Boom mieszkaniowy trwa. Ceny będą rosnąć

Boom na rynku mieszkaniowym trwa. Drożeją mieszkania deweloperskie na głównych krajowych rynkach nieruchomości, jednak, co ciekawe, podwyżki dotyczą nie tylko cen sprzedaży mieszkań, ale też wynajmu.

- Mamy bardzo niskie bezrobocie, bardzo niskie stopy procentowe, co powoduje, że jest bardzo wielu
potencjalnych klientów, których wcześniej nie było stać na zakup własnego mieszkania, ale stać ich na wynajem. Siłą rzeczy też kreują bardzo duży rynek inwestorów prywatnych, którzy kupują mieszkania, po czym wynajmują je na stawkach rynkowych, więc tutaj ta strona popytowa jest bardzo silna - mówi Michał Melaniuk, prezes zarządu Cordia Polska i dodaje - Oczywiście jest kwestia podaży i tego, czy jesteśmy w stanie sprostać temu popytowi i powiem szczerze - nie, nie jesteśmy.

- Na pewno konsekwencją tego, o czym mówiliśmy, będzie wzrost cen mieszkań. Jeżeli popyt jest cały czas wyższy niż podaż, to musi się tym skończyć. Widzimy to już szczególnie w większych miastach, zresztą to dotyczy nie tylko cen sprzedaży mieszkań, ale też czynszów najmu, które w największych miastach potrafią rosnąć nawet ok. 10 proc. rocznie. Jest niedobór w dalszym ciągu, ludzi stać na to, żeby te mieszkania kupować, wynajmować, więc to będzie naturalna konsekwencja. Sądzę, że kilkuprocentowe, a w niektórych miejscach nawet kilkunastoprocentowy wzrost cen nieruchomości nastąpi w ciągu tego roku - mówi Melaniuk.

Justyna Smolińska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 32 bankierkomentuje

W ciągu ostatnich 2 miesiecy widzialem troche reklam i emaili od deweloperów i wiekszosc z nich udzielała rabatów i zniżek. Świadczy to o tym ze duży deweloper juz czuje ze jest górka i dostosowywuje się cenowo do SŁABNĄCEGO popytu. Robi to wg. rynkowych reguł.

Tutaj jakis lamus z branży STRASZY wirtualnie rosnącymi cenami licząc na naiwność ludzi ze kupia mieszkania na górce cenowej - ze kupią DROGIE mieszkania.

Sadziłbym ze branza sie przegrzewa i oczekiwać należy SPADKU cen niż ich wzrostu.

ARTYKUL pod PUBLICZKĘ aby ZAGONIĆ naiwniaków na szybkie zakupy.

ZAGANIACZY było wielu ale żaden nie potrafił zagrać przy Jankielu !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 63 lenaa

Takie artukuły świadczą jedynie o tym że to ostatnia faza hossy.

! Odpowiedz
0 17 dziki_losos

Na GPW od jakiegoś pół roku już spokojnie można mówić o bessie.

! Odpowiedz
6 31 piter999

Jak zwykle przy tego typu artykulach robi sie goraco.
Tak wiele skrajnie roznych komentarzy spowodowane jest wrzucaniem wszystkich mieszkan do jednego worka.

Mieszkania w malych miastach oczywiscie nie beda drozec, ... wyludniaja sie przez maly przyrost naturalny i starzenie sie spoleczenstwa. Moim skromnym zdaniem, powodzeniem moga sie cieszyc sredniej wielkosci mieszkania na parterze. Starsi ludzi beda rezygnowac z domow na rzecz takich mieszkan

Mieszkania w duzych miastach (Warszawa, Wroclaw, Gdansk, Krakow) beda drozec. Zwlaszcza te w klasy premium, ktorych w Polsce jak na lekarstwo. Powodow jest wiele: dodatnia imigracja, rosnaca presja inflacyjna i wzrost płac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 42 janusz_tracz

Brzmi legitnie gdy mówi to naganiacz xD Będziemy drugą Kanadą.. oh wait

! Odpowiedz
3 39 t72

A na moim osiedlu coraz więcej pustych mieszkań .

! Odpowiedz
10 25 trooper

Może też czas przeprowadzić się do miasta?

! Odpowiedz
9 11 palestrina

no jak sie ma mieszkanie z programu mieszkanie+ w szczerym polu no to puste,w wawie obok mnie na targówku obserwuje nowe osiedle , tam mieszkania znikają z ofert dewelopera dośc szybko - obserwacje prowadze z ciekawości

! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada palestrina

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 23 andregru

W Krakowie ma powstać 10 tysięcy mieszkań dla 35 tysięcy mieszkańców w ramach Mieszkanie Plus czy taka inwestycja nie obniży cen wynajmu w całym Krakowie ?

! Odpowiedz