REKLAMA

Borys: Inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt

2022-08-17 10:50
publikacja
2022-08-17 10:50
Borys: Inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt
Borys: Inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt
/ PFR

Inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt i w perspektywie końca roku powinna spadać - ocenił w telewizji Biznes24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem w I kw. 2023 r. wskaźnik CPI może jeszcze wzrosnąć, ale od II kw. przyszłego roku inflacja powinna silnie hamować.

"Moim zdaniem inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt, będzie spadała w perspektywie końca roku. W I kw. 2023 r. może być trochę bardziej statystyczny skok inflacji, tam będą silne efekty bazy, i bardzo silne hamowanie od II kw. przyszłego roku" - powiedział Borys.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wyniósł 15,6 proc. rdr.

W ocenie prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju impuls inflacyjny wygasa.

"Uważam, że tak realnie impuls inflacyjny rzeczywiście wygasa, mówimy tu o tym pierwotnym impulsie inflacyjnym, wynikającym ze wzrostu cen energii i cen produktów żywnościowych na rynkach światowych" - powiedział.

"Czynnikiem cały czas podtrzymującym inflację jest na pewno rynek pracy, wysoka dynamika wynagrodzeń, ale ona raczej nie grozi spiralą płacowo-cenową. Są też oczywiście efekty drugiej rundy - np. ceny paliw przekładają się na ceny innych produktów" - dodał.

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (25)

dodaj komentarz
majmun
Pan prezes musi mieć ogromny tupet i nie mieć honoru żeby opowiadać takie bzdury, bo robi z siebie błazna. Ale wszystko zgodnie ze starą polska polityczna zasadą: mierny ale wierny!
prezestak
Zobaczymy zimowe ceny energii i siłę cebuliona, szczyt przed nami niestety.
arzab
By inflacja spadła konieczna jest obecność PiS-owskiego aparatczyka w GUS ! Wtedy będą mogli dalej posuwać te kawałki o 15% inflacji jak obecnie !
anty12
Hahahah następny standupowiec. Dude, nice joke
bangladesznadwisla
Wielkie czary ale to nic nie da
bha
Czas u wielu zejść z chmur na ziemię ściągnąć klapki z oczu, otwórzyć szeroko w końcu oczy i iść do detalicznego sklepu tam gdzie inflacja jest o wiele wyższa od dawna od tej wygodnie oficjalnie podawanej. W detalu bez krótkowidztwa wygodnego wielu tym niestety zainteresowanych inflacja jest niestety kilkukrotnie wyższa oczywiście Czas u wielu zejść z chmur na ziemię ściągnąć klapki z oczu, otwórzyć szeroko w końcu oczy i iść do detalicznego sklepu tam gdzie inflacja jest o wiele wyższa od dawna od tej wygodnie oficjalnie podawanej. W detalu bez krótkowidztwa wygodnego wielu tym niestety zainteresowanych inflacja jest niestety kilkukrotnie wyższa oczywiście bez udawania jarząbka nie bez celu przez wielu !!!!!.
grzegorzkubik
Tak jest. 15,6 - 15,5 - 15,6% z ostatnich miesięcy. To już nie jest wzrost a na razie korekta horyzontalna przed spadkiem. Widzę ,ze tu nawet ekonomiści nie przekonują tych co prezentują nie wiedzą a poglądy:))
bha
Zejdż z chmur na ziemię człeku ściągnij klapki z oczu, otwórz oczy i idż do detalicznego sklepu tam inflacja jest o wiele wyższa od dawna od tej wygodnie oficjalnie podawanej. W detalu inflacja jest kilkukrotnie wyższa oczywiście bez udawania jarząbka nie bez celu przez wielu !!!!!.
niepejsiaty_polak
Ty Borys - weź już se daj na wstrzymanie, co tydzień te proroctwa Twoje wiekopomne nadajesz. Każdy tu już ma dość tych Twoich bredni. Jackowski drugi się znalazł ! Wyjdź na ulicę i z ludźmi pogadaj, atomice zewnętrzne i wewnętrzne w powietrzu wiszą, a Ty pitolisz bez ładu i składu. Mahomet z Bożej łaski. Lepiej przykład daj tubylcom Ty Borys - weź już se daj na wstrzymanie, co tydzień te proroctwa Twoje wiekopomne nadajesz. Każdy tu już ma dość tych Twoich bredni. Jackowski drugi się znalazł ! Wyjdź na ulicę i z ludźmi pogadaj, atomice zewnętrzne i wewnętrzne w powietrzu wiszą, a Ty pitolisz bez ładu i składu. Mahomet z Bożej łaski. Lepiej przykład daj tubylcom i hasło wznieś: Borys, polewoj !!!
santoriusz
on raczej polewać nie potrafi, może czarcią polewkę

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki