Evo Morales prowadzi w wyścigu o prezydencki fotel w Boliwii

Boliwijskie władze wyborcze, po podaniu wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na podstawie prawie 84 proc. głosów, wstrzymały publikację dalszych wstępnych rezultatów. Obserwatorzy domagają się uzasadnienia decyzji.

(fot. David Mercado / Reuters)

Dotychczasowy prezydent Boliwii Evo Morales prowadzi po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Na Moralesa głosowało 45,71 proc. uczestników głosowania, a na jego rywala, Carlosa Mesę, 37,84 proc. - podał Najwyższy Sąd Wyborczy po podliczeniu 84 proc. głosów.

Według szacunków Pollster Viacencia, jakie zostały przedstawione w niedzielę wieczór w telewizji publicznej, Morales uzyskał w pierwszej turze 43,9 proc. oddanych głosów, a Mesa - 39,4 proc.

Niezależnie od tego, który z tych szacunków pokryje się z ostatecznymi rezultatami głosowania, już teraz można stwierdzić, że o tym, kto będzie sprawować najwyższy urząd w państwie zadecyduje druga tura, która odbędzie się 15 grudnia.

Władze wyborcze wstrzymały publikację wstępnych wyników głosowania

Przewodnicząca Najwyższego Sądu Wyborczego Maria Eugenia Choque oświadczyła, że dotychczasowe dane były jedynie wstępne i obecnie rozpoczyna się ostateczne, oficjalne liczenie głosów. Oczekiwanie na końcowe wyniki może potrwać kilka dni.

Obserwatorzy z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) zaapelowali jednak do sądu wyborczego, by wyjaśnił, dlaczego wstrzymał dalszą publikację wstępnych wyników. Organizacja w komunikacie na Twitterze oceniła, że podanie uzasadnienia dla tej decyzji jest "kluczowe".

Agencje zauważają, że ewentualna druga tura wyborów byłaby dla 59-letniego Moralesa, lidera Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS), całkowicie nową sytuacją, ponieważ od 2006 r., gdy sięgnął po najwyższy urząd w państwie, ten lewicowy polityk zwyciężał zawsze w pierwszej turze; aby tak się stało ponownie, musiałby uzyskać ponad 50 proc. głosów.

Mimo tych wyników Morales, który walczy o czwartą kadencję, już ogłosił zwycięstwo.

Z kolei Mesa, kandydat centroprawicy, który także sprawował już kiedyś urząd prezydenta Boliwii, ocenił w niedzielę, że władze wyborcze usiłują manipulować liczbą głosów. Jego zdaniem, wstrzymując dalszą publikację wstępnych wyników, boliwijski Najwyższy Sąd Wyborczy "kolejny raz" nie wypełnia swoich obowiązków. "Nie zaakceptujemy, by oszukiwano w sprawie głosowania, które nas prowadzi do drugiej tury" - podkreślił polityk.

Zawsze zwyciężał w I turze

Dla 59-letniego Moralesa, lidera Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS), jest to całkowicie nowa sytuacja - zauważa agencja Reutera. Od 2006 r., gdy sięgnął po najwyższy urząd w państwie, ten lewicowy polityk zwyciężał zawsze w pierwszej turze. Tak było w 2009 i w 2014 r. "Jeśli więc w grudniu uda mu się pokonać Mesę, będzie to najsłabszy mandat, jaki kiedykolwiek uzyskał" - pisze w komentarzu Reuters.

Sondaże przedwyborcze wskazywały na 10-procentową przewagę Moralesa nad kandydatem centroprawicy Carlosem Mesą, który także sprawował już kiedyś urząd prezydenta Boliwii. W latach 2003-2005, gdy po tzw. wojnie gazowej z urzędu został usunięty prezydent Gonzalo Sanchez de Losada, obecny lider Wspólnoty Obywatelskiej (CC), przejął stery władzy niejako z urzędu, ponieważ Mesa był wówczas wiceprezydentem.

Na słabszy niż zazwyczaj wynik Moralesa oprócz pogarszającej się sytuacji gospodarczej 11-milionowej Boliwii, mogły też wpłynąć jego wysiłki na rzecz obejścia konstytucji i przedłużenie rządów.

Zgodnie z art. 168 ustawy zasadniczej w Boliwii możliwe jest sprawowanie funkcji prezydenta przez dwie kadencje. W 2013 r. Sąd Najwyższy Boliwii uznał, że Evo Morales i jego wiceprezydent Alvaro Garcia Linera mogą ubiegać się o trzecią kadencję, ponieważ artykuł ten został znowelizowany już po wyborach.

W referendum, jakie z inicjatywy Moralesa marzącego o czwartej kadencji zorganizowano w 2016 r., wyborcy opowiedzieli się przeciwko zmianom w ordynacji, które umożliwiłyby mu ubieganie się o kolejną kadencję. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął w 2017 r. znowu Sąd Najwyższy, który orzekł, że nie ma przeciwwskazań natury prawnej, by Morales po raz czwarty wystartował w wyborach.

Przeciwnicy Moralesa wskazywali, że w 2014 r., gdy ubiegał się o trzecią kadencję, solennie obiecał, iż kadencja przypadająca na lata 2014-2019 będzie jego ostatnią. Zarzucają mu też działania sprzeczne z demokracją i ustawą zasadniczą. Uważają, że jest odpowiedzialny za narastającą korupcję.

Do głosowania w niedzielę było uprawnionych 6,9 mln wyborców. Najwyższy Sąd Wyborczy nie podał jeszcze, jaka była frekwencja w pierwszej turze wyborów. 

mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil