REKLAMA

Rusza program rewitalizacji hałd do odzysku węgla. Pilotaż w Bogdance

2022-09-22 12:58
publikacja
2022-09-22 12:58

Rusza program Ministerstwa Aktywów Państwowych odzysku węgla z hałd górniczych.  Pilotażowa instalacja ma rozpocząć pracę w Bogdance na przełomie 2022/23 roku - podała Enea w komunikacie prasowym.

Rusza program rewitalizacji hałd do odzysku węgla. Pilotaż w Bogdance
Rusza program rewitalizacji hałd do odzysku węgla. Pilotaż w Bogdance
/ materiały dla mediów

Docelowo program rewitalizacji i eksploatacji hałd kopalnianych, zaprojektowany przez zespół ekspertów gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych, ma pozwolić uzyskiwać z hałd w Polsce 2 mln ton węgla rocznie.

Bogdanka z grupy Enea podpisała z grupą CZH, której większościowym akcjonariuszem jest ARP, porozumienie o współpracy w zakresie wykorzystania potencjału hałd kopalnianych.

CZH dysponuje technologią modułowych instalacji służących do odzyskiwania węgla oraz kruszyw i innych surowców z hałd powstających w wyniku wydobycia przy kopalniach.

W ramach projektu Bogdanka udostępni teren wraz z zapleczem logistycznym, na którym CZH wybuduje modułową instalację odzysku. Poza węglem, odzyskany zostanie materiał mineralny, który może znaleźć np. zastosowanie w budownictwie.

Jeden moduł do odzysku ma zdolności produkcyjne na poziomie około 100 tys. ton węgla rocznie.

Jak podano, na terenie kraju zidentyfikowano ok. 150 hałd, w których składowane są odpady wydobywcze. Zajmują one łącznie powierzchnię ponad 11 tys. ha. Szacuje się, że może być w nich zgromadzone od kilku do kilkunastu procent węgla, a także inne frakcje cennych surowców.

"Zakładając, że w każdej z hałd zawartość węgla może wynosić od 8 proc. do 15 proc., a każda z hałd ma wielkość ok. 10 mln ton, to do pozyskania byłoby ok. 130 mln ton z czego ok. 50 proc. nadających się do ekonomicznie uzasadnionego odzysku. Z kolei znaczna część zidentyfikowanego obszaru (z 11 tys. ha) może zostać wykorzystana jako teren do budowy farm fotowoltaicznych, jak również, jaki farm wiatrowych wspierając w ten sposób rozwój źródeł OZE w Polsce" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
czyli od dziś przeszukiwanie śmieci nazywamy rewitalizacją.
co na to prof. Bralczyk ???

ps. niezły musi być stan państwa skoro próbuje przetrwać grzebiąc w śmieciach
samsza
Malują kamienie na czarno i sprzedają jako węgiel. To prawdziwa plaga w Polsce!

Rewitalizacja pełną parą!
wibor3m
Teraz już wiesz, jak dobra jest sytuacja!
polonu
oj będzie się działo , odpady i tony na elektrownie cheja , i zarobek dla krętaczy się szykuje ,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki