Borys Budka nowym szefem PO

Liderzy ugrupowań współtworzących z PO Koalicję Obywatelską: Adam Szłapka z Nowoczesnej oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) pogratulowali w sobotę wieczorem zwycięstwa wyborczego nowo wybranemu szefowi PO Borysowi Budce.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Budka: Będę budował PO jako dobrą drużynę

Będę budował Platformę Obywatelską jako dobrą drużynę, z pozytywną energią członków i sympatyków; partię, w której dla każdego jest miejsce – oświadczył nowy szef PO Borys Budka. Za najważniejsze obecnie zadanie uznał wybory prezydenckie i wsparcie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Budka zapowiedział, że będzie chciał korzystać z doświadczenia dotychczasowego szefa partii Grzegorza Schetyny. Nie zamierza łączyć stanowiska przewodniczącego PO z funkcją szefa klubu parlamentarnego – zostanie w jego miejsce wybrana inna osoba. PO będzie miała czterech wiceprzewodniczących, zostaną wybrani podczas Rady Krajowej.

Według nieoficjalnych wyników sobotnich wyborów na przewodniczącego PO, Budka zdobył 78,77 proc. głosów. Pokonał Tomasza Siemoniaka, Bogdana Zdrojewskiego i Bartłomieja Sienkiewicza. Udział w wyborach wzięło 76,4 proc. uprawnionych osób. Oficjalne wyniki będą znane najprawdopodobniej w środę.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w regionalnym biurze PO w Katowicach Budka – w towarzystwie prezydentów miast i parlamentarzystów Platformy z woj. śląskiego - podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali, konkurentom w wyborach, a także tym, którzy go nie poparli. Wyraził przekonanie, że dzień po wyborach jego partia jest "naprawdę jedną drużyną".

"To olbrzymie zaufanie, ale również olbrzymia odpowiedzialność – budować Platformę Obywatelską jako partię nowoczesną, partię demokratyczną, partię wartości i wielkich idei" – oświadczył nowy szef PO. Jak mówił, swoje przywództwo w PO widzi jako bycie "kapitanem dobrej drużyny".

Jak przekonywał, członkowie partii potrzebują Platformy zjednoczonej, wspólnotowej, "która da wyborcom nadzieję i wiarę, że zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne mogą być wygrane". Zapewnił, że jako przewodniczący będzie ciężko pracował. Zaapelował do wszystkich tych, którzy kiedykolwiek głosowali na PO, by znów popierali jego partię i wspierali kandydatkę Platformy w wyborach prezydenckich Małgorzatę Kidawę-Błońską. Zaapelował też o powrót do PO tych działaczy, którzy opuścili partię.

"Bez waszej energii, bez waszego zaangażowania, bez waszej wiary nie zmienimy Polski. Wierzę, że czas na zmiany. Pokazaliśmy to w PO i pokażemy to w Polsce" – oświadczył Budka. Jak podkreślił, dla jego partii najważniejszym obecnie zadaniem są właśnie wybory prezydenckie, które – jak dodał – "są szansą na powrót do normalności".

Jedną z pierwszych decyzji nowego szefa PO będzie wyłonienie sztabu Kidawy-Błońskiej – nie tylko na szczeblu centralnym, ale też w 16 sztabach regionalnych i 100 powiatowych w okręgach senackich; skład przyszłego sztabu na być znany w najbliższym tygodniu. "Polacy oczekują bezpiecznej Polski, Polacy oczekują Polski w UE, Polski silnej, stabilnej, Polski, z której na powrót wszyscy będziemy dumni" – mówił Budka. Wyraził przekonanie, że Kidawa-Błońska będzie łączyła Polaków i kierowała się dialogiem.

"Jestem przekonany, te wybory mogą pokazać Polsce, ale również Europie, że wartości, na które postawiliśmy 30 lat temu i wartości, na które postawiliśmy wchodząc do UE, są nadal aktualne" – zaznaczył. Zapewnił, że zaangażuje się w kampanię kandydatki PO i będzie wszędzie tam, gdzie zechce skorzystać z jego pomocy. Wyraził przekonanie, że Kidawa-Błońska potrzebuje "dynamicznej" kampanii wyborczej. Budka zapowiedział też podczas konferencji stworzenie centrum nowych idei – które będzie zapleczem nie tylko PO, ale i opozycji.

"Chcę zapewnić, że ten bardzo mocny mandat stanowi dla mnie wielkie wyróżnienie, ale również wyzwanie i właśnie dlatego będę budował PO jako dobrą drużynę" - mówił. "Na naszym pokładzie znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał wspólnie działać, bo naszym celem jest silna Polska, naszym celem jest zjednoczona Europa, ale przede wszystkim chcemy, by w centrum znowu znalazł się człowiek, by do władzy wrócili ludzie uczciwi, by uczciwość kompetencje i przede wszystkim szacunek dla drugiego człowieka znowu były podstawą działania dla wszystkich w polityce" – oświadczył.

Budka powiedział, że po wygraniu głosowania w PO, w jego miejsce zostanie wyłoniony nowy szef kluby parlamentarnego. Pytany o przyszłość poprzedniego szefa Platformy Grzegorza Schetyny, odpowiedział, że to osoba, która przeprowadziła PO przez trudny czas po poprzednich wyborach parlamentarnych.

"Grzegorz Schetyna jest na pokładzie. Będę chciał korzystać z jego wiedzy, doświadczenia" – powiedział nowy szef PO, zapowiadając, że formuła współpracy ze Schetyną będzie ustalana w najbliższym czasie. Pytany, czym jego kierowanie Platformą będzie różniło się od szefowania partii przez Schetynę, Budka ocenił, że ma nieco inny styl prowadzenia polityki. "Grzegorz jest politykiem z niesamowita wiedzą, od którego z pewnością będę oczekiwał takiej politycznej rady i wsparcia, natomiast ja pokazałem, że polityka może być nieco inna, że polityka może być wśród ludzi, że można budować ten potencjał właśnie na takich codziennych kontaktach"- powiedział.

"To bardzo ważne, byśmy pokazywali, że polityka może być uśmiechnięta, że możemy byś wśród ludzi, nie bać się trudnych pytań, ale przede wszystkim, że polityka to gra drużynowa, w której tak samo ważny jest polityk z Warszawy, jak i samorządowiec z małej miejscowości" – dodał poseł.

Nowy szef PO zapowiedział, że partia pod jego przewodnictwem będzie ugrupowaniem "racjonalnego centrum", dla której ważny jest stosunek do człowieka, własności prywatnej, europejskość, poszanowanie prawa i trójpodziału władzy oraz szacunek dla pracy. "Nie będziemy bać się wyzwań, polityki klimatycznej, będziemy mówić o tym jak należy zrestrukturyzować polski przemysł, ale również jak należy przeprowadzić transformację energetyczną (…) Będziemy proponować dobre, nowoczesne rozwiązania w strefie publicznej, tak, by na powrót Polacy mogli czuć się bezpiecznie, gdy idą do lekarza, gdy chcą, by ich dzieci miały dobra opiekę w przedszkolu czy żłobku (…)" – mówił.

Pytany, jak zamierza odzyskać poparcie w woj. śląskim, zapowiedział, że siłą Platformy są samorządowcy i jego partia chce czerpać z ich doświadczeń w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz wspierać filar samorządowy, bez którego - jak mówił - nie ma silnej Polski.

"Zablokujemy te wszystkie złe rozwiązania, które zabijają tysiące mieszkańców naszego województwa tylko dlatego, że rząd nie potrafi prowadzić skutecznej polityki antysmogowej. Nie będziemy bali się transformacji energetycznej, która jest wielką szansą dla naszego regionu, na nowoczesne, bezpieczne miejsca pracy, na czyste środowisko, na to, by ludzie, którzy dzisiaj pracują w bardzo ciężkich, niemalże ekstremalnych warunkach w kopalniach, mogli pracować wreszcie bezpiecznie za godziwe pieniądze" – oświadczył.

Dziennikarze pytali Budkę, kto pogratulował mu zwycięstwa w wyborach. Poseł mówił, że odebrał gratulacje od kolegów z partii, a także od konkurentów politycznych. Pytany, czy gratulacje złożył mu także prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiedział: "Jeszcze nie zadzwonił, ale może dlatego, że lubi dosyć późno wstawać, więc cały czas czekam na ten telefon".

W maju wygrywamy

Gratulacje nowo wybranemu przewodniczącemu Platformy złożyli w sobotę wieczorem na Twitterze liderzy ugrupowań współtworzących z PO Koalicję Obywatelską: Adam Szłapka i Barbara Nowacka.

"Serdecznie gratuluję Borysowi Budce, nowemu przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej. Budujemy jeszcze silniejszą Koalicję Obywatelską, a w maju wygrywamy!" - napisał szef Nowoczesnej. W swym poście oznaczył też kandydatkę PO na prezydenta Małgorzatę Kidawę-Błońską, której kampanię wyborczą będzie wspierać Nowoczesna.

Barbara Nowacka, zwracając się do Budki, napisała na Twitterze: "z Twoją energią i umiejętnością przekonywania i rozmów czeka (...) Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską niejedno zwycięstwo!".

Sobotnie głosowanie miało charakter powszechny - uprawnionych do udziału w nim było ok. 9,4 tys. działaczy PO. Kandydatów na nowego szefa było czterech: przewodniczący klubu KO Borys Budka, wiceszef PO Tomasz Siemoniak, poseł Bartłomiej Sienkiewicz i senator Bogdan Zdrojewski. Obecny lider PO Grzegorz Schetyna 3 stycznia ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Gratulacje dla nowego szefa

Borys Budka otrzymuje gratulacje od polityków PO na Twitterze, także tych, którzy popierali Tomasza Siemoniaka. Według wstępnych danych Budka wygrał wybory na przewodniczącego PO w pierwszej turze.

"Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy" - napisał na Twitterze sam Borys Budka.

Gratulacje nowo wybranemu szefowi Platformy złożyli m.in. jego kontrkandydaci w sobotnich wyborach: Tomasz Siemoniak, Bogdan Zdrojewski i Bartłomiej Sienkiewicz. "Właśnie złożyłem serdeczne gratulacje nowemu przewodniczącemu PO Borysowi Budce. Oczywiście razem będziemy dalej pracować dla Polski i Platformy. Najpilniejsze zadanie: wygrana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dziękuję za każdy głos, za każde wsparcie, za siłę patriotyzmu i obywatelskości ludzi PO!" - napisał Siemoniak.

Senator Bogdan Zdrojewski wyraził przekonanie, że "w wyniku tych wyborów cała nasza formacja uległa wzmocnieniu, a szanse Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w majowych wyborach wzrosły". "Czas na zwycięstwa! Brawo Borys Budka" - podkreślił Zdrojewski.

"Z wyników, jakie otrzymuję, wygląda na bezapelacyjne zwycięstwo Borysa Budki! Bardzo silny mandat! Złożyłem gratulacje Zwycięzcy i życzenia powodzenia. Teraz do przodu i w kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej" - to z kolei wpis Bartłomieja Sienkiewicza.

Gratulacje dla nowego szefa Platformy płyną nie tylko ze strony jego partyjnych stronników, jak Sławomir Nitras czy Cezary Tomczyk, ale też tych polityków PO, którzy w wewnątrzpartyjnej kampanii wspierali Tomasza Siemoniaka. "Platforma Obywatelska wybrała nowego przewodniczącego (jeszcze nieoficjalnie) ale gratulacje dla Borysa oficjalne. Teraz najważniejszy projekt to #Kidawa2020" - napisał na Twitterze lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann, nawiązując do majowych wyborów prezydenckich.

"Wielkie gratulacje dla Borysa Budki. To ogromny mandat zaufania od członków Platformy Obywatelskiej. Teraz wszystkie ręce na pokład dla #Kidawa2020" - napisała Marta Golbik, która również popierała Siemoniaka. W swym poście posłanka wyraziła też szacunek dla ustępującego lidera PO Grzegorza Schetyny za - jak napisała - "przeprowadzenie nas przez trudny czas i wygrany Senat".

Tomaszowi Siemoniakowi podziękowała za "intensywny czas" kampanii wyborczej.

Podziękowania od Schetyny

Ustępujący przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna pogratulował Borysowi Budce, który według wstępnych danych wygrał sobotnie wybory na przewodniczącego PO w pierwszej turze.

"Serdeczne gratulacje dla nowego przewodniczącego PO Borysa Budki. Dziękuję wszystkim kandydatom za zaangażowanie w kampanię, dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu" - napisał Schetyna na Twitterze.

"Najważniejsze nasze zadanie teraz to zwycięstwo Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich. Wygramy!" - dodał.

Schetyna kierował partią od stycznia 2016 r. 3 stycznia poinformował, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór. Jak mówił wówczas, "przychodzi czas na nowe wyzwania, nowych ludzi, nowy początek, nowy rozdział". Jako swego faworyta wskazał dotychczasowego wiceprzewodniczącego Tomasza Siemoniaka.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 25 rimet1

Budka zwany Czerepachem.

! Odpowiedz
4 30 pazdzioch_indastries

Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Karawana okrągłostołowa jedzie dalej.

! Odpowiedz
6 52 track

historia kołem się toczy był Gomułka i jest Gomułka

! Odpowiedz
72 17 trooper

Idzie lepsze jutro. Schetyna był powodem, dlaeczego ostatnio nie zagłosowałem za PO a takich jak ja jest wielu. PIS już się boi, bo wiedzą, że zyskiwali dzięki temu, że opozycja utrzymuje Schetynę na topie. Teraz robi im się cieplutko, bo budkę ludzie lubią w przeciwieństwie do grzesia.

! Odpowiedz
4 47 rimet1

Budke ludzie lubią...Buahahahahaha. Już samo to, że Budka napisałeś z małej litery świadczy o twoim wpisie.

! Odpowiedz
9 17 grab

Dobrym mówcą to on nie jest, niestety!

! Odpowiedz
38 72 kris74keh

Borysław Budka jak myślała o nim premier Kopacz na pewno ma smiały plan jak obalalić pisowski reżim, który wyrzuca nas właśnie z EU .

! Odpowiedz
59 21 jkendy

Mam takie marzenie żeby zobaczyć debatę 1:1 Budkę kontra Kaczyński ale chyba nie będzie mi to dane.

! Odpowiedz
6 72 eagleeye

@krokus12 nie wiem nie należę do PiSokracji. Myślą ze ktoś im w te szopki wierzy. Cóż po owocach go poznamy ale na zmiany bym nie liczył gdyż jednym ich programem jest "odsunąć PiS od władzy" od blisko 5 lat. Takim programem to oni mogą ale .... :-)

! Odpowiedz
67 12 jkendy

Gdyby nie robili kompletnie nic innego, tylko usunęli szkodników pis od władzy to i tak byłby duzy postęp w dobrym kierunku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.