REKLAMA

Bon na 500 euro za szczepienie. Słowacja motywuje seniorów

2021-12-01 18:30
publikacja
2021-12-01 18:30
Bon na 500 euro za szczepienie. Słowacja motywuje seniorów
Bon na 500 euro za szczepienie. Słowacja motywuje seniorów
fot. Miroslaw Pieslak / / FORUM

Słowacki rząd zatwierdził ustawy motywujące osoby starsze do szczepień. Mają otrzymać bony o wartości 500 euro. Projekt dotyczy osób powyżej 60 roku życia, które jeszcze nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, oraz tych, które będą przyjmować trzecią dawkę.

Bony mają służyć do sfinansowania różnych usług. Szczegółową listę władze mają jeszcze sprecyzować, ale będą to między innymi usługi hotelarskie, gastronomia, spa oraz imprezy o charakterze kulturalnym. Rząd w ten sposób chce nie tylko motywować seniorów do szczepień, ale także pomóc branżom, które najbardziej ucierpiały na skutek restrykcji wprowadzanych w czasie pandemii.

Ministerstwo finansów szacuje, że w 5-milionowym kraju uprawnionych do otrzymania bonu jest około miliona osób. Jeżeli wszystkie wzięłyby udział w przygotowywanym programie, budżet musiałby pokryć wydatki rzędu pół miliarda euro. To równowartość rocznego budżetu np. słowackiego ministerstwa środowiska. Pomysłodawca projektu minister finansów i były premier Igor Matovicz uważa, że państwo, szczepiąc seniorów, w ostatecznym rachunku zaoszczędzi na przyszłych wydatkach na opiekę zdrowotną.

Rząd nie przyjął projektu jednogłośnie. Ministrowie z liberalnej partii Wolność i Solidarność (SaS), która jest jednym z czterech ugrupowań tworzących koalicję rządzącą, głosowali przeciw i zapowiadają, że nie poprą ustawy w parlamencie. Projekt może uzyska poparcie części posłów opozycji i może być procedowany jeszcze w tym tygodniu, w trybie przyspieszonych prac parlamentarnych.

Słowacja należy do państw Unii Europejskiej o niskim poziomie zaszczepienia obywateli. Dane ministerstwa zdrowia mówią o 48 proc. w pełni szczepionych mieszkańcach kraju. Słowacy zainteresowali się szczepieniami w listopadzie, gdy sytuacja epidemiczna pogarszała się i zapowiadano daleko idące restrykcje wobec osób niezaszczepionych. Gdy w minionym tygodniu przedstawiciele władz zaczęli sugerować, że potrzebne będą nowe restrykcje, obejmujące także osoby zaszczepione, zainteresowanie szczepieniami spadło.

Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zenonn
Jeśli płacą za przyjęcie preparatu medycznego to należy uciekać, a nie brać nagrodę.
3456
co ci jankesi znowu knują .
bgiem
Hulajnogi, bony, a jak nie chcą, to armatki wodne i mandaty.

EUROPA, A.D. 2021
marekpoznan
Dziwna ta pandemia, ludzie bardziej boją się 'leku' od samej choroby.
pirat125
Chco wykończyć starszych ludzi ŻEBY NIE PŁACIĆ EMERYTUR
dididif
Przewiduję wielki sukces tej komunistycznej hucpy. Wnuczki będą wozić babcie i dziadków po kilkadziesiąt razy do punku iniekcji preparatów z chemikaliami.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki