REKLAMA

Borys: Kolejne emisje obligacji PFR najwcześniej na początku lutego

2021-01-14 14:16
publikacja
2021-01-14 14:16
Borys: Kolejne emisje obligacji PFR najwcześniej na początku lutego
Borys: Kolejne emisje obligacji PFR najwcześniej na początku lutego
fot. rsooll / / Shutterstock

Kolejne emisje obligacji PFR, poza najbliższą, zaplanowaną na piątek 15 stycznia, odbędą się najwcześniej na początku lutego - powiedział w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że koszt finansowania PFR pozostanie niski, ponieważ globalny trend reflacyjny na razie nie dotyczy Polski.

"Podobnie jak to miało miejsce poprzednio, w ramach programu emitujemy obligacje o różnych terminach zapadalności, pomiędzy 2 a 10 lat. Jutro planujemy emisję w kwocie 5 mld zł. (...) harmonogram kolejnych emisji będzie uzależniony, tak jak poprzednio, od tempa wydatkowania środków. Zakładamy, że bufor 5 mld zł spokojnie w perspektywie pierwszych tygodnia-dwóch będzie wystarczający, więc najprawdopodobniej kolejne emisje, jeżeli będzie taka potrzeba, odbędą się na początku lutego" - powiedział Borys.

"Z tego co obserwujemy, to (globalny trend reflacyjny i wzrost rentowności - PAP) ma miejsce w tej chwili głównie w USA i kilku innych krajach. W Polsce on nie jest aż tak bardzo widoczny, dlatego rentowność polskich obligacji zbliża się do rentowności Stanów Zjednoczonych. My w tej chwili zakładamy, że poziom kosztu oprocentowania będzie nadal na bardzo niskim, atrakcyjnym poziomie, co obniża koszty całego programu. Jeżeli nasz średni koszt finansowania wynosi ok. 1,5 proc., to jest to naprawdę dobry poziom. Jesteśmy przekonani, że ten dobry koszt będziemy w stanie uzyskiwać w kolejnych miesiącach" - dodał.

Na piątek, 15 stycznia PFR planuje emisję 7-letnich papierów za 5 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw (Tarcza 1.0 i 2.0) różnej wielkości dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Do tej pory PFR wyemitował obligacje o wartości nominalnej 65,4 mld zł.

W ramach Tarczy 2.0 dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych II falą pandemii łączna wartość nowej pomocy PFR wyniesie do 13 mld zł. O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa w 45 branżach objętych restrykcjami epidemicznymi, które mogą udokumentować określony spadek obrotów. Łącznie z Tarczą 1.0 program dla mikro i MŚP opiewa na 75 mld zł (w ramach pierwszej Tarczy wypłacono firmom 61 mld zł).

Tarcza 2.0 dla mikro i MŚP obejmuje także umorzenie 100 proc. subwencji dla 45 branż z Tarczy 1.0 łącznie w kwocie 7 mld zł.

Program wsparcia PFR dla dużych firm (obejmuje wszystkie branże wymagające pomocy finansowej) w ramach Tarczy PFR to 25 mld zł (obecnie dostępne jest ok. 20 mld), który składa się z trzech instrumentów: finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł, finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł i finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki