Borrell: Koniec ery USA, zaczyna się azjatyckie stulecie

2020-05-25 12:57
publikacja
2020-05-25 12:57

Na naszych oczach kończy się porządek zdominowany przez USA, a zaczyna azjatyckie stulecie - taką diagnozę postawił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na spotkaniu z niemieckimi dyplomatami. Hiszpan dodał, że Unia potrzebuje mocnej strategii wobec Pekinu.

/ fot. OLIVIER HOSLET / Reuters
Borrell wziął udział w poniedziałek w wirtualnym spotkaniu z niemieckimi ambasadorami z okazji nadchodzącego przejęcia przez Berlin prezydencji w Radzie UE z końcem czerwca. Podczas wystąpienia były szef MSZ Hiszpanii przedstawił dyplomatom swoją wizję roli Unii w czasie geopolitycznych zmian.

"Analitycy od dawna mówili o końcu systemu opartego na przywództwie USA i o nadejściu azjatyckiego stulecia. To się dokonuje teraz na naszych oczach" - ocenił Borrell. Dodał, że pandemia Covid-19 może okazać się "wielkim katalizatorem" tego procesu.

Hiszpan zaznaczył, że Unia, która jest pod narastającą presją, by opowiedzieć się po którejś ze stron, musi "kierować się własnymi interesami i wartościami oraz unikać instrumentalnego traktowania przez jedną czy drugą stronę". Dyplomata podkreślił, że będzie to możliwe tylko pod warunkiem, że państwa UE wykażą się "kolektywną dyscypliną" wobec Pekinu. Jego zdaniem konieczne jest też zbudowanie dobrych relacji z azjatyckimi demokracjami.

Borrell wyraził nadzieję, że Niemcy obejmą rolę w wyjściu z kryzysu UE związanego z pandemią, ale też wskażą ambitny kierunek w polityce zagranicznej. W tym kontekście jako "sprawdziany dla wiarygodności" z UE wymienił wojnę w Libii oraz "znalezienie nowej równowagi z Rosją".

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zgodził się z Borrellem na temat Chin. Dodał, że Unia musi oczekiwać od tego państwa większej przejrzystości; uczynił w ten sposób aluzję do zaciemniania przez Pekin obrazu prawdziwego pandemii koronawirusa w jej początkowej fazie.

Maas zapowiedział też, że w czasie niemieckiej prezydencji w Radzie UE Berlin będzie starał się przeciwdziałać wzmocnionym w wyniku pandemii tendencjom "powrotu do państw narodowych" i zamykaniu granic.

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (76)

dodaj komentarz
bartoszw1973
Europa powinna być jak Szwajcaria - neutralna ale z silną armią.
sel
Taką samą jedność i dyscyplinę musi UE pokazać wobec USA?, wiadomo ,że tonący brzytwy się chwyta i może nas tez pociągnąć na dno , a komuna w USA jest teraz silniejsza niż w Chinach.szczególnie w Kalifornii i kilku innych stanach , gdzie piętnuje się i prześladuje bogatych prawie tak jak w Polsce. ...
ajwaj
Panika w kurniku PISy jak widac,
kto teraz przytuli PISy-Neocona, o moze rozliczy w UE
spaceavenger
Ten komuch wyraza niestety zyczeniowe myslenie wiekszosci Niemcow, Francuzow, Hiszpanow itp. Z jakiegos powodu uwazaja ze jak sie USA posypia, a Rosja i Chiny urosna, to wszystkim na swiecie bedzie lepiej. A prawda jest taka ze Chiny wraz ze swoimi towarami eksportuja na swiat biede z nedza i inne problemy jak np choroby.
nostsherlock
Prawdopodobnie większość rzeczy, które masz w domu a uważasz że podnoszą twój standard życia pochodzą z chin. Taka bieda z nędzą na eksport
polishgirl_89
Pułapka Tukidydesa upsss
tindala
Przede wszystkim nie ma żadnej Unii Europejskiej , tylko Niemcy i Francja i to one będą zabiegać o jak najkorzystniejsze kontrakty eksportowe z Chinami . Jak już ,pisałem gdy w Pekinie puszczą bąka to w Berlinie zwołują posiedzenie rządu. Amerykanie po ograniu Rosji nie mają już strategicznych interesów w Europie,Przede wszystkim nie ma żadnej Unii Europejskiej , tylko Niemcy i Francja i to one będą zabiegać o jak najkorzystniejsze kontrakty eksportowe z Chinami . Jak już ,pisałem gdy w Pekinie puszczą bąka to w Berlinie zwołują posiedzenie rządu. Amerykanie po ograniu Rosji nie mają już strategicznych interesów w Europie, zwłaszcza po Brexicie. A skoro UE nie można użyć jako lewara w polityce amerykańsko- chińskiej, pewnie zostanie puszczona samopas . Stając się skansenem dla chińczyków i oazą nieróbstwa dla kolejnych fal imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.Nie pomogą tu żądne Agendy ani Manifesty brukselskich biurokratów. Ani siły, ani technologii - czyli zadupie.
mooooo
UE jest bliżej Chin niż nam się to wszystkim wydaje ? Dlaczego bo umie kalkulować ! Obawiam się jednego ze za kilka lat być może zaleje UE fala emigrantów zarobkowych z USA bo nie wyobrażam sobie w logiczny sposób jak ten kraj spłaci kolosalne długi !
znawca_wszystkiego
Normalnie, tak jak zawsze, wydrukuje dolary i wszystkie inne waluty stracą wartość. To ekonomiczny nonsens ale tak się dzieje od dawna i zawsze działa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki