REKLAMA

Borys: Jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych o 50-75 pb

2022-07-29 12:36
publikacja
2022-07-29 12:36
Borys: Jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych o 50-75 pb
Borys: Jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych o 50-75 pb
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

RPP ma przestrzeń do podwyżek stóp proc. o kolejne 50-75 pb, a kurs równowagi PLN to 4,40-4,50/EUR i polska waluta może znaleźć się na tym poziomie w przyszłym roku - powiedział w RMF24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

"Skala tego osłabienia jeszcze nie niepokoi, bo ona od początku roku wynosi ok. 4 proc. (...) Moim zdaniem w przyszłym roku jest szansa, że złoty wróci do formy. Uważam, że kurs równowagi złotego jest między 4,40-4,50, oczywiście, jeżeli zobaczymy spadek inflacji" - powiedział Borys.

"Nie ma uzasadnienia już do istotnych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Jest jeszcze, w mojej ocenie (przestrzeń - PAP), rzędu ok. 0,5-0,75 pkt proc., patrząc na inflację bazową ok. 9,5 proc." - dodał.

RPP od października 2021 r. podwyższyła główną stopę procentową łącznie o 640 pb. do 6,50 proc. w lipcu br.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku lipca, że RPP zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale być może stopy proc. nie osiągnęły jeszcze szczytu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że być może stopy proc. nie będą dalej podwyższane, jeżeli inflacja w wakacje osiągnie szczyt, a potem będzie spadać.

W połowie lipca w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, na którym prezes NBP, zapytany na sopockim molo przez kobietę podającą się za działaczkę Agrounii, zasygnalizował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze tylko raz - o 25 pb. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
maniek_as
Przy 15.5% inflacji to jest przestrzeń do podwyżek stóp % o kolejne conajmniej 925 pb, a nie 50-75 analfabeto ekonomiczny.
kontiki12345
maniek_as. -. guru polskiej ekonomii z Pcimia Dolnego XD
bha
Oczywiście że zachłannej od lat nienasyconej wciąż i wciąż zachłanności rynkowej na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz więcej i więcej przepadzistych zysków bez względu na wszystko by to grało. Niestety
midas69
Inflacja JEST ICH CELEM bo to jedyna opcja wyjścia z długów. Jak tylko dopuścicie do siebie taka możliwość to wszystko od rujnowania biznesów "bo kaszel", przez tarcze/dotacje/dopłaty po zorganizowany kryzys energetyczny nabierze zwyczajnie sensu. powodzenia.
itso_rozszczepici_umysl
gość widzi przestrzeń do rabowania gratulacje :)
prawnuk
A pan Borys to jakoś zamilkł o PPK
osiemgwiazd
Magik od przemysłowej produkcji śmieciowych obligacji z gwarancjami nierządu Zlajdaczonej Wszawicy, które skupuje za pusty, dodrukowany pieniądz Totalna Klapa, by Pinokio mógł dalej rozpalać pożar inflacji rozdawnictwem i rujnować rodzima walutę. Ten gość przejdzie do historii obok Klapy, Kartofla. Pinokia i Adriana jako szkodnik Magik od przemysłowej produkcji śmieciowych obligacji z gwarancjami nierządu Zlajdaczonej Wszawicy, które skupuje za pusty, dodrukowany pieniądz Totalna Klapa, by Pinokio mógł dalej rozpalać pożar inflacji rozdawnictwem i rujnować rodzima walutę. Ten gość przejdzie do historii obok Klapy, Kartofla. Pinokia i Adriana jako szkodnik tysiąclecia, a nawet wszech czasów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki