Borys: Aktywa PPK na koniec roku wyniosą ok. 3 mld zł

Aktywa zgromadzone w PPK na koniec kwietnia wyniosą 1,1 mld zł, a do końca 2020 roku kwota ta wzrośnie do około 3 mld zł - poinformował prezes PFR Paweł Borys podczas wtorkowej konferencji prasowej.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

Obecnie aktywa PPK wynoszą 275,3 mln zł. Borys powiedział, że partycypacja w ramach II etapu PPK jest na zadowalającym poziomie.

"W styczniu już 20 proc. firm miało podpisane umowy o zarządzanie. Kumulacji spodziewamy sie w marcu, kwietniu" - powiedział. W II fazie programu PPK do jego wdrożenia zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 pracowników. Zapisy trwają od 1 stycznia.

Borys poinformował, że w tym roku do PPK trafi ok. 400 mln zł z Funduszu Pracy z tytułu opłat powitalnych. "W kwietniu będzie to 250 mln zł, a kolejna transza będzie na jesieni w wysokości 150 mln zł" - powiedział.

Pierwsza transza na wypłatę powitalną przekazana

Podczas briefingu prasowego w MRPiPS Marlena Maląg podkreśliła, że celem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zabezpieczenie przyszłych emerytur Polek i Polaków. "Półtora tygodnia temu została podpisana umowa i przekazane pierwsze środki z Funduszu Pracy na to, żeby nasze emerytury były wyższe" - powiedziała.

Poinformowała, że w zeszłym tygodniu z Funduszu Pracy przekazano do Polskiego Funduszu Rozwoju pierwszą transzę środków na wypłatę powitalną w PPK dla 1180 osób. To w sumie 295 tys. zł za IV kwartał 2019 r. Szefowa MRPiPS wspomniała też o innych działaniach na rzecz emerytów, jak np. trzynasta emerytura i waloryzacja świadczeń.

Minister Maląg przypomniała, że system zabezpieczenia emerytalnego Polaków oparty będzie na trzech filarach. Pierwszy z nich to filar publiczny, na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez PZU oraz KRUS. Drugi filar to prywatny filar pracowniczy współtworzony lub tworzony przez pracodawców, na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz Pracowniczych Programach Emerytalnych. Na trzeci, prywatny filar składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz IKE, które powstaną po przekształceniu OFE.

"W przypadku działających kont IKE i IKZE zauważamy w ostatnich latach stały wzrost aktywów zgromadzonych na tych kontach. Dla IKE to wzrost z 6,7 mld zł w 2016 r. do 8,7 mld zł w 2018 r. W przypadku IKZE w 2018 r. wartość aktywów wyniosła 2,3 mld zł przy 1,1 mld zł w 2016 r." - wskazała Maląg.

Od 1 lipca 2019 r. jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. W II fazie programu PPK do jego wdrożenia zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 pracowników. Zapisy trwają od 1 stycznia.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować lub przystąpić do PPK.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które płaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku, pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.(

map/ asa/ ozk/ mhr/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sawkaa

Właśnie takiego programu jak ppk brakowało mi u nas, bo to proste narzędzie a pomocne na przyszłość czy w np czasie choroby. Ja wiem, że każdy mógłby samemu oszczędzać ale problem w tym, że mało kto z nas oszczędza indywidualnie.

! Odpowiedz
6 17 znawca_wszystkiego

PPK to super pomysł na godne życie na emeryturze. I do tego pracodawca też musi się dokładać, czyli pieniądze za darmo :) Wszyscy moi koledzy ze szpitala psychiatrycznego też w to wchodzą :)

! Odpowiedz
1 7 wektorwg

Brawo. Kolega Napoleon z bloku wschodniego

! Odpowiedz
9 29 mjwhite

i jak to się ma do 160mld zł zgromadzonych w OFE? Oj będzie lawina na GPW.

! Odpowiedz
0 0 prawnuk

Jakich 160 mld? Za kilka dni będą dane na koniec lutego. Obstawiam 129-132 mld.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil