Borkowski: Nic mi nie wiadomo, by nad Marcinem P. był parasol ochronny

Nic mi nie wiadomo, by nad Marcinem P. był parasol ochronny; ABW zajęła się sprawą Amber Gold w momencie, gdy spółka zorganizowała linie lotnicze OLT Express - mówił w środę przed komisją śledczą b. sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Tomasz Borkowski.

"Proszę powiedzieć, czemu służby były tak bierne wobec sprawy Amber Gold? Czy był jakiś parasol ochronny nad Marcinem P.? Czy on był w ogóle związany z jakimiś politykami, z jakimiś służbami specjalnymi obcymi?" - pytał Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

"Nic mi na ten temat nie wiadomo" - odpowiedział świadek. "Według mojej wiedzy, którą uzyskałem później (...) wynikało, że ABW zajęła się sprawą w momencie, kiedy Marcin P. i firma Amber Gold zorganizowały linie lotnicze OLT Express. Miało to na celu raczej działania związane z ochroną antyterrorystyczną niż jakby z kwestiami finansowymi" - dodał Borkowski.

Zembaczyński dopytywał, czy było to działania rozpoznawcze z własnej inicjatywy.

"Według mojej wiedzy tak, z własnej inicjatywy, na przełomie chyba lutego i marca lub marca i kwietnia ABW podjęła działania w związku z OLT Express" - odpowiedział świadek.

W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r.

Dopytywany przez komisję, kiedy ABW miało pierwsze informacje o działalności Amber Gold, świadek powiedział, że z informacji, które posiadam "właśnie na przełomie marca i kwietnia".

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil