Borys: Decyzja rządu to milowy krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego

Decyzja rządu to milowy krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego i wzmocnienia zaufania - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys komentując przyjęcie w środę przez rząd projektu ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych.

(fot. Darek Golik / FORUM)

Prezes PFR podkreślił, że decyzja rządu oznacza zakończenie "kontrowersji o tym, co prywatne, co publiczne".

Wskazał, że po zmianach w OFE, będę dla Polaków dostępne trzy rozwiązania emerytalne: I filar publicznej i dożywotniej emerytury z ZUS, II filar pracowniczy, prywatny, kapitałowy w postaci Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, oraz III filar indywidualny, prywatny i kapitałowy w postaci powszechnych Indywidualnych Kont Emerytalnych powstałych z przekształcenia OFE lub IKZE.

"Wybór pomiędzy OFE a ZUS to de facto tylko wybór miedzy dożywotnią emeryturą z ZUS a dziedziczonym IKE" - zaznaczył Paweł Borys.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o OFE, 162 mld zł, które dziś są środkami publicznymi (decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku - PAP) zostaną uznane za środki prywatne. Gdy wejdzie w życie, 15,8 mln członków OFE będzie mogło zdecydować, czy zgromadzone przez nich pieniądze trafią na konta ZUS czy też na Indywidualne Konta Emerytalne.

Projekt zakłada, że ci którzy zechcą przenieść środki do ZUS, będą musieli to zadeklarować. Ci zaś, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić, bo operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie.

Z projektu wynika, że pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć (zostaną one zaliczone na poczet emerytury), natomiast te, które „przejdą” do IKE, będzie można "wyjąć" po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat) w jednej transzy lub w ratach. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil