Boliwia: opozycja kontestuje wyniki wyborów, bunt w policji

Prezydent Boliwii Evo Morales zwołał w piątek pilną naradę ze swoimi ministrami po antyrządowych buntach w policji. Morales wykluczył na razie stłumienie rebelii przy pomocy wojska. Bunt wybuchł na kanwie protestów opozycji, która domaga się powtórzenia niedawnych wyborów.

(fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / Forum)

Jak informują miejscowe media w naradzie wziął udział minister obrony Javier Zavaleta i naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Williams Kaliman.

Bunt wybuchł po 17 dniach gwałtownych protestów przeciwników Moralesa kwestionujących wyniki ostatnich wyborów i domagających się ich powtórzenia.

Do buntu przeciwko prezydentowi doszło w jednostkach policji w mieście Cochabamba, w środkowej części kraju, w Santa Cruz del Sierra oraz w konstytucyjnej stolicy Boliwii mieście Sucre, stolicy stanu o tej samej nazwie.

W Cochabambie bezpośrednim powodem buntu było żądanie funkcjonariuszy ustąpienia miejscowego komendanta, który miał sprzyjać zwolennikom Moralesa podczas starć z demonstrantami. 1 osoba poniosła wówczas śmierć a ponad 100 zostało rannych.

W Sucre zbuntowani stróże prawa bratali się z manifestantami. "Zbuntowaliśmy się. Jesteśmy z ludźmi, a nie z generałami" - powiedział dziennikarzom jeden z zamaskowanych policjantów w Cochabambie.

Demonstranci wraz z policjantami powiewali flagami Boliwii i śpiewali hym narodowy.

Sytuacja w Boliwii staje się coraz bardziej napięta bowiem obie strony politycznego sporu - przeciwnicy i zwolennicy Moralesa - okopały się na swoich stanowiskach. Przywódca opozycji Luis Fernando Camacho oświadczył, że nie opuści faktycznej stolicy kraju - La Paz dopóki obecny prezydent nie zgodzi się na swoje ustąpienie.

Morales konsekwentnie odrzuca żądania swojej rezygnacji.

Kontestowane wyniki wyborów prezydenckich z 20 października wywołały falę protestów, która ogarnęła cały kraj. Podczas ulicznych zamieszek co najmniej 3 osoby poniosły śmierć a ponad 300 zostało rannych.

Morales ogłosił się zwycięzcą jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników głosowania. Wykazały one, że otrzymał, bardzo niewielką różnicą głosów, wystarczające poparcie aby uniknąć drugiej tury i kolejnego starcia z byłym prezydentem Carlosem Mesą.

Wyniki ogłoszono jednak po zwłoce trwającej 24 godziny, co dodatkowo wzmocniło zarzuty opozycji, że zostały zmanipulowane. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil