REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Bon na zdrowie dla osób 40+. Rząd ma gotowy program

2021-05-10 06:57, akt.2021-05-10 09:42
publikacja
2021-05-10 06:57
aktualizacja
2021-05-10 09:42
Bon na zdrowie dla osób 40+. Rząd ma gotowy program
Bon na zdrowie dla osób 40+. Rząd ma gotowy program
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn – rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Informacje te potwierdził wiceminister zdrowia.

Jak dowiedział się dziennik, jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia ogłosi szczegóły rządowego planu. Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). "Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań" - powiedział "DGP" minister zdrowia Adam Niedzielski.

"W czerwcu już chcemy ten program uruchomić, abyśmy mogli jednak z tego grupy powyżej 40. roku życia wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. One będą troszkę inne dla mężczyzn, inne dla kobiet, ale będą to badania, które jakby pozwolą nam poznać w jakim stanie zdrowia w tej chwili jesteśmy" - powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że jeśli będzie jakaś nieprawidłowość w podstawowym pakiecie badań, wtedy zostanie on rozszerzony i ta diagnostyka będzie pogłębiona.

Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie. "Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym" - wyjaśnił minister. Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych, resort równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów. "To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej" - dodał Niedzielski.

Zniesienie limitów miałoby ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne. Lista proponowanych badań będzie powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta. Pomysł jest taki, żeby system sam "zaciągał" dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, a może ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.

W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia. Zasadniczo eksperci chwalą pomysł resortu. Zwłaszcza że przejście takiej "ścieżki zdrowia" po okresie pandemii, kiedy wiele osób w ogóle zrezygnowało z wizyt w gabinecie lekarskim, może pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie rozwoju.

"Jednak według krytyków zaproponowana formuła programu uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu" - pisze dziennik. (PAP)

nmk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
adam12oo
Wcześniejsza diagnoza może być oszczędnością w tym publicznym systemie ochrony zdrowia, choć wolałbym większą indywidualizację. Np. połączenie składek i cen usług z profilaktyką, tak żeby opłacało się być zdrowym, a lekarzom przestali zarabiać na niezdrowiu.
anty12
CZeka na bon na chleb (chleb+), bo jeszcze 2 lata rzadow PiS i Glapy to chlebus bedzie po 20 ziko.
and00
Zagadka

Obecnie chleb kosztuje ok 3zł
PiS rządzi od 5 lat
Ile chleb kosztował 5 lat temu?
Dopłacali do niego?
anty12 odpowiada and00
Chleb kosztuje 3 zl ? HAHAHAHHA. Chyba w sklepiku dla pisowcow.
marxs odpowiada and00
PISdolisz gościu niesamowicie chleb 3 zł ? we Wrocławiu z dobrej piekarni duża bułka za więcej niz 3 zł
friedens odpowiada and00
Dobry, prawdziwy chleb na zakwasie z normalnej, małej piekarni kosztuje juź dziś 10 PLN. Za 3-5 PLN kupuje się produkt chlebopodobny, z niskiej jakości ciasta mrożonego, wypiekany jakimiś podejrzanymi metodami. Lepiej w ogóle nie jeść chleba niż te trujące obrzydlistwo.
anty12
Zestawienie slow "chcemy" (program chcemy+) i bon wieszczy tragedie. Az tak jest zle ze oglaszaja ochlap i czekaja, moze ludize to lyksna i bedzie wiecej w sondazach. PiSobolszewia c=w cyniczny sposob kontynuuje chce +.
wizytator
Nie ma darmowych objatków.
rrobs133
idea pewnie i dobra. ale zgadzam się, cos za coś, więc wszysscy zarabiający powyżej 8 tys brutto lub podobnie, niech trzymają się za kieszeń ;-) nowy ład wyciągnie z ich portfeli kasę, podobnie z dzialalnością gospodarczą w ramach rowności społecznej . ktoś musi przecież sfinsnować tych co nie są w stanie zarabiać wiecej ;-)
antek10
Bon za darmo = składka zdrowotna w górę. Tak to wygląda. Nie ma nic za darmo. No chyb aże członkowie PIS zrzucą sie na ten bon dla wszystkich,

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki