Boliwia: Morales ani jego zastępca nie będą kandydowali

Były prezydent Boliwii Evo Morales i wiceprezydent Alvaro Garcia Linera, którzy w tym miesiącu ustąpili ze stanowisk pod naciskiem opozycji, nie będą kandydowali w przyszłych wyborach - zakomunikował w czwartek jeden z czołowych działaczy ich partii.

"Ruch na rzecz Socjalizmu ma innego kandydata na prezydenta oraz innego kandydata na wiceprezydenta" - oznajmił wiceprzewodniczący boliwijskiej Izby Deputowanych i członek Ruchu Henry Cabrera w wywiadzie dla mediów boliwijskich.

Cabrera dodał, że Ruch na rzecz Socjalizmu (MAS) nie będzie uczestniczył w powoływaniu członków nowej komisji wyborczej.

W środę boliwijski rząd tymczasowy ogłosił anulowanie zakwestionowanych przez opozycję wyborów z 20 października, które Morales uznał za swoje zwycięstwo, i powołał nową komisję wyborczą, zapowiadając nowe wybory.

Morales, historyczny przywódca boliwijskiej lewicy, był pierwszym prezydentem wywodzącym się z rdzennej indiańskiej ludności kraju i rządził prawie przez 14 lat.

Ogłoszone przez niego czwarte z kolei zwycięstwo w wyborach prezydenckich skutecznie zakwestionowali jego przeciwnicy, organizując masowe protesty i oskarżając go o poważne oszustwo wyborcze. Ustąpił ze stanowiska szefa państwa 10 listopada i opuścił Boliwię, udając się do Meksyku na zaproszenie tego kraju.

Stany Zjednoczone i więcej niż połowa członków Organizacji Państw Amerykańskich uznali byłą konserwatywną senator Jeanine Anez, która ogłosiła się tymczasowym prezydentem Boliwii.

Podczas ulicznych zamieszek, które zadecydowały o przesileniu politycznemu w Boliwii, zginęły co najmniej 23 osoby, ok. 500 zostało rannych, a ponad tysiąc aresztowano. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil