Boni: Projekt w sprawie OFE to jedynie korekta systemu

Minister Michał Boni powiedział, że nowy projekt reformy zmiany systemu emerytalnego jest korektą wcześniejszej propozycji, która ma na względzie długoterminowe bezpieczeńśtwo finansów publicznych.Zdjęcie: PAP, Radek PietruszkaMinister Michał Boni powiedział, że nowy projekt reformy zmiany systemu emerytalnego jest korektą wcześniejszej propozycji, która ma na względzie długoterminowe bezpieczeńśtwo finansów publicznych.

Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, przedstawił nowy projekt ustawy, zmieniającej system emerytalny. Według ministra, stwarza on warunki do zmniejszenia skali emisji długu, utrzymanie stabilności sytuacji fiskalnej oraz tworzenie warunków do dodatkowego oszczędzania na starość.Projekt umożliwa przesunięcie części składki emerytalnej na specjalne subkonto, prowadzone przez ZUS, zmiany limitów inwestycyjnych OFE oraz polityki inwestycyjnych Funduszy.

Przewiduje w roku 2011 i 2012 wpłatę 5 procent na subkonto w ZUS, do OFE gotówkowo - 2,3 procent składki. Boni wyjaśnił, że ten okres jest najbardziej newralgiczny, jeśli chodzi o poziom długu publicznego. W kolejnych latach nastąpi wzrost części gotówkowej, aż w roku 2017 do OFE trafi 3, 5 procent, a 3,8 procent na subkonto w ZUS. Waloryzacja subkonta będzie przebiegała według średniego nominalnego wzrostu PKB z mijających pięciu lat.

Do 2022 roku limit inwestycyjny w OFE ma wynieść 62 procent. Obecnie to 40 procent. W kolejnych latach będzie on rósł, docelowo do poziomu 95 procent. Oznacza to, że aktywa Otwartych Funduszy wzrosną z dzisiejszych 221 miliardów do 577 miliardów złotych aktywa OFE.

Boni zapowiedział też wprowadzenie zachęt podatkowych do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Dzisiejsze Indywidualne Konta Emerytalne pozostaną w takim samym kształcie. Przez pierwszy rok funkcjonowania będzie można transferować środki z nich do nowych, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE będą działały w takich samych formach jak dzisiejsze IKE, będą mogły też funkcjonować w OFE. Wpłaty na IKZE będą odliczane od podatku, będzie to dotyczyło też osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zgromadzone środki będą wypłacane od 65 roku życia w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet, z minimalnym okresem przekazywania składek przez 5 lat. Będą mogły być wypłacane albo jako dożywotnia emerytura, albo jako renta w ratach przez 10 lat. Nie będą też obciążone tak zwanym podatkiem Belki. Będzie można dokonać wyboru między dzisiejszym IKE, IKZE oraz IKZE w OFE.

Michał Boni poinformował też, że rząd pracuje nad bardziej rozwiniętym modelem funduszu inwestycyjnego, który byłby zakładany przez OFE. Na nowe subkonto będzie można wpłacić maksymalnie 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W obecnych warunkach to przeszło 100 tysięcy złotych. Zachęta podatkowa wzrośnie z 2 procent do 4 w 2020 roku.

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada również możliwość dziedziczenia kapitału zgromadzonego na subkoncie przez współmałżonków lub osoby wskazane. Szef doradców premiera wyjaśnił, że w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej czy śmierci środki zgromadzone na subkoncie w ZUS będą podlegały podziałowi.

8360"Na dzisiaj jesteśmy gotowi do takiego podziału, który będzie polegał na przesunięciu środków na konto osoby drugiej, która jest uposażoną. Może się to też wiązać - w przypadku nieletniego dziecka - z koniecznością założenia w takim przypadku specjalnego konta, z którego będzie się korzystało w okresie późniejszym." - wyjaśnił minister Boni. Dodał też, że wolą rządu jest, żeby i ten element dziedziczenia związany z możliwością wypłaty gotówkowej połowy zaoszczędzonych środków, był w taki sam sposób dziedziczony.

"Umówiliśmy się w toku prac, że GUS wykona jeszcze analizy, aby taki sposób dziedziczenia nie rodził zagrożeń dla zaklasyfikowania tych środkó jako takich, które będą liczone do deficytu i długu sektora finansów publicznych" - podkreślił Michał Boni.

Minister zapowiedział, że dzięki zmianom proponowanym przez rzad poprawi się saldo Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmniejszą się też potrzeby pożyczkowe państwa - docelowo o 234 miliardy złotych.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~badboj

rząd wprowadzając ulgę podatkową do oszczędzania przyznaje się pośrednio, że wprowadzana przezeń reforma jest niekorzystna i stara się ją jakoś zrekompensować

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

ten cham kłamie

! Odpowiedz
0 0 ~dk

korekta do korekty, po poprawieniu korekty, to projekt " Łajzy Boniego" !!!!

! Odpowiedz
0 0 ~max

Projekt a w szczególności domniemany wrost emerytur opiera się jak powiedział Boni na pewnych załozeniach co bedzie za ileś tam lat.A założenia jak wiadomo zazwyczaj bierze się z sufitu i nie wiadomo czy sie sprawdzą bo nikt nie wie.I co wtedy ? Już nieraz nas wyrolowano.Kto za 10 czy 20 lat bedzie pamiętał o jakimś Bonim czy Tusku.
Powiedzą wtedy że to ich tych wina i szukaj wiatru w polu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dziedziczony

Tak, tak 11 lat temu środki z OFE też miały być dziedziczone. Z biegiem czasu rząd się z tego wycofał i odpowiednio zmienił ustawę. Teraz znowu próbują szaremu ludkowi wcisnąć gówna mówiąc że to czekolada.

! Odpowiedz
0 0 ~mlody

zmiany w OFE to jedynie robienie na szaro przeciętnego obywatela..
zmiany w OFE to jedynie odkladanie prawdziwych problemow na pozniej..
zmiany w OFE to jedynie kolejny pokaz niemożności ekipy rządzącej na wprowadzanie prawdziwych zmian..

zmiany w OFE to jedynie.. dopiszcie swoje..

! Odpowiedz
0 0 ~Franio

Czyli przeniesienie zapisu z jednego konta na drugie. W "Potopie" opisywał Henryk Sienkiewicz jak to szwedzki oficer kupił konie od Kmicica, "płacąc" mu kwitem, czyli zapisem na kartce papieru... Ale kto dzisiaj czyta Sienkiewicza...

! Odpowiedz
0 0 ~Greeder

Boni, Boni czyta...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,76% 41 532,37
2020-04-03 17:15:01
WIG20 1,00% 1 506,48
2020-04-03 17:15:00
WIG30 0,68% 1 730,87
2020-04-03 17:15:00
MWIG40 0,03% 2 860,32
2020-04-03 17:15:00
DAX -0,47% 9 525,77
2020-04-03 17:37:00
NASDAQ -1,53% 7 373,08
2020-04-03 22:03:00
SP500 -1,51% 2 488,65
2020-04-03 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.