REKLAMA

Boni: Nie ma efektywnego państwa bez cyfryzacji

2012-07-20 17:10
publikacja
2012-07-20 17:10

W dzisiejszych czasach nie ma innowacyjności bez cyfrowego świata, nie ma efektywnego państwa bez cyfryzacji - powiedział podczas pikniku organizowanego przez PKPP Lewiatan minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

"Kiedy zastanawiamy się, jakie są nowe masywy rozwojowe, nowa tektonika rozwoju, to musimy sobie uświadomić, że jesteśmy w procesie przechodzenia od świata analogowego do świata cyfrowego" - powiedział szef MAC.

Jego zdaniem cyfryzacja daje też "bardzo mocne poczucie demokratycznego uczestnictwa w pełnej całości, społecznej, gospodarczej, kulturowej".

"Coraz bardziej liczy się szybkość decyzji, przetwarzanie informacji" - podkreślił.

Jego zdaniem przejście od świata analogowego do cyfrowego tworzy dylemat pomiędzy potrzebą wolności użytkowników internetu, a bezpieczeństwem i własnością.

"To nie jest tak, że dzisiejsi uczestnicy cyfrowego świta z zasady chcą łamać prawa własności i prawa autorskie. Oni mają w sobie pewien nawyk otwartego dostępu. A my niekoniecznie potrafimy znaleźć mechanizmy prawne dostosowywane nie do świata papierowego, a do świata cyfrowego, które zapewniłyby legalny (...) dostęp do rożnego rodzaju dóbr" - zaznaczył Boni.

Dlatego - jak wskazał - należy stworzyć równowagę pomiędzy respektowaniem prawa własności a wolnością. "To jest trudne zadanie. Trzeba krok po kroku, żmudnie szukać rozwiązania" - dodał.

Zdaniem Boniego myśląc o cyfryzacji trzeba myśleć przede wszystkim o użytkownikach sieci. "Mamy strasznie dużo w Polsce, w procedurach, w usługach świadczonych obywatelom, nadmiaru wymagań, które stawiamy. Jeśli nie chcemy informatyzować chaosu, to najpierw trzeba uprościć te usługi" - powiedział.

"Potrzebna jest deregulacja oraz przejrzystość usług i działań państwa. Wyobrażam sobie, że łatwiej byłoby nam walczyć z korupcją, gdybyśmy szereg procesów decyzyjnych umieszczali online. Wtedy każdy może śledzić, jak wygląda proces podejmowania decyzji" - zaznaczył.

Podczas pikniku ogłoszony został też Manifest Cyfrowy PKPP Lewiatan, w którym przedstawiano priorytety tej organizacji w budowie e-społeczeństwa.

"Świat i społeczeństwa zmieniają się coraz szybciej. O sukcesie w globalnej gospodarce decyduje dostęp do internetu, edukacja cyfrowa, informatyzacja administracji, e-usługi. Jeśli Polska chce być nowoczesnym krajem to musi przyspieszyć procesy cyfryzacji, aby wzmocnić innowacyjność i międzynarodową konkurencyjność gospodarki" - napisali w dokumencie jego autorzy.

Postulują w nim m.in. jak najszybsze powstanie - na konkurencyjnych zasadach - infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającej wszystkim Polakom dostęp do internetu, kształcenie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli i urzędników oraz wprowadzenie regulacji ułatwiających rezygnację z papierowego obiegu dokumentów komunikacji klient - przedsiębiorca oraz umożliwiających cyfrową archiwizację danych. Uznali też za niezbędne tworzenie mechanizmów finansowych dla wspierania start-upów (przedsiębiorstw rozpoczynających działalność) wprowadzających innowacje oraz promocję eksportu polskich przedsiębiorstw wysokich technologii i e-commerce (handel elektroniczny). (PAP)

luo/ drag/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki