REKLAMA

Boom gospodarczy w USA? Wall Street blisko rekordów

2021-04-23 22:05
publikacja
2021-04-23 22:05
Boom gospodarczy w USA?  Wall Street blisko rekordów
Boom gospodarczy w USA?  Wall Street blisko rekordów
fot. Stuart Monk / / Shutterstock

Dane z przemysłu i rynku nieruchomości sugerują, że USA przeżywają boom gospodarczy po zeszłorocznej katastrofie. Nie wiadomo, na ile okaże się on trwały, ale nowojorskie indeksy ponownie znalazły się w zasięgu historycznych rekordów.

Sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych w marcu o przeszło 15% przekroczyła rynkowy konsensus  i  osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku. Z kolei wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu zgodnie z oczekiwaniami poprawił historyczny rekord (ale historia tych danych sięga tylko maja 2007 roku), wspinając się na wysokość 60,6 pkt.

- Amerykańska gospodarka cieszy się mocnym początkiem drugiego kwartału, pędząc na wszystkich cylindrach dzięki poluzowaniu wirusowych restrykcji, imponującemu postępowi szczepień oraz jaśniejszym perspektywom i fiskalnej stymulacji, co wszystko pomogło zwiększyć popyt – napisał w komentarzu do wyników badania PMI Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit. Rynkowy konsensus zakłada, że już w I kw. annualizowane tempo wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych przyspieszyło do 5,7% z 4,3% odnotowanych pod koniec 2020 roku.

Narracja o trwającym boomie gospodarczym uśmierzyła obawy związane z drakońską podwyżką podatku od zysków kapitałowych, o której na Wall Street huczy od czwartku.  W piątek nowojorskie indeksy odrobiły czwartkowe straty. S&P500 poszedł w górę o 1,09%, kończąc tydzień na wysokości 4 180,16 pkt. Nasdaq poszedł w górę o 1,44%, odzyskując poziom 14 000 punktów. Słabiej wypadła średnia przemysłowa Dow Jonesa, która zyskała tylko 0,67% i ponownie znalazła się powyżej 34 000 pkt. Wszystkie trzy główne indeksy znalazły się tuż poniżej kwietniowych rekordów wszech czasów.

Na Wall Street trwa sezon publikacji raportów za I kwartał. Analitycy szacują, że spółki tworzące indeks S&P500 odnotowały wzrost zysków o przeszło 30% rdr. Po części jest to efekt niskiej bazy sprzed roku, ale też odzwierciedlenie szybkiego powrotu do rentowności amerykańskich korporacji. Jednakże nawet biorąc pod uwagę optymistyczne prognozy dla drugiej połowy 2021 roku indeks S&P500 wyceniany jest na 22,5-krotność oczekiwanych zysków spółek w kolejnych 12-miesiacach – wynika z danych firmy Factset. To poziom o blisko 40% wyższy od historycznej średniej, co oddaje (względną) skalę przewartościowania amerykańskich akcji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (19)

dodaj komentarz
iluminata
Boom to przeżywają namiotowe osiedla amerykańskich lewicowych demokratów w Kalifornii.
pancerowany
Ważne jest to, że znajomi z kasą klaszczą na stojąco.
mooooo
Jest , boom, 32 miliony zarażonych wirusem i 571 tysięcy zgonów historyczne szczyty I stabilne wzrosty
bha
CÓŻ. Boom od dawna już sztucznie pompowy również przez coraz bardziej Ogromne zadłużenie ogólne kraju i to przedewszystkim dla wielkiego monopolu, koncernów i korporacji.....Niestety.
the_mind_renewed
Kiedy rządy celowo zniekształcają gospodarkę, uzyskuje się różnego rodzaju nieoczekiwane rezultaty. Niestety zabawa dopiero się zaczęła
the_mind_renewed
Trudno się nie zgodzić ze słowem w tytule „Boom” Jak historia uczy nigdy rozcieńczanie biletów bankowych nie przyniosło rozwiązania, a szczególnie w obecnych czasach. Krótkotrwałe chwilowe to tak aby następnie jak w tytule BOOM. Poza tym Biden coś wyrzęził o pogromie Ormian, i Turcji ale dziadek zupełnie przegapił Trudno się nie zgodzić ze słowem w tytule „Boom” Jak historia uczy nigdy rozcieńczanie biletów bankowych nie przyniosło rozwiązania, a szczególnie w obecnych czasach. Krótkotrwałe chwilowe to tak aby następnie jak w tytule BOOM. Poza tym Biden coś wyrzęził o pogromie Ormian, i Turcji ale dziadek zupełnie przegapił np. wybicie Indian u siebie. I pozostałe morderstwa przeciwko ludzkości, jak np. Wietnam i napalm.
prs
Money talks and bull shit wax!..
prs
Poprawka..

Money talks, bullshit walks!
m00zyk
Od kiedy bańka na giełdzie świadczy o boomie gospodarczym?
mooooo
Tylko w szowinistycznym portalu jakim jest ,, bankier ,

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki