,92 proc. swojego wynagrodzenia po wprowadzeniu dobrowolności oszczędzania w OFE w 2014 roku), z drugiej mechanizm tzw. suwaka, zgodnie z którym fundusze muszą stopniowo przekazywać na konta w ZUS oszczędności osób zbliżających się do wieku emerytalnego, powoduje stopniowy ubytek aktywów. Efekt netto jest taki, że każdego roku fundusze zmuszone są sprzedawać notowane na GPW akcje o wartości ok. 3,6 mld zł. Projekt likwidacji OFE zakłada, że do powstałych z ich przekształcenia Otwartych Funduszy Inwestycyjnych przestaną płynąć składki, zlikwidowany zostanie suwak. Ale pojawi się podaż akcji wynikająca ze stopniowego ograniczenia udziału tej klasy aktywów w portfelach funduszy. Oznacza to, że operacja likwidacji OFE ograniczy podaż krajowych akcji ze strony tej grupy podmiotów o ok. 600 mln zł rocznie.

"Być może uzasadnione byłoby umożliwienie szybszego ograniczenia udziału akcji w portfelach przekształconych funduszy, ale zwróciłbym uwagę, że udział tej klasy aktywów w całości oszczędności emerytalnych nie zwiększy się. I jednak będzie się stopniowo zmniejszał" - mówi Paweł Borys w odpowiedzi na pytanie czy biorąc pod uwagę emerytalny charakter środków zgromadzonych w OFE, udział ryzykowanych aktywów nie powinien być ograniczany szybciej niż obecnie planuje to rząd.

Szef PFR dodaje, że podaż akcji ze strony funduszy powstałych z przekształcenia OFE będzie stopniowo równoważona przez napływ środków do startujących w tym roku Powszechnych Programów Kapitałowych. Zgodnie z założeniami programu, kiedy w 2021 roku PPK obejmą większość podmiotów zatrudniających pracowników, każdego roku zarządzające zgromadzonymi środkami fundusze zasilać będą rynek akcji kwotą 6-7 mld zł rocznie.

Otwartymi Funduszami Inwestycyjnymi zarządzać będą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych powstałe z przekształcenia Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Jak zaznacza Borys za swoje usługi nie będą mogły pobierać wyższych opłat niż obecnie - górna granica opłaty za zarządzanie w OFE wynosi 0,6 proc. aktywów rocznie.

W przypadku osób, które zdecydują się na przeniesienia z OFE do FUS, znajdująca się na ich kontach gotówka trafi bezpośrednio do FUS, natomiast pozostałe aktywa zostaną zewidencjonowane na koncie w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Będzie nim zarządzał FRD.

"FRD będzie zarządzał nimi w perspektywie długoterminowej. Planujemy doregulowanie tego obszaru działania FRD" - mówi Paweł Borys. Szef PFR dodaje, że podobnie jak w przypadku funduszy, który trafią do IKE chodzi m.in o ograniczenie potencjalnej podaży akcji na GPW.

Jednocześnie Paweł Borys wykluczył, żeby pojawiły się inne opcje wyboru dla uczestników OFE - na przykład przewijająca się w dyskusjach nad zmianami w systemie emerytalnym, możliwość przelania środków na Indywidulane Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

"Jednym z efektów ubocznych, jaki chcemy osiągnąć przy okazji likwidacji OFE, jest wzrost oszczędności długoterminowych. Jeśli pojawi się kilkanaście milionów kont IKE to liczymy, że przynajmniej część ich właścicieli zdecyduje się na dodatkowe, dobrowolne wpłaty. Obecnie roczny limit wpłat na IKE wynosi ponad 14 tys. zł, a średni stan konta oszczędzających w ten sposób nie przekracza 10 tys. zł) - mówi Paweł Borys.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2018 roku otwartych było niemal 1 mln kont IKE, na których ich właściciele zgromadzili 8,7 mld zł. Ta forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę funkcjonuje od 2004 roku.

tj/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 39 sliw

Chwila moment :

"W przypadku osób, które zdecydują się na przeniesienia z OFE do FUS, znajdująca się na ich kontach gotówka trafi bezpośrednio do FUS, natomiast pozostałe aktywa zostaną zewidencjonowane na koncie w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Będzie nim zarządzał FRD. "FRD będzie zarządzał nimi w perspektywie długoterminowej. Planujemy doregulowanie tego obszaru działania FRD" - mówi Paweł Borys. Szef PFR dodaje, że podobnie jak w przypadku funduszy, który trafią do IKE chodzi m.in o ograniczenie potencjalnej podaży akcji na GPW."

Czy ja dobrze rozumiem zatem: obywatel będzię miał możliwość wypłaty na IKE(minus 15 %) lub do ZUS, ale nie na indywidualny rachunek (subkonto) tylko jak czytamy to trafi do FUS lub FRD, a zapewne po prześciu na emeryturę środki zostaną przezane dopiero na subkonto? Ktoś potrawfi to wyjaśnić?

Skoro tak to dlaczego premier Mao-wiecki chromoli o wypłatach do ZUS, sugerując że może chodzić o subkonta? Moim zdnaiem to istotna różnica.Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 50 madarot

A nie zauważyłeś, że ten człowiek stale kłamie lub nie wie co mówi. Kolejny przykład - osoby do 26 roki życie mają być zwolnione z podatku, szumnie prezes powiedział, że bez PITu, a tu prosze wczoraj uchylono rondka tajemnicy, że owszem, ale dla młodzieży zarabiajacej nie więcej niż 42.000 za rok czyli 3500 zł brutto (2400 na ręke). I po co takie pierdoły... to samo z obniżenie podatku z 18% na 17% - ta sama zasada którą opisałem wyżej!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 15 zenonn

Mitoman kłamczuszek prawdę powie jak się pomyli. Rasowy polityk zawodowy oszust

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,53% 60 054,35
2019-07-17 16:00:00
WIG20 -0,69% 2 305,41
2019-07-17 16:15:45
WIG30 -0,79% 2 644,87
2019-07-17 16:15:00
MWIG40 -0,60% 4 047,43
2019-07-17 16:00:45
DAX -0,24% 12 401,60
2019-07-17 16:11:00
NASDAQ -0,04% 8 219,89
2019-07-17 16:10:00
SP500 -0,13% 3 000,12
2019-07-17 16:11:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.